Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Procházku strašil gólman, který ho teď čeká

12 2001
Stockholm - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V pondělí odpoledne se vrátí domů ze Švédských her. Narychlo si sbalí a v úterý ráno se znovu vydá na letiště. Pro hokejového útočníka Martina Procházku vypukne ruské dobrodružství. Hned další den musí za Omsk, s nímž před týdnem podepsal smlouvu, odehrát první zápas. Bez jediného tréninku. "No, bude to fofr," usmívá se zkušený reprezentant. Letí do Moskvy. A pak? "Jejej, ani nevim. Asi do nějakého Čeljabinsku," culí se. Tam by se měl ve středu připojit k týmu a hned se vrhnout do ruské ligy v utkání s Magnitogorskem.

"Radši bych se tam nejdříve rozkoukal, absolvoval pár tréninků, a pak teprve hrál. Ale chtějí mě hned," povzdychne si Procházka. Ale další štaci v hokejovém životě bere s úsměvem, už se dokonce těší. "Bude to pro mě něco nového, jsem zvědavý," povídal po posledním utkání českého týmu na švédském turnaji. A bylo to zrovna proti Rusku.

A jako by před budoucími soupeři utajil své nejsilnější zbraně. Dvakrát se ocitl sám před gólmanem Podomackým, dvakrát neuspěl. Že by si to schovával až na ruskou ligu? "Uvidíme," ušklíbne se. Pak se svěří, jak ho ruský brankář z Jaroslavle pořádně zaskočil. "Je nevyzpytatelný, dělá takové bláznivé pohyby," kroutí hlavou. "Najednou sebou třeba plácne na led. Docela mě rozhodil."

Připomíná první třetinu, kdy se na Podomackého řítí z levé strany. "Třísknul sebou na zem. A já místo toho, abych to nad něj zvednul, tak jsem se to snažil protlačit pod ním...," diví se. Za chvilku je před ním znovu, tentokrát pálí přímo do něj. "To jsem měl radši přihrát zpátky Jardovi Hlinkovi. Ten už by dával do prázdné." Gólman ho lehce vyplašil, ale podobných překvapení ho čeká v ruské lize více. A Procházka je připravený na leccos.

V posledních dnech mu dvakrát telefonoval kamarád Pavel Patera, který už v Omsku válí. "A říkal, ať už konečně přijedu... Ale on tam každý zápas dává gól, takže ani nevím, jestli vůbec budeme hrát spolu," směje se. "Sice nám to slibují. Ale já jim nevěřím nic..."

Podle Paterových zpráv už má trenér pro úderné duo připravené pravé křídlo: mladíka, jenž se umístil velmi vysoko na draftu slavné NHL. "Prý je to nějaký talent," vybavuje si čtyřnásobný mistr světa. A takoví jsou v Omsku dva: osmnáctiletý Svitov a Čistov, na pravém křídle ale hrává Čistov.

Během turnaje prohodil pár slov s hráči z tamní ligy, už má za sebou také první rozhovor s ruským novinářem. Po zápase s Kanadou ho pořádně vyzpovídal. Otázky dával v ruštině, jeden z hokejových agentů je překládal do angličtiny. Příchod Patery s Procházkou, dvou  nejzkušenějších reprezentantů země, která teď vládne světovému hokeji, je v Rusku velkou událostí.

"Vím, že tam všichni čekají, co předvedu. Snad to dopadne dobře," přeje si. Pak si zapne bundu ke krku, usměje se a kráčí zpátky do kabiny. Do ní se vrátí už ve středu, ale to bude v tisíce kilometrů vzdáleném  Magnitogorsku.... 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze