Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Procházky s Paterou si v Rusku více váží

20 2001
Moskva - Takového uznání by se v Česku prý nedočkali. Hokejoví útočníci Pavel Patera s Martinem Procházkou jsou v ruské lize hýčkáni, na nic si nestěžují. "Váží si nás tady více než doma," přiznal olympijský šampion a čtyřnásobný mistr světa Pavel Patera. Hokejisté jsou překvapeni výtečným zázemím a dobrými lidskými vztahy. Rusové dokáží ocenit jejich dovednosti a sami hokejisté tvrdí, že jejich největším přáním je nezklamat.

Pateru přivítali v šest ráno, píší o něm oslavně
V sibiřském městě Omsk o to usiluje dosud nejsilnější "česká trojka" v Rusku, kterou tvoří Kladeňáci Jaroslav Kameš, Pavel Patera a Martin Procházka. Patera přišel do Omsku odešel před čtrnácti dny. Fanoušci mu v šest hodin ráno, kdy do sibiřského města dorazil, připravili vřelé uvítání.  Ruský tisk o něm hned zveřejnil několik oslavných článků.

"V Rusku lidi sport hodně zajímá. Váží si toho, kdo něčeho dosáhl. Když si o klucích přečetli, že vyhráli čtyřikrát mistra světa a jednu olympiádu, tak před nimi mají velký respekt," řekl brankář omského Avangardu Jaroslav Kameš, který své krajany na Sibiř přilákal.

V Omsku bydlí ve vile po gubernátorovi
I Martin Procházka, který se zatím rozkoukává, je spokojen. "Není nic, co by mi vadilo," prohlásil v předvečer zápasu s moskevským Spartakem.  V moskevském hotelu Zvjozdnaja hokejisté řekli, že všichni bydlí v Omsku ve vile, jež patří gubernátorovi Leonidu Poležajevovi.

"Pan gubernátor nám dal k dispozici svoji chatu v chráněné oblasti přímo v centru Omsku, kam obyčejní lidé nemají přístup. Žijeme vlastně za závorou," sdělil Kameš.

Podle jeho slov jde o obrovský pozemek, jakýsi lesopark, ve kterém stojí sídlo gubernátora a několik domků pro hosty. V jednom z nich hokejisté bydlí. Je tam společná místnost s televizí a jídelním stolem, malá kuchyňka a pokoje s vlastním sociálním zařízením.

I pro rodiny by prý podmínky nebyly špatné, avšak nikdo z mužů neuvažuje o tom, že by za nimi přijely na celou dobu působení manželky s dětmi. Smutno jim prý není, neboť náročný rozvrh práce by jim stejně neumožnil věnovat se rodinám v dostatečné míře. 

V českých novinách se o mé manželce přehánělo, říká Kameš
Manželka brankáře Kameše byla v Omsku zhruba měsíc a většinu času musela trávit sama. Za celou dobu viděla svého muže snad jen šestkrát. Sám hokejista říká, že jeho paní se domácnost docela líbila a směje se článkům v českém tisku, které její pobyt v Omsku dramatizují.

"Je pravda, že doma byla většinou sama. Mohla ale chodit, kde se jí chtělo," uvedl. Na něj prý Omsk působí dobrým dojmem. "Moskva to samozřejmě není, ale je to úplně normální město. Jsou tady i jiné věci, než u nás, ale nějaký propastný rozdíl
nevidím," dodal.

Bydlení bez rodin hokejistům nevadí. "Jsme tady na čtyři, pět měsíců, což není žádný problém. Párkrát se podíváme domů a manželky na krátkou dobu za námi také mohou přijet," svěřil se Patera. Všichni tři dostali od trenéra volno na čtyři dny a na Vánoce už se chystají domů.

Hráči si kupují jen pití a hygienické potřeby
Ačkoli na základně mají hokejisté dostatek jídla a veškerou péči, byli už i na nákupech. Kupují si prý jen pití a hygienické potřeby. Procházka se svěřil, že pořídil i kuře. Ruskou vodku za svého působení v Omsku nikdo z nich neochutnal. "Nemůžeme pít. Máme denně tréninky," tvrdili svorně. Přiznávají, že kdyby je někdo viděl pít třeba jen pivo, bylo by asi zle. 

Zábavy si v Omsku hokejisté moc neužijí. Kameš, který je už "starousedlík", se byl jednou podívat na koncert dívčí skupiny Tatu. Vydržel ale jen pět písniček. Všichni tři chodí do místní internetové kavárny. S ruštinou prý problémy nemají, i když se na pobyt v Rusku nijak nepřipravovali. "Je to hodně podobná řeč a pamatujeme si ji ze školy. Když něco nevíme, tak si to domyslíme," tvrdili. 

Kolik bereme? O financích mluvit nechci, opakuje Patera
Platové podmínky v ruských klubech se podle ruského tisku v poslední době vyrovnávají nejen evropským, ale kvůli výhodnému danění mnohdy i americkým. Podle gubernátora Jaroslavlské oblasti Anatolije Lisicina například klub Lokomotiv, kde působí český trenér Vladimír Vůjtek a hráč Jan Peterek, disponuje 12 milióny
dolarů.

Kluby jako Ak Bars, Severstal či Dinamo jsou prý na tom podstatně líp. V Omsku údajně přední hráči berou kolem 300.000 až 400.000 dolarů za rok.  Čeští reprezentanti v Omsku říkají, že nikomu nechtějí práci v Rusku ani doporučovat, ale ani nikoho odrazovat. "Podmínky pro hokej jsou tady perfektní. Pokud jde o všechno ostatní, to si musí zvážit každý sám," soudí shodně.

Hokejisté se zdráhají mluvit o penězích. "Když někam odcházím, vždy se mě novináři ptají, kolik beru. Já o financích mluvit nechci," říká Patera. Jeho kolegové tvrdí, že do Ruska šli hlavně ze zvědavosti. Nedokážou prý odpovědět, kde berou Rusové peníze, aby mohli hokejistům zaplatit vysoké sumy. "Náš generální sponzor je firma Sibněfť. Těží ropu a jsou bohatí. My se nezajímáme, kde na to berou," uvedl Kameš.

Trojice českých reprezentantů, kteří odešli za hokejem do ruského Omsku.Zleva: Martin Procházka, Pavel Patera, Jaroslav Kameš

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze