Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prodej Pardubic: co říkají možní kupci?

Pardubice | foto: MF DNES

17 2008
Pardubice - Už brzy bude jasno. Ve středu 23. dubna pardubičtí zastupitelé rozhodnou, jestli prodají hokejový klub HC Moeller. Budou vybírat ze dvou nabídek bohatých podnikatelů. Roman Šmidberský je ochoten zaplatit za majoritu 25 milionů korun a Jiří Topolský 35 milionů. Další nabídky se už neobjeví.

"Zájemci měli čas se přihlásit pouze do úterý a podle mých zpráv se už nikdo neozval," řekl v úterý odpoledne náměstek primátora Alexandr Krejčíř.

I když dopravce Šmidberský nabízí o deset milionů méně než jeho konkurent, má daleko větší šanci klub získat. Co řekli v rozhovorech pro MF DNES oba zájemci?

Šmidberský: Chci hokej teď, nebo nikdy

Vše nasvědčuje tomu, že se Roman Šmidberský stane ve středu novým majitelem pardubického hokejové klubu HC Moeller Pardubice. Radní už dvakrát zopakovali, že jeho nabídka se jim zdá nejlepší, a zastupitelé zřejmě proti jejich názoru nepůjdou.

Přesto zakladatel známé autodopravy štěstím zrovna nezáří. Vadí mu náhlá popularita. "Zrovna teď na mě volali lidi na ulici, ať ten klub koupím. Není mi to vůbec příjemné. Nikdy jsem nic podobného nezažil a nečekal jsem, že mě kvůli hokejovému klubu budou oslovovat cizí lidi na ulici," říká šestatřicetiletý Roman Šmidberský.

Kdy vás napadlo, že koupíte pardubický hokejový klub?
Několik měsíců jsem sledoval diskusi ohledně prodeje klubu. Zaznamenal jsem názory regionálních politiků, jestli se klub má prodávat, nebo ne. Na základě toho jsem se rozhodl, že bych chtěl do klubu vstoupit jako majitel.

. Je vhodná doba na prodej klubu?

Jak to vidí

Celý prodej hokejového klubu mi přijde krajně podivný. Před rokem a půl nám vedení města tvrdilo, že dostavba arény je nutná a že ji klub bude v pohodě splácet.

Uteče pár měsíců a my se dozvíme, že klub nesplácí nic, a tak se najde rychlé řešení. Klub prodáme pod cenou a bude to. Nebojím se říct, že to celé zavání sabotáží. Klub by se měl prodat ve veřejné soutěži.

Jan Tichý, zastupitel městského obvodu za ČSSD

Jak vás vlastně napadlo klub koupit, když město nijak nedávalo najevo touhu hokej prodat?
Podnět přišel z mé strany. Srovnal jsem si v hlavě na základě veřejně dostupných dokumentů možnosti klubu, udělal jsem si finanční ohodnocení společnosti. Potom jsem se rozhodl podat nabídku primátorovi.

Hodně se diskutuje o částce, kterou nabízíte. Jak jste dospěl k sumě 25 milionů korun?
Udělal jsem interní valuaci (zhodnocení pozn. redakce) klubu.

Fanoušky hlavně zajímá, jak bude klub hrát v dalších sezonách. Jaká je vaše vize při vedení hokeje?
Myslím, že to vychází z podstaty společnosti, jakou hokejový klub je. Hlavním cílem je udržet vyrovnaný rozpočet, a přitom dosáhnout co nejlepších sportovních výsledků. Ve svém plánu mám vytyčené i přesné sportovní cíle. Jde samozřejmě o mety nejvyšší.

Přispělo k podání vaší nabídky i to, že letos Pardubice neodehrály dobrou sezonu?
Ne. Hodnota klubu, jakým je HC Moeller, se nijak významně nemění podle toho, jestli tým skončí první nebo dvanáctý. V Pardubicích má hokej dlouhou tradici, velkou podporu fanoušků a výbornou halu, takže cena společnosti nijak nekolísá.

Radní zatím říkají, že vaše nabídka je nejlepší, jen se jim nelíbí cena. Jste ochoten svou nabídku zvýšit?
Nejsem. Má kalkulace vychází na 25 milionů.

HC Moeller na tom teď není ekonomicky právě nejlépe. Třeba dluží Městskému fondu.
Detailní analýzu budu mít až během týdne. Přesto vím, že klub má poměrně velké finanční závazky.

Může se stát, že když vám analýza klubu ukáže nečekaně negativní věci, odstoupíte od vaší nabídky?
Due diligence, která v klubu probíhá, má za úkol srovnat podmínky, za kterých byla učiněna nabídka s realitou. Pokud by se objevily významné skutečnosti, o kterých momentálně nevím, tak by se mohlo stát, že od nabídky odstoupím. Ale musím říct, že to nepředpokládám.

Minoritní akcionáři klubu Zbyněk Kusý a Ondřej Heřman se poměrně rychle vzdali ve váš prospěch svého předkupního práva na klub. Mohlo v tom sehrát roli i to, že jste s panem Heřmanem soused?
Asi by bylo naivní si představovat, že pan Heřman by se vzdal překupního práva každému sousedovi, který by za ním přišel. Přesto nepopírám, že se s ním znám a o celé věci jsme spolu mluvili.

Počítáte s tím, že by u klubu zůstal manažer Zbyněk Kusý?
Celou věc jsem s ním řešil a domluvili jsme se na určitých krocích. Pokud se ty kroky povedou, je velmi pravděpodobné, že manažer Kusý zůstane na své pozici.

Jaká by byla vaše pozice v klubu?
Kdybych se svou nabídkou uspěl, pravděpodobně bych se stal členem představenstva klubu. To by mělo méně členů než dnešních jedenáct.

Kdyby zastupitelé rozhodli, že klub zatím neprodají a vypíšou výběrovou soutěž, šel byste do ní?
Ne, nešel. Moje nabídka je časově omezená do konce dubna. Klubu by neprospělo, kdyby se o prodeji mluvilo další měsíce. Pokud klub nezískám nyní, dál už o něj usilovat nebudu.

Topolský: Klub mi asi neprodají

Vypadá to na předem prohraný boj. Přesto do něj Jiří Topolský jde. Nabízí za pardubický hokejový klub 35 milionů korun. I když je jeho nabídka nejvyšší, zřejmě s ní neuspěje. Radní dávají přednost Romanovi Šmidberskému.

"Jsem realista a vím, že je málo pravděpodobné, aby zastupitelé rozhodli, že klub prodají mně. Rada jednoznačně podpořila nabídku pana Šmidberského a je složena z vedoucích představitelů koaličních stran, které mají v zastupitelstvu většinu. Proto bych považoval za vítězství zdravého rozumu, kdyby zastupitelé řekli vedení města, ať vypíše na prodej klubu veřejnou soutěž podle zákona o obcích, do které se rád přihlásím. Nyní je celá věc neprůhledná," řekl pardubický podnikatel Jiří Topolský.

Kdy vás vlastně napadlo, že budete usilovat o nákup hokejového klubu, když ho město nijak neavizovalo?
Již v minulém roce začaly prosakovat z vedení klubu informace, že je ve špatné ekonomické situaci, a po letošní neúspěšné sezoně mi bylo jasné, že jediná záchrana je soukromý investor, který klub pozvedne jak finančně, tak manažersky. Počítal jsem však s tím, že ten pomyslný závod město nějak veřejně odstartuje v jeden den a jednu hodinu za jasně daných podmínek. To se bohužel nestalo. Amy jsme vlastně ten start hrubě zaspali. To mě do dneška mrzí, protože ty indicie, že je odstartováno, se objevovaly. Bohužel jsem jim nedal ten správný význam.

. Nikoho nového tančit nenecháme

K věci

Z obou mužů, kteří chtějí být vládci pardubického hokeje, mohou být dobří majitelé. Jsou šikovní podnikatelé, působí věrohodně, nejsou spojeni s žádnými skandály. Mohou ale i zklamat.

Zkušenosti se sportovním byznysem mají minimální, zaráží, že v případě férového výběrového řízení nemají o klub zájem.

Potíž je však jinde. Město prodává majoritní podíl v jednom z největších hokejových klubů země uspěchaně a amatérsky. Začalo přemýšlet o prodeji klubu téměř z ničeho nic, na základě jediné, byť zřejmě solidní nabídky. A v čase, kdy je klub sportovně dole, což se do jeho ceny nepromítne jen zázrakem.

Obyvatele města by mělo děsit, jak lehkovážně, až trapně radní odmítají logické požadavky na průhledný, jasný a otevřený výběr mezi více zájemci.

Směšné jsou řeči o nebezpečném ruském kapitálu (kdo může radní a zastupitele k takovému prodeji donutit), navíc odsoudit paušálně investora z jakékoli země je také neumětelství. Nezdá se přece, že by třeba londýnská Chelsea, vlastněná Rusem Abramovičem, nějak upadala.

Jenže pardubičtí radní a hokejoví manažeři naivními amatéry nebudou. Jejich chování logiku má. Klíčové zápasy pardubických hokejistů jsou takovými malými provinčními plesy v opeře. A jejich lesk chtějí místní vlivní zachránit tak, aby na nich mohli zářit dál a sami.


Martin Biben, vedoucí redaktor

Kdy se podle vás odstartovala příprava prodeje klubu?
Po přečtení konkurenční nabídky na odkoupení akcií, která byla rozeslána všem zastupitelům, odhaduji, že byla připravována minimálně čtvrt roku před koncem sezony.

Radní zatím preferují nabídku pana Šmidberského, i když vy nabízíte za klub o deset milionů korun více.
Zklamalo mne jednání některých radních, podle kterých existuje pouze jediná správná nabídka na prodej klubu. A tu moji kritizují, že nesplňuje kritéria, která nezadali. Jeden radní mne dokonce obvinil z nedostatku zdravého rozumu, když nabízím za klub 35 milionů korun. To mě u pravicových politiků mrzí, protože takto dogmaticky se chovali komunisté. Přitom podle pravice by měl rozhodovat trh.

Proč by vám ale radní nedávali stejné podmínky jako ostatním zájemcům?
Myslím si, že to není nic proti Topolskému. Spíše to vypadá, že radní nechtějí dostat jinou nabídku než od pana Šmidberského. Ale chci zdůraznit, že proti němu nic nemám. Také věřím, že by klub vedl dobře. Jen nechápu postup politiků. Domnívám se, že někteří radní neměli nikdy v úmyslu posuzovat jinou nabídku než tu jedinou předem vybranou. Cožpak si neuvědomují, že mohou porušit povinnosti řádného hospodáře spravujícího obecní majetek? Cožpak nechtějí do prázdné městské kasy o 10 milionů víc?

Radní vám ale vyčítají, že z klubu chcete dostávat peníze zpátky?
To nechci komentovat v osobní rovině. Někteří lidé si na mě hledali i informace, které mě měly očernit. V každém případě jdu do prodeje klubu s tím, že bych ho rád změnil ve fungující společnost, která nebude prodělávat. To je přece logické.

Proč je podle vás kolem prodeje klubu taková nervozita?
Hokej má v Pardubicích výsadní postavení. Dává se tady do něj nepoměrně více peněz než do jiných sportů, a proto se na hokej soustředí velká pozornost politiků a dalších mocenských skupin. Pro politiky je výhodné být vidět při přestříhávání pásek nebo předávání dresů, pro podnikatele je zase výhodné být na hokeji v kontaktu s vedením města. Kolem hokeje v Pardubicích se prostě pohybuje poměrně úzká skupina lidí, která by nerada pustila mezi sebe někoho dalšího.

Přesto se můžete ve středu stát novým majitelem klubu. Kam byste ho chtěl případně dostat?
Je potřeba daleko více dbát na klubismus a odhodlání hráčů hrát za Pardubice. Jistě, hodně dnes rozhodují peníze, ale na druhou stranu je třeba nutné, aby už dorostenci měli naději, že budou jednou hrát za pardubické áčko. Třeba Slavii Praha se tohle velmi dobře daří. Jinak si myslím, že Moeller má všechny předpoklady hrát o titul. Pracují v něm šikovní lidé v čele s manažerem Zbyňkem Kusým, se kterým bych u týmu počítal.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze