Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pronger zaplatil daň, aby mohl opět hrát

21 2003
Praha, St.Louis - V Kanadě si ho váží víc než Jágra či Forsberga. Obránce St.Louis Blues Chris Pronger vyhrál v roce 2000 Hartovu trofej, nejcennější individuální poctu, jaké se může hráč v NHL dočkat, navíc jako první bek v historii od roku 1972. Je považovaný, za jednoho z nejlepších hráčů na svém postu a to vzhledem k věku 28 let může jeho styl ještě uzrát. V letošní sezoně však nenastoupil ještě ani k jednomu zápasu. Důvod? Komplikované zranění zápěstí. Kanaďané se o hráče oprávněně bojí, po dvojí operaci není nikdo schopen říct, jestli se na led vrátí ten samý Pronger, na jakého byli zvyklí.

V únrou 2001 se Pronger vracel v jednom zápase z trestné lavice, kde odseděl dvouminutový trest za nedovolenou hru vysokou holí.

Na ledě nebyl v tu chvíli jeho obvyklý partner z defensivy a tak Pronger zamířil rovnou na střídačku.

Během jeho krátké cesty napříč ledem, kdy vlastně ani nezasáhl do hry, ho trefil puk vyhozený spoluhráčem Alexandrem Chavanovem z vlastního pásma.

Puk ho zasáhl do levého zápěstí, přesně do nechráněného místa mezi lemem rukavice a chráničem předloktí. Tím začalo jeho trápení. Zápěstí se od té doby nikdy nezhojilo...

Koncem února mu byla do zlomeného kloubu implantována kovová destička, která měla bolavé místo zpevnit. Pronger brzy nastoupil zpátky na led, ale zápěstí napadl zánět.

Minulou sezonu (2001/2002) odehrál Pronger téměř celou. Nastoupil k 78 zápasům základní části, odehrál skoro celé dvě kola play off a v únoru pomohl Kanadě k zisku zlatých medailí na Olympijských hrách v Salt Lake City.

Jeho hra však měla vzhledem k opakujícím se bolestem rezervy. Zápěstí nemohl ohýbat v jeho přirozeném rozsahu a tak mu chyběl cit pro přesné přihrávku a pro střelbu. Soupeři se začali se soustředit na blokování střel od Prongerova spoluhráče Ala McInnise, nejslavnějšího shootera současné NHL. Razance

Zápěstí: větší než malý problém

S porouchaným zápěstím se nedá hrát. Bez zapěstí nemůžete střílet, nahrávat, zápěstí vám pracuje už když vezmete hůl do ruky. Jedná se o velmi komplikovaný mechanismus vzájemně propojených kůstek, kloubů, vazů a chrupavek a proto je zlomenina tohoto aparátu jedním z nejvleklejších zranění. Další obránce Blues Rich Pilon podstoupil nedávno také třetí operaci zápěstí a stále nedostal pozitivní signál, že se vrátí na led. Obránce Floridy Paul Laus, jenž si minulou sezonu zlomil zápěstí při jednom pěstním souboji, neodehrál letos jediný zápas a sám nedávno prohlásil, že jeho šance jsou „tak padesát na padesát.“ Ruský útočník Bostonu Sergej Samsonov měl po zranění na začátku sezony původně chybět jen pár týdnů, jeho návrat byl několikrát odložen a nyní se s ním počítá až na konci března. Další Rus Aleksey Morozov, jenž skvěle letošní sezonu rozehrál po boku Maria Lemieuxe v Pitsburghu , si zápěstí zlomil ve 27 zápase a tuhle sezonu si už nezahraje. Sergej Brylin z New Jersey, jehož podobný osud stihl začátkem února, má být mimo hru 2-3 měsíce, spíše se však jeho návrat čeká také až v říjnu, na startu nového ročníku.

Přehled zraněných hráčů
Prongerova příklepu zmizela.

Naposledy se zatím Pronger objevil na ledě v květnu 2002 ve čtvrtém utkání semifinálové série Západní konference proti Detroitu. Pronger v něm utrpěl zranění kolene a po konzultaci s lékaři se rozhodl, že i kdyby St.Louis postoupili až do finále, zpátky do hry už nevrátí a co nejdříve se nechá operovat.

Kromě kolene mu v květnu lékaři odoperovali v levém zápěstí poškozenou tkáň chrupavky, která se zanítila. Koleno se hojilo, zápěstí nikoliv. Spíše naopak. Když Prongerovi v létě bolesti zesílily natolik, že nemohl ani normálně zaklepat na dveře, zvedl sluchátko a zavolal svému agentovi. „Myslím, že vynechám přípravný kemp…“, začal.

Konec kariéry ?

„V první chvíli se strachoval, že tohle zranění ukončí jeho kariéru,“ vzpomíná Prongerův agent Pat Morris. „Uvažoval asi takhle: ´Je mi 28 let. Chci hrát minimálně dalších 10 let a všechno je to nyní v sázce.´

"Chris si svoji hrou sám stanovil laťku, podle které ho lidi posuzují. A teď by se měl vrátit jako průměrný hráč ? Někdo by to možná udělal, ale ne on.“

Pronger se po konzultaci s lékaři rozhodl znovu jít na operaci, tentokrát ale provedenou zvláštní a nepříliš užívanou Darrachovu metodou. Krok to byl riskantní, protože medicína nemá s touto procedurou velké zkušenosti.

V Prongerově případě byla část loketní kosti v místech, kde se stýká se zápěstím, odňata, aby zánět, který se okolo ní znovu vytvářel, nenapadl i vřetenní kost, která spolu s loketní kostí tvoří předloktí.

Jedno dítě bez večeře

Podle neoficiálních údajů se Pronger stal jediným profesionálním sportovcem, který operaci tímto způsobem podstoupil.  Olympijský vítěz ze Salt Lake City ale neměl na výběr.

„Darrachova metoda byla jedinou cestou, aby mohl znovu hrát,“ řekl dr.Paul Murphy sídlící v San Diegu, vyhlášený specialista na podobné druhy zranění.

Tato procedura se praktikuje především u starých lidí v pokročilém stadiu artritidy kloubů. Jejím cílem je především odstranit někdy až mučivou bolest. Ta po operaci, která byla provedena koncem října, opustila velmi rychle i Prongera. Vrátila se mu i normální flexibilita kloubu.

Za operaci si však hráč zřejmě vybral svoji daň, protože jeho zápěstí zůstalo odděleno od loketní kosti, takže ztratilo přirozenou oporu. To se zřejmě projeví v síle stisku.

„Z této operace plynou okamžité výhody, ale zároveň i něco ztrácíte,“ říká dr. Randy Wobble, týmový lékař Columbusu Blue Jackets. „Je to jako když vezmete večeři svému jednomu dítěti a dáte jí druhému. Člověk je šťastný, protože bolest ustoupila a hybnost je zpátky. Ale zaplatíte tím, že ztratíte sílu a schopnost se zápěstím manipulovat s maximálním zatížením.“

Kapitán Hook

Jak už bylo ale řečeno, pro hráče to byla zřejmě jediná volba, aby se vrátil zpátky do hry. Kdy se tak stane, není jasné. Původní datum návratu bylo před sezonou stanoveno na leden. To bylo v říjnu změněno na neurčito.

Sám hráč se dlouho odmítal s novináři bavit a mikrofonům se vyhýbal. Na oficiální tiskové konferenci, která se konala 14. února, prohlásil: „Vrátím se, až to bude možné. Nechci nic uspěchat. Vrátit se po roční rehabilitaci znovu na led a vzápětí si zranění obnovit ? To by popřelo všechen smysl.“

Fanoušci na Prongera, který bez dvou centimetrů měří rovné dva metry, ale nezapomněli. Před letošním Utkáním hvězd získal více jak 60 tisíc hlasů, i když dlouho dopředu bylo jasné, že hrát nebude.

Obránce chybí i spoluhráčům v kabině, kteří mu zatím začali přezdívat „Kapitán Hook“. „ Je to náš nejlepší hráč,“ říká útočník Keith Tkachuk. „Až se vrátí, bude to obrovská vzpruha pro náš tým.“

Těžko říct, zdali až Pronger bude hrát jako dřív, až se znovu objeví na ledě. „Pochybuju, že se to zápěstí vrátí do původního stavu,“ říká Pronger. „Možná dosáhne 90, 95 procent původní kvality. Nevím.“

Prongerův agent je ale přesvědčen, že se hráč rozhodl správně. „S Darrachovou metodou si nikdy nemůžete být jistí, jak dopadne, " říká agent Morris. "Ale kdyby jí nezkusil, bylo by na 100 procent jasné, že už nikdy nebude hrát na úrovni jako Chris Pronger. Bez debat. A to bylo pro něj naprosto nepřijatelné."

Kdo je Chris Pronger ?

Narozen v roce 1974, draftován původně Hartfordem (dnes Carolina) ze 2. místa celkově v roce 1993. V roce 1995 byl vyměněn za útočníka Brendana Shanahana do St.Louis, kde se během několika let vypracoval na jednoho z nejlepších obránců moderní éry ledního hokeje. V roce 2000 získal Hartovu trofej jako nejplatnější hráč NHL a zároveň Norrisovu trofej jako její nejlepší obránce. Vítěz Olympijských her ze Salt Lake City v dresu Kanady z roku 2002. Od února 2001, kdy ho trefil puk při nevinném incidentu, začíná jeho řehole s levým zápěstím. Podstoupil tři operace, z nichž ta třetí byl provedena málo užívanou Darrachovou metodou. Nikdo neví, kdy se vrátí zpátky do hry. Optimistické zvěsti hovoří o začátku play off, ty nejčernější pak o tom, že nikdy.
Urostlý, postavou ale spíše štíhlý a vysoký než zavalitý. Ideální parametry (198 cm, 95 kg) ho předurčují pro tvrdou hru- tvrdě ovšem Pronger hraje jen s ohledem na situaci, nikdy se stereotypní nutností. Má přehled, špičkovou orientaci a smysl pro předvídavost. Jeho střela mívala devastující účinky. Českým ekvivalentem by mu mohl být pardubický Michal Sýkora- ramenatý zadák s vynikajícími schopnostmi ve všech herních ohledech.

Statistiky Chrise Prongera
Klubová stránka St.Louis


CHVÍLE SLÁVY. V roce 2000 Pronger Hart Trophy (vlevo) pro nejplatnějšího hráče sezony a Norris Trophy jako její nejlepší obránce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze