Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prorok: České hokejové nezdary začínají u mládeže

OLYMPIJSKÝ KONEC. Zklamaný český kapitán Tomáš Plekanec po prohraném utkání s USA. (19. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2014
Po vyřazení české reprezentace ve čtvrtfinále na olympiádě v Soči měla spousta rádobyodborníků hned jasno - je to vina trenéra Hadamczika, říkali jedni, zatímco druzí povídali, že hokejisté nehráli naplno a šetřili se na NHL. Do debaty se zapojil i Pavel Prorok.

"Problém je dlouhodobý, dlouholetý a začíná u výchovy mládeže," tvrdí Prorok, odborník, který hrával extraligu, s Vítkovicemi dosáhl na mistrovský titul a nyní je koordinátorem Analytického centra rozvoje mládeže Vítkovice Steel.

Kde je zásadní chyba?
Hokej je krásná hra, jejímž základem je velmi dobré bruslení. A naučit se velmi dobře a správně bruslit je tvrdá dřina. Bruslení není o tom obout si brusle, vzít hokejku a jít hrát. V médiích se objevují zprávy, jak se dělá ve Skandinávii nebo v Americe. Jejich junioři jezdí na mistrovství světa vyhrávat. Ne jako naši, kteří se v posledních letech jen zúčastňují a záchrana je považována za úspěch.

Co by tedy mělo být jinak?
Současná metodika trénovaní by se měla změnit, nebo spíše se vrátit na začátek, někdy do 80. let minulého století. Stačí se podívat na objemy sportovní aktivity a specializace a porovnat je se současností. Praxe a zkušenost z domova i ze zahraničí by se měla skloubit s moderními trendy, jako jsou semináře v praxi vedené skutečnými odborníky.

A proč to nejde?
U nás se nechce vidět ani slyšet, že lední hokej je velmi tvrdá dřina i mimo ledovou plochu. Od počítače se mladým tak těžko zvedá... Ale na druhou stranu, kdo umí s audiovizuální technikou, může se stát třeba trenérem, aniž by kdy hrál hokej, stačí dobře studovat. Ti, co tvrdě dřou a chtějí dosáhnout nějakou hráčskou úroveň, třeba deset let v extralize, nemají sice čas studovat, zato mají bohatou praxi. To ale neznamená, že bývalý hráč by neměl dál rozvíjet své zkušenosti potřebným studiem. Říká se: trenérem se může stát každý, ale koučem se člověk musí narodit.

Jak se tyto nedostatky podle vás ukazují u národního týmu?
Při složení reprezentace se vedlo spousty diskusí, ale při kvalitě našich hráčů je možné učinit jen pár změn, a základ kádru by zůstal stejný. Proč třicetileté a starší hráče nenahrazují mladí, talentovaní, tedy takoví, kteří by je mohli vytlačit nebo alespoň se přiblížit k jejich výkonu? Podívejme se na kanadské bodování extraligy. V první šestce jsou Ton, Hlinka, Nedvěd a Bednář. Kde jsou mladí? Jak by se měl složit tým na olympiádu? Trenér Hadamczik je určitě dobrý kouč, tak proč odstupuje? Zamyslet by se měl spíše generální manažer národního týmu.Témata: Soči, Vítkovice, ZOH
Najdete na iDNES.czmobilní verze