Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proškin: Rozhodčí nás prostě zařízl

Smutek ruských hokejistů - Rusko nepostoupilo na MS v České republice ani do čtvrtfinále. Na snímku jsou zklamaní Alexander Ovečkin (8), Alexej Jašin (černé vlasy, helma na hokejce), Vitalij Proškin. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

2 2004
Ostrava - Výkon rozhodčího Vladimíra Šindlera asi dlouho nedá spát nejednomu ruskému hokejistovi. Vitalij Proškin si při názorech na jeho výkon rozhodně nebral servítky. Vedle zklamání z výkonu českého sudího v utkání s USA tížil obránce týmu AK Bars Kazaň i fakt, že ruské družstvo na mistrovství světa s největší pravděpodobností nepronikne ani do čtvrtfinále.

Nejspornější okamžik celého utkání s přišel na sklonku padesáté minuty. Z prostoru pravého kruhu pro vhazování vypálil Ryan Malone a jeho projektil skončil až v Sokolovově síti.

Rozhodčí Šindler branku bez váhání uznal a svým rozhodnutím nastartoval ruské hráče kvalitněji než injekce metylalkoholu zážehový motor. Maxim Sokolov totiž nebyl v době Maloneho střely v brankovišti sám. Vedle něj stál útočník Washingtonu Jeff Halpern, což hokejová pravidla nedovolují.

„Rozhodčí byl špatný, pískal vyloženě pro Američany. Něco takového jsem ještě na mistrovství světa nezažil. Prostě nás zařízl a nešlo jen o Maloneho branku. Ani mé vyloučení nebylo v pořádku,“ říká obránce Vitalij Proškin.

Narážel tím na okamžik ve dvaadvacáté minutě, kdy byl za zdržování hry poslán na trestnou lavici. „Já jsem na puk spadl, v žádném případě jsem si jej pod tělo nepřitáhl,“ přibližuje svůj pohled na inkriminovanou situaci. Při Proškinově vyloučení sice američtí hokejisté neskórovali. Podobně jako jejich protihráči, neproměnili ani další přesilové hry, avšak v celém zápase se jim povedlo překonat Maxima Sokolova v ruské brance hned třikrát.

Přes tři inkasované branky nedá Proškin na svého spoluhráče dopustit. „Maxim chytal skvěle, po celé utkání nás držel stále ve hře. Když jsme chybovali, zastoupil nás v pravý čas,“ naráží na okamžik z dvanádté minuty, kdy se právě kolem Proškina prohnal Matt Cullen a jeho šanci zastavila až Sokolovova lapačka.

Proškin je dlouholetým hráčem předního týmu ruské superligy AK Bars Kazaň, který trénuje ostravský trenér Vladimír Vůjtek. Nácviky Vladimíra Vůjtka si zanedlouho osmadvacetiletý obránce nemůže vynachválit. „Pan Vůjtek je skvělý trenér. To, že umí dokazují i jeho dva tituly mistra Ruska, které získal s Jaroslavlí. My jsme sice nezačali sezónu právě nejlépe, ale měl jsem tu čest poznat, co pan Vůjtek na trenérské lavici dokáže.

Společně s Vladimírem Vůjtkem poznal Vitalij Proškin při svém angažmá i jeden z největších talentu českého hokeje, Jiřího Hudlera. Jeho jméno bylo pro české fanoušky stejně silným tahákem jako je v současnosti jméno Alexandra Ovečkina na ruské příznivce hokeje.

Přestože oba mladé hráče zná velice dobře, srovnávat si netroufá. „Jirka Hudler a Saša Ovečkin jsou naprosto odlišní hráči. Je to vidět i na první pohled. Saša je kus chlapa, který se nemusí bát žádného protivníka, Jirka je menší a tak musí při hře více přemýšlet. S jejich vzrůstem souvisí i herní styl. Ovečkin je silovější, Hudler zase techničtější.“

Porážkou s mužstvem USA si ruští hokejisté velice silně zkomplikovali cestu do dalších bojů. Černý Petr zůstal v jejich rukou a nyní mohou již jen čekat na velice nepravděpodobné klopýtnutí svého sobotního soupeře s celkem Dánska. „Je to s námi špatné,“ přiznává Proškin, "svůj osud již nemáme ve svých rukou a musíme čekat na málo pravděpodobnou prohru našeho přemožitele s nejslabším týmem skupiny.“

Vedení ruské reprezentace po zápase s USA podalo na mezinárodní hokejovou federaci protest proti druhému a třetímu gólu v jejich brance. Na nedělním ranním mítinku pak protest stáhlo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze