Prospal s Vrbatou přispěli k první výhře Tampy, Voráček přihrál na dva góly

Tampa Bay - Atlanta, domácí hráči Vincent Lecavalier (vlevo), Martin St. Louis a Václav Prospal (u mantinelu) se radují z gólu. | foto: Reuters

22 2008
Po pěti porážkách v řadě se hokejisté Tampy Bay konečně dočkali prvního vítězství v sezoně. Lightning na domácím ledě přehráli Atlantu 3:2 po prodloužení, které ukončil kapitán Vincent Lecavalier. V řádné hrací době se prosadili Václav Prospal (1+0) a Radim Vrbata (0+1).

Hokejisté Tampy vytvořili nový černý rekord NHL, když v úvodních pěti startech sezony prohráli vždy s rozdílem pouze jediné branky.

Po neúspěšném dvojzápase v Praze proti Rangers (1:2) Lightning třikrát padli v prodloužení. Nad jejich síly byli soupeři z Caroliny, NY Islanders a Minnesoty.

Také v pořadí šestý duel Tampy dospěl až do nastaveného času, tentokrát se ovšem štěstí přiklonilo k týmu Vincenta Lecavaliera. Právě zmiňovaný kapitán mužstva gólem z 62. minuty rozhodl o premiérovém triumfu.

Útočník Martin St. Louis se prodral do hloubi útočného pásma podél pravého mantinelu a přihrávkou mezi kruhy vybídl volného Lecavaliera, který střelou bez přípravy překonal finského gólmana Atlanty Kari Lehtonena potřetí - Tampa-Atlanta 3:2pp.

Moc přitom nescházelo a Tampa mohla slavit zisk dvou bodů již po řádné hrací době. Skóre utkání otevřel v 8. minutě veterán Mark Recchi, přihrávali Radim Vrbata a Janne Niskala. Na 2:0 pro domácí zvyšoval zhruba v polovině duelu svou druhou trefou v sezoně Václav Prospal.

Atlanta se prosadila až v závěrečné dvacetiminutovce poté, co nejprve snížil na rozdíl jediné branky útočník Colby Armstrong. Vyrovnání na 2:2 se pak zrodilo v samotném závěru střetnutí. Časomíra se zastavila na 59 minutách a 24 vteřinách, když střelu od modré čáry z hole Mathieu Schneidera tečoval za záda domácího brankáře Mikea Smitha útočník Todd White.

"Když jednou vedete 2:0, do prodloužení se vám už vůbec nechce. Hráči ale zachovali chladnou hlavu a nadále jsme do toho dávali vše, díky čemuž jsme nakonec utkání zvládli," řekl zámořským novinářům Lecavalier, jenž dále přiznal, že u vítězné střely vůbec nemířil.

"Pouze jsem napálil puk a ten skončil až v brance. Ani nevím, jak to tam prošlo," dodal. Kouč vítězů Barry Melrose se však na výsledek díval kritičtěji: "Raději bych bral snazší výhru. Nejlépe výsledek typu 7:0. Přesto je to pro nás velmi důležité, dokázali jsme se vrátit po ztrátě dvougólového náskoku."

Voráček se řadí k lídrům bodování mezi nováčky

Společně se spoluhráčem Derickem Brassardem patří český útočník Columbusu Jakub Voráček mezi nejproduktivnější nováčky úvodu nové sezony NHL. Pro srovnání v zámoří vychvalovaný první hráč draftu Steven Stamkos se v dresu Tampy ještě bodově neprosadil. Český talent má však po šesti startech na kontě už pět kanadských bodů.

Voráček se zmiňovaným Brassardem zaznamenali shodně dvě branky a tři asistence, což je se ziskem pěti bodů řadí s dallaským Fabianem Brunnströmem na sdílenou druhou příčku za dosavadního lídra mezi nováčky, útočníka Chicaga Krise Versteega (1+5).

Naposledy se kladenský odchovanec prosadil v úterním domácím střetnutí proti Vancouveru, když výhru 4:2 podpořil dvěma asistencemi. Canucks na ledě Blue Jackets zakončili náročnou šestizápasovou šňůru venkovních zápasů, ze které vytěžili pouze dvě vítězství.

Proti Columbusu tahal kanadský celek za kratší konec už od samotného začátku poté, co po přihrávkách zmiňovaného Voráčka skórovali ve 3. a 7. minutě útočníci Jason Chimera a Kristian Huselius. Canucks odpověděli využitou přesilovkou v podání Kylea Wellwooda. Nováček Derek Dorsett ovšem v 35. minutě slavil premiérovou trefu v NHL, díky níž domácí znova vedli o dvě branky - 3:1.

V závěrečné třetině se celá situace opakovala. Hosté snížili pro změnu zásluhou obránce Kevina Bieksy, načež klid do domácích řad vnesl kapitán Rick Nash trefou do prázdné klece při závěrečné power-play Vancouveru.

Vanek v nájezdech potvrdil střeleckou formu

Buffalo s obávanými střelci Alešem Kotalíkem a Thomasem Vanekem na domácím ledě přivítalo hokejisty Bostonu, kteří po pondělní prohře s Pittsburghem (1:2SN) nastoupili ke druhému zápasu ve dvou dnech.

Také Boston se ovšem v úvodu sezony může pyšnit kvalitním střelcem. Útočník Phil Kessel se proti Sabres prosadil již pošesté v sezoně, díky čemuž si udržuje bilanci gólu na zápas. Kromě amerického reprezentanta se v dresu Bruins prosadil i obránce Dennis Wideman, načež domácí Sabres v polovině duelu prohrávali 0:2.

V 34. minutě ale vykřesal naději přesilovkovým gólem Clarke MacArthur. Prodloužení si pak Buffalo vynutilo po dravém průniku Drew Stafforda, který si v 46. minutě nabruslil před brankáře Manny Fernandeze a dlouhou kličkou srovnal na 2:2. Asistence si připsali Derek Roy a Jaroslav Špaček.

Prodloužení branku nepřineslo a tak se diváci v HSBC aréně dočkali nájezdů. V úvodních třech kolech se prosadili pouze dva střelci. Domácí poslal do vedení Drew Stafford, přičemž Boston udržel ve hře ve třetí sérii skórující David Krejčí. Rozhodnutí přinesla až pátá dvojice, v níž aktuálně nejlepší střelec NHL Thomas Vanek předčil Marca Savarda.

"Je to frustrující, na druhou stranu ale musíme v takovýchto výkonech pokračovat. Utkání skončilo stejně jako to předešlé. Měli jsme šance, ale nezakončili jsme je," zoufal nad druhou porážkou v nájezdech za sebou útočník Bostonu Patrice Bergeron.

První hvězdou střetnutí byl vyhlášen Ryan Miller. Brankář Buffala předvedl 30 úspěšných zákroků, které korunoval čtyřmi zneškodněnými nájezdy soupeřů.

Antropov vystřílel Torontu bod

Na senzační vítězství z ledu Detroitu ze zahajovacího utkání sezony hokejisté Toronta ještě stále nedokázali navázat. Pátý pokus Maple Leafs absolvovali proti Anaheimu, který si z ledu Air Canada Centre nakonec odvezl dva body za výhru 3:2 po samostatných nájezdech.

Toronto tak padlo popáté v řadě, přičemž třikrát v dané sérii neuspělo v penaltovém rozstřelu. Ducks se nacházeli v obdobné situaci, výhra 3:2SN je pro ně totiž teprve druhou v sezoně.

V zahajovací dvacetiminutovce Anaheim gólově udeřil ve dvou případech. Vše načal obránce Francois Beauchemin, který v 5. minutě otevřel skóre a prosadil se již ve třetím startu za sebou. V 10. minutě se do brejku utrhl bijec George Parros a překvapil Vesu Toskalu prudkou střelou nad lapačku.

Toronto kontrovalo zásluhou Nika Antropova. Kazašský centr v 29. minutě bekhendem dorazil do odkryté branky Jean-Sebastiena Giguerea předchozí střelu Pavla Kubiny a v čase 59:07 se stejným způsobem prosadil při závěrečné hře bez brankáře.

V následných nájezdech ale Maple Leafs štěstí rychle opustilo. Jak Nikolaj Kuljemin, tak Tomáš Kaberle totiž netrefili branku. Hostující Teemu Selänne a Corey Perry se naopak v souboji s veteránem Curtisem Josephem, který pro penalty nahradil Vesu Toskalu, nemýlili.

Výsledky:

Buffalo - Boston 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
34. MacArthur, 46. Stafford (Špaček), rozh. nájezd Vanek - 11. Wideman, 32. Kessel. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18.334.

Toronto - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 29. a 60. Antropov (na první Kubina) - 5. Beauchemin, 10. Parros, rozh. nájezd Selänne. Střely na branku: 38:21. Diváci: 19.222.

Calgary - Washington 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 22. Iginla, 23. Lombardi - 5. S. Fjodorov. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.289.

Tampa Bay - Atlanta 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 8. Recchi (Vrbata), 34. Prospal, 62. Lecavalier - 47. C. Armstrong, 60. White. Střely na branku: 38:33. Diváci: 13.922.

Columbus - Vancouver 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
3. Chimera (Voráček), 7. Huselius (Voráček), 35. Dorsett, 60. Nash - 8. Wellwood, 46. Bieksa. Střely na branku: 32:25. Diváci: 12.057.