Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prospal: Věří nám celý národ, nesmíme zklamat

kabina hokejistů; Prospal, Kraft - Milan Kraft (vlevo) a Václav Prospal se připravují na trénink hokejové reprezentace. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

21 2004
Praha - V rodinném kruhu si odpočinul, nabral psychické síly a vrhl se do další fáze přípravy na hokejový šampionát. „Všichni cítíme velkou zodpovědnost, tlak. Celý národ doufá, že dokážeme vyhrát titul. Češi jsou navíc zvyklí na úspěchy a teď dva roky žádný nebyl. Snad to zvládneme,“ říká útočník Václav Prospal.

Jak jste si užíval poslední dny volna před startem šampionátu?
Jel jsem domů. Mám ženu a dvě malé děti, tak jsem se jel odreagovat v rodinném kruhu. Moc jsme si to ale neužili, protože oba dva dny pršelo. Ani se nedalo jít na procházku, nebo na golf. Ale na druhou stranu jsem moc rád, že jsem tu příležitost dostal. V následujících týdnech strávíme víc času po zimácích než doma.

Mistrovství světa se po dvanácti letech hraje doma. Jak vnímáte ten blázinec, který se rozpoutal okolo českého týmu?
Samozřejmě to sleduju. Hokeje jsou plné noviny. Už když jsem přiletěl, tak jsem říkal, že to bude hrozně těžké. Bude na nás vyvíjen velký tlak, je to hrozná zodpovědnost. Celý národ věří a doufá, že se ostaneme co nejdál a že mistrovství v nejlepším případě dokážeme vyhrát. Snad to zvládneme a nezklameme.

Je atmosféra srovnatelná s boji o Stanley Cup v zámoří?
Tam je to víceméně jenom záležitost města nebo oblasti, kdežto tady tím žije celý národ, celá republika. I když v Americe žije o hodně víc lidí, tak je to něco jiného. Navíc Češi jsou hodně zvyklí na úspěchy a teď poslední dva roky nic nebylo. Tím bude zodpovědnost a tlak ještě větší.

Tým čeká ve čtvrtek zápas s Kanadou....
Je to poslední příprava. Trenéři budou chtít doladit sestavu a my si to můžeme ještě jednou osahat a sžít se s evropským hokejem. V sobotu už to bude naplno a o body. Tam už nemůžeme zaváhat.

Máte před zápasem větší motivaci i proto, že se týmu nepovedl duel proti Rusku v Ostravě?
Určitě. V Ostravě to bylo pro hodně kluků velké překvapení. Hřiště je obrovské, styl hry je úplně jiný. Ale bude to pro všechny stejné. Všechna mužstva budou mít hodně hráčů z NHL, nejenom náš nároďák, Kanaďané a Američané.

Až do zápasu proti Kanadě bude tým mimo Prahu, v hotelu Sen v Senohrabech. Je dobře, že se trochu stáhnete do ústraní?
Nejde o to, co si myslím já. Tak se rozhodli trenéři. Jde o to, jak říká pan Lener, dostat se mimo Prahu, abychom si v přírodě trochu odpočinuli. Pak už to začíná, takže už ani mnoho času na nějaké věci okolo nebude. Každý hráč ví, co sám potřebuje. Musíme se připravit, jak to nejlépe půjde.

Pár dní před začátkem šampionátu je v týmu ještě na třicet hráčů. Není v kabině cítit nervozita?
Je samozřejmě nepříjemné, že někteří hráči musejí odjet domů. Posledních pár let tady takovýto přetlak nebyl. Ale mistrovství světa je po dlouhé době doma, chce na něm hrát každý, což samozřejmě nejde...Najdete na iDNES.czmobilní verze