Tampa Bay - Ottawa: St. Louis  a Bonk

Tampa Bay - Ottawa: St. Louis a Bonk - Útočník Tampy Martin St. Louis (vpravo)se snaží uniknout Radku Bonkovi. | foto: Reuters

Prospal vyrovnal osobní rekord v zápase s Ottawou

• 14
Tampa - Útočník Tampy Bay Václav Prospal vstřelil v utkání s Ottawou jeden gól, na tři další nahrál a vyrovnal tak svůj osobní rekord v počtu nasbíraných bodů během jednoho utkání v NHL. Prospal tak pomohl k výhře 6:2 nad Ottawou, svému bývalému týmu. "To, že mi to povedlo, proti nejlepšímu týmu v lize, je úžasné," řekl po zápase. Ve Washingtonu přebral zodpovědnost za úspěch Robert Lang. Ten v zápase s Bostonem jednou brankou přispěl k remíze 3:3 a v posledních šesti zápasech nasbíral devět bodů. Jaromír Jágr, který po víkendu hlásil menší zdravotní komplikace, nastoupil, ale nezískal ani jeden bod.

Prospal je třetí v kanadském bodování českých hráčů.

Ve 47 zápasech nasbíral 46 bodů (10+36) a zřejmě i překoná ve zbytku roku
své dosavadní maximum z minulé sezony, které činí 56 bodů.

Českobudějovický odchovanec otevřel skóre v 11. minutě a pak se podílel i na brankách Nikity Alexejeva, Brada Richardse a Vincenta Lecavaliera. Gól z hole Richardse ve 42. minutě vyhnal z branky gólmana Patricka Lalimea, jehož nahradil Martin Prusek. Ten však kapituloval hned z prví střely, když Lecavalier vstřelil svůj 20. gól v sezoně.

Tampa, jenž v úvodu sezony patřila k největším překvapením soutěže, prožívá jako obvykle velmi špatný leden, nejhorší měsíc podle klubové historie. Výhra 6:2 nad Ottawou byla od Nového roku její teprve druhá.

Lighnting se ale dokázali pomstít za porážku 0:7. kterou jim Senators uštědřili minulý týden.

Brankář Colorada Patrick Roy znovu vstoupil do historie, když v dnešním střetnutí s Dallasem nastoupil ke svému 1000. utkání v NHL. Žádnému jinému gólmanovi v historii soutěže se to nikdy nepovedlo. Legendární Terry Sawchuk odehrál 972 zápasů.

"Abych se přiznal, ani ve snu by mě nenapadlo, že se tohle jednou stane," řekl Roy. "Měl jsem štěstí, že se mi spoustu let vyhýbala zranění. Z toho důvodu jsem dnes tam, kde jsem. Hodně hráčům se splní sen, když obléknou dres v NHL třeba jen jednou. Abyste ho oblékli tisíckrát, to už musíte něco předvést. "

Zápas s Dallasem skončil 1:1 a Roy pochytal 29 střel. Jinak se mu ale v letošní sezoně nedaří tolik, co v té minulé. V úspěšností pochytaných střel 90.3 se nachází až v páté desítce mezi všemi gólmany.

"Loni jsem zažil vůbec nejlepší rok ve své kariéře, takže je těžké ho srovnávat s tím letošním," řekl v deníku Rocky Mountain News. "To je opravdu velký rozdíl."

Útočník Washingtonu Robert Lang otevřel v 5. minutě skóre zápasu s Bostonem, který nakonec skončil nerozhodně 3:3. Lang v posledních šesti zápasech nasbíral devět bodů za tři góly a šest nahrávek.

Jaromír Jágr, který odstoupil ze sobotního utkání s Ottawou, protože si zřejmě už z minulého zápasu přinesl zranění, když narazil do otevřených dvířek na střídačku,  proti Bostonu nastoupil také a odehrál 18 a půl minuty. Jágr klasifikoval své zranění jako svalovou ztuhlost.

Útočník Montrealu Jan Bulis naopak vymyslel pointu zápasu s Floridou, když v 56. minutě rozhodl gólem na konenčných 3:2. Bulis se prosmýkl obranou Panthers a zblízka prostřelil gólmana Roberta Luonga. Kanadský velkoklub zvítězil poprvé pod vedením nového trenéra Claudea Juliena.

Pes Harvey přišel o jazyk

Maskot týmu Calgary Flames, bílý plyšový pes Harvey, doplatil na svou veselou povahu a bláznivé skopičinky, kterými baví publikum v Pengrowth Saddledome. V utkání s Edmontonem Oilers mu hostující trenér Craig MacTavish vytrhl třicet centimetrů dlouhý jazyk a hodil ho do hlediště poté, co se za stavu 0:4 z pohledu Edmontonu nakláněl na střídačku Oilers a posmíval se jim během oddechového času.
Šokovaný Harvey se nepřestal naklánět přes plexisklo, načež MacTavish uchopil jednu hokejku, ale v tom, aby maskota dále napadl mu zabránil týmový masér Ken Lowe. "Harvey byl na místě, kde neměl co pohledávat," přiznal mluvčí Calgary Peter Hanlon.
Luongo, který dvě předchozí utkání nedostal gól, držel čisté konto jen do 22. minuty, kdy ho prostřelil Oleg Petrov. Jeho šňůra neprůstřelnosti tak trvala 145 minut.

David Výborný pomohl jedním gólem k výhře Columbusu 5:1 nad Chicagem. Do střelecké listiny se dostal díky dvěma nahrávkám i jeho spoluhráč Jaroslav Špaček.
Gól Petra Sýkory ze 3. minuty byl na dlouhou dobu jedinou úspěšnou akcí, kterou viděli diváci v Anaheimu. Hostující Minnesota vyrovnala až v 50. minutě díky obránci Nicku Schultzovi a nakonec uspěla díky útočníkovi Antti Laaksonenovi také v prodloužení. Výhrou 2:1 Wild oplatili Anaheimu porážku 0:1, kterou jim uštědřil v sobotu na jejich ledě.

Pondělní výsledky :

Boston - Washington 3:3 po prodl. (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0)
Branky: 35. Thornton, 44. Rolston, 56. Murray - 5. Lang, 11. Bondra, 40. Gončar. Střely na branku: 41:29. Diváci: 14.561.

Anaheim - Minnesota 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 3. Sýkora - 50. Schultz, 63. Laaksonen. Střely na branku: 31:25. Diváci: 13.331.

Florida - Montreal 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 27. Jokinen, 46. Novoselcev - 22. Petrov, 55. Gilmour, 56. Bulis. Střely na branku: 33:34. Diváci: 19.250.

Carolina - St. Louis 3:5 (0:2, 0:1, 3:2)
Branky: 48. Francis, 52. Brind'Amour, 56. O'Neill - 6. a 60. Mellanby (na druhou Ručinský), 10. MacInnis, 27. Tkachuk, 43. Boguniecki. Střely na branku: 30:27. Diváci: 14.654.

Tampa Bay - Ottawa 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)
Branky: 11. Prospal, 14. Modin, 25. Alexejev (Prospal), 33. St.Louis, 42. Richards (Prospal), 45. Lecavalier (Prospal) - 12. Marián Hossa, 59. Arvedson. Střely na branku: 30:24. Diváci: 12.022.

Columbus - Chicago 5:1 (3:0, 0:0, 2:1)
Branky: 8. S. Pronger, 11. Výborný, 19. Nash (Špaček), 41. Whitney, 57. Marshall (Špaček) - 53. Arnason. Střely na branku: 26:38. Diváci: 17.483.

Colorado - Dallas 1:1 po prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 10. Hahl - 25. Lehtinen. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18.007.

Calgary - Edmonton 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)
Branky: 2. a 29. Conroy, 9. Lowry, 32. Drury - 54. Swanson, 57. Reasoner (Hemský), 58. York. Střely na branku: 23:27. Diváci: 17.832.

Phoenix - San Jose 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
Branky: 2. a 42. Briere, 9. Taffe - 12. Nolan. Střely na branku: 25:27. Diváci: 12.803.