Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žálčíkovy cesty domů a probuzení u prostějovských Jestřábů

Lukáš Žálčík | foto: Petr Lundák, MF DNES

10 2017
Jen v televizi může sledovat hokejista Lukáš Žálčík své kamarády z Českých Budějovic, jak se v baráži rvou o šanci na extraligu. Sezonu totiž šumperský odchovanec začal v dresu Motoru, jenže po osmnácti zápasech se přesunul na hostování do Prostějova, kde pookřál a nakonec prožil povedený rok.

„U Jestřábů jsem byl hodně spokojený. Neměl jsem problém zapadnout do týmu herně ani v kabině,“ liboval si Žálčík v rozhovoru pro klubový web.

V šestadvaceti letech už toho má za sebou spoustu. Ještě jako talentovaného juniora si ho ze Šumperku vytáhla Sparta a dala mu šanci v 60 zápasech okusit extraligu.

Pevné místo si ale nezískal, a tak v sezoně 2013/14 zamířil na hostování zpět do Šumperku. Doma začal zase řádit, za dva roky v první lize posbíral 85 kanadských bodů a na stole mu přistála nabídka z ambiciózních Českých Budějovic.

„V Šumperku jsem měl velké štěstí na spoluhráče a hodně prostoru na ledě, který jsem dokázal využít. A když vám v první lize nabídne angažmá Motor, je to jako kdyby o vás měla v extralize zájem Sparta. Taková nabídka se zkrátka neodmítá,“ vzpomínal.

I na jihu Čech v prvním roce dokazoval, proč o něj v klubu stáli, ve 48 zápasech posbíral 32 bodů (15+17). Jenže letošní sezonu se mu přestalo dařit. Jen šest bodů v osmnácti duelech znamenalo, že Motor ztratil o jeho služby zájem.

„Lukáš má jistě velké předpoklady, bohužel má také velký problém s udržením stabilní výkonnosti, na čemž musí zapracovat. Šanci na to bude mít v Prostějově,“ prohlásil generální manažer Motoru Stanislav Bednařík.

Odchod k Jestřábům byl nezvykle dramatický, prostějovský klub totiž zveřejnil příchod nové posily v okamžiku, kdy obě strany teprve licitovaly o podmínkách transferu. Klíčovým požadavkem Motoru bylo, aby nový klub převzal plnění Žálčíkovy smlouvy.

„Náš krátký rozhovor (se šéfem prostějovského klubu Luňákem) skončil tím, že Lukáš do Prostějova neodchází. Pravděpodobně se prostějovský klub domníval, že když zveřejní informaci o příchodu hráče, bude mít lepší vyjednávací pozici pro nepřevzetí smlouvy s hráčem v plné míře, o což se v té době snažil. Nakonec k definitivní dohodě přispěl hráčův agent, jenž se s Prostějovem dohodl na úpravě smlouvy,“ prohlásil tehdy Bednařík.

Žálčík se tak po roce stěhoval zpět na Moravu, a i tentokrát ožil. Znovu se vrátil domů do Šumperku, odkud do Prostějova dojížděl. Hned v prvním utkání proti Havířovu vstřelil gól, a ačkoliv k Jestřábům přišel v okamžiku, kdy prožívali hlubokou krizi, dokázal bodovat i dál. Původně měsíční hostování se protáhlo do konce sezony a 185 centimetrů vysoký útočník stihl v 28 kolech posbírat 25 bodů.

„Jsem rád, že jsme se po těch špatných výkonech dokázali zvednout a dostali jsme se do play-off,“ pochvaloval si splnění cíle.

V předkole však Jestřábi narazili v derby na nesmiřitelného rivala z Přerova a Zubrům stačily čtyři zápasy, aby své soky poslali na dovolenou. Z devíti prostějovských gólů si dva připsal Žálčík, jenže také posbíral čtyři záporné body ve statistice plus/minus.

Prokázal, že v 1. lize je platný. Co však bude s produktivním pravým křídlem dál, se teprve uvidí. „Chci se neustále zlepšovat. Na další sezonu se budu připravovat individuálně s kondičním trenérem. Tím, že jsme skončili brzo, mám teď čas se pořádně připravit,“ plánuje.Najdete na iDNES.czmobilní verze