Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proti Bělorusku nastoupí Hnilička

27 2001
N o r i m b e r k - - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Konec spekulací a pochybností, pozici brankářské jedničky v hokejové reprezentaci si prozatím vybojoval Milan Hnilička. Na odpoledním tréninku si hráče svolal kouč Josef Augusta a oznámil, že zámořský gólman z Atlanty bude v sobotu od 16 hodin chytat v úvodním vystoupení národního týmu na šampionátu proti Bělorusku. "Naděje sice umírá poslední, ale tušil jsem to," přiznal Dušan Salfický, jenž se vrhne do turnaje jako dvojka. "Zklamání? Jsem rád, že jsem vůbec tady. Chci i tak udělat maximum pro tým," dodal upocený brankář. Zde si přečtěte: rozhovor s Hniličkou a reakce Dušana Salfického Přijeďte, prosí hráči fanoušky

"Proč jsme se tak rozhodli? Hnilička byl v přípravném zápase proti Rusům dobrý, prostě jsme ho tedy vybrali," zdůvodnil stroze trenér Augusta. "Jsem hrozně rád, že jsem důvěru dostal," oddychl si Hnilička. "Věděl jsem, že to nebude jednoduché a že si tuto pozici musím tvrdě vybojovat." I na dnešním tréninku dřel, jednou dokonce zlomil hokejku. 

Teprve podruhé v historii se národní tým utká s Běloruskem. Poprvé to bylo na světovém šampionátu ve Švýcarsku v roce 1998, kdy mužstvo vyhrálo 4:2. A do branky se dostal právě Hnilička, když v průběhu utkání nahradil zraněného Romana Čechmánka. "Už je to dlouho, moc si na to nevzpomínám," přiznal Hnilička.

V sobotu dopoledne se všichni hráči po rozbruslení posadí k videu, pečlivě si znovu prohlédnou okamžiky z víkendových přípravných zápasů s Ruskem. "Hrají úplně stejným stylem, jenom mají před názvem Bělo. Musíme se hlavně vyvarovat těch chyb, které jsme s nimi udělali," zopakoval Augusta. Chvilku před českou reprezentací se po ledě proháněli Bělorusové, z jednoho tréninku ale toho trenéři moc nevykoumali. "Uvidíme až v sobotu po první třetině," usmívá se Augusta. Ani reprezentanti se u mantinelu dlouho nezdrželi, jen letmo přejeli protivníky pohledem a odkráčeli se převlíct do kabiny.  

Bylo už dlouho po tréninku, po ledě se proháněl pouze Viktor Ujčík. Pár bleskových sprintů, pak se volně projel dokola. "Nejsem zvyklý jít na led tak pozdě až ve čtyři, celý den se člověk před tím jenom tak povaluje. Takže jsem si trochu přidal, abych byl pořádně nažhavený," vysvětluje mistr světa z Vídně. I on tuší, že proti Bělorusům se nesmí opakovat chyby z duelu s Ruskem.  "I když toho o sobotním soupeři osobně moc nevím, tak podobná taktika musí platit na každého," říká Ujčík. "A hlavně do toho jít úplně naplno, jako proti Kanadě nebo Švédům," burcuje.

Mužstvo nastoupí se třemi obrannými dvojicemi a čtyřmi útoky, za začátku zůstanou sedět na střídačce Martin Richter a Jaroslav Hlinka. 

Pravděpodobná sestava pro sobotní zápas s Běloruskem:
Hnilička - Kubina, Špaček, Kuba, Kaberle, Pilař, Martínek - Dvořák, Reichel, Ručinský - Výborný, Dopita, Tomajko - Moravec, Patera, Procházka - Ujčík, Čajánek, Vlasák

Utkání začíná v 16 hodin. Zápas můžete sledovat v on-line reportáži na stránkách iDNES


 

Brankář Hnilička hovoří při tréninku s trenérem Martincem

Trenér Augusta ukazje hráčům, co mají dělat

Dobrá nálada trenéra Augustu neopustila

Předseda hokejového svaz Karel Gut hovoří s novináři

Předseda svazu Karel Gut na tiskové konferenci

Martin Ručinský a Robert Reichel v šatně před tréninkem

Gólman Dušan Salfický pije při tréninku

Dušan Salfický si chystá chrániče před tréninkem národního týmu

Trenér Augusta při tréninku vysvětluje hráčům co je čeká dál

Jiří Dopita si upravuje hokejku za asistence Roberta Reichla

Milan Hnilička bez masky po tréninku národního týmu

Trenér Martinec dává pokyny hráčům při tréninku

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze