Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proti Čechmánkovi by hrál rád, proti Česku ne

5 2004
Praha - Ani zkušený brankář ze zámoří nedokázal udržet slabý výběr francouzských hokejistů v elitní skupině mistrovství světa. "Všichni jsme doufali, že se zachráníme, ale ostatní byli prostě silnější," uznal gólman Christobal Huet, konkurent Romana Čechmánka v týmu NHL Los Angeles. Huet sice chytal spolehlivě, všechny chyby spoluhráčů však napravit nedokázal.

Francouzská reprezentace získala na světovém šampionátu ze šesti zápasů jediný bod. A to až v posledním zápase skupiny o udržení za remízu proti Japonsku, které také elitní skupinu opouští.

"Snažili jsme se na mistrovství připravit co nejlíp, ale další týmy udělaly větší pokrok," povzdechl si brankář francouzského výběru, jenž se na světovém šampionátu představil po čtyřech letech.

Zachránit se však nedokázal a ani to zřejmě nebylo v jeho silách. "Celý náš tým tvoří skoro jenom hráči z francouzské ligy, a ta prostě nemá dostatečnou úroveň," vysvětlil Huet.

Osmadvacetiletý gólman je jedním ze čtyř hráčů současné reprezentace, kteří nehrají ve Francii. Kromě brankáře Los Angeles jsou to ještě útočníci Maurice Rozenthal ze švédského Leksandsu, Sebastien Bordeleau ze švýcarského Bernu a Olivier Coqueux z německého Freiburgu.

"Ostatním hráčům hodně chybí zkušenosti z těžkých a kvalitnějších zápasů," řekl Huet, jednoznačně největší hvězda francouzské reprezentace, jež druhým rokem působí v týmu Los Angeles.

Také proto byl ze všech hokejistů pod největším tlakem. "Čekalo se, že tým podržím. Já ale moc spokojený nejsem," řekl sebekriticky brankář.

Na mistrovství chytal ve čtyřech utkáních. V úvodním proti Rakousku, následně Švýcarsku, Kazachstánu a naposledy Japonsku. Ve druhém a třetím zápase byl střídán, celkem inkasoval sedmnáct gólů. Nepadaly však po jeho chybách, naopak často napravoval zaváhání spoluhráčů.

"Máme talentované hráče, ale něco nám chybí. Třeba důraz v obraně. Je hodně těžké v našich podmínkách vybudovat tým, který by hrál pravidelně na mistrovství světa. Jak už jsem řekl, souvisí to s kvalitou naší domácí soutěže. Ale určitě se budeme snažit vrátit se do elitní skupiny už příští rok," slíbil Huet.

Přestože na mistrovství světa jeho tým vyhořel, může být gólman s průběhem celé sezony spokojen. Výrazněji se totiž prosadil v NHL. Zatímco v minulém ročníku nastoupil za Los Angeles jen k jedenácti zápasům, v letošním už jich odchytal o třicet víc.

"Ale hlavně proto, že Roman Čechmánek byl dlouhou dobu zraněný," upřesnil skromně. O konkurentovi v boji o post brankářské jedničky mluví s respektem. "Je to skvělý gólman. A když chytá, přeju mu jen úspěch. Máme velmi dobré vztahy."

Také proto ho mrzí, že se Francie s českým týmem na šampionátu neutkala. "Proti Čechmánkovi bych si rád zahrál." Ale hned s úsměvem dodává: "Proti němu velmi rád, ale proti silnému Česku radši ne."

Francouzský obránce Baptiste Amar (vlevo) se při akci Masatushi Ita z Japonska snaží zastoupit brankáře Cristobala Hueta (uprostřed).Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze