Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průcha chce uspět i bez parťáků z útoku

4 2004
Praha - Spolu s obráncem Hejdou se bude moci jako jediný hokejista pochlubit kompletní sbírkou účasti na turnajích Euro Hockey Tour. Z objevu letošní reprezentační sezony Petra Průchy se tak stává vážný kandidát účasti na domácím mistrovství světa. „Tak na to zatím vůbec nemyslím. Spíš mě zajímá, jak uspěju v reprezentaci bez kluků z lajny,“ řekl Průcha.

Zatímco předchozí akce absolvoval v „pardubickém útoku“ s Kolářem a Koukalem, teď poprvé jede sám. „Nesmím si tam uříznout ostudu. To by mi kluci dali pořádně sežrat,“ usmál se jednadvacetiletý útočník.

Na Švédské hry jste byl původně nominován jako náhradník? Jak moc jste počítal s tím, že na turnaj nakonec odletíte?
Tak na devadesát procent. Vždycky se někdo omluví, takže jsem jako první náhradník myslel, že pojedu. Takže když mi to přišel v pondělí říct Zbyněk Kusý do kabiny, moc překvapený jsem nebyl.
 
Jenom Jan Hejda a vy nakonec absolvujete všechny turnaje Euro Hockey Tour. Těší vás důvěra trenérů?
Určitě, ale takhle to neberu. Prostě jsem byl pozvaný. Trenérům jsem se pokaždé hodil do sestavy, teď jsem měl i trochu štěstí, že někdo jiný vypadl.
 
Jenomže zatímco předchozí akce jste absolvoval se spoluhráči z útoku Koukalem a Kolářem, teď jedete sám. Jak se těšíte? Myslíte, že se dokážete prosadit i s jinými spoluhráči?
To je věc, která nejvíc mě zajímá. S kým budu hrát a jestli do té lajny zapadnu a jestli dokážu hrát bez nich. Bude to něco nového, nový impuls, ale také mě to může trochu svazovat. Doufám, že předvedu něco podobného, co v Rusku….
 
Jak na vaši nominaci reagovali Petr Koukal s Janem Kolářem?
Samozřejmě mě trošku hecovali. Prý konečně uvidím, jak je to bez nich těžké. Takže, jestli se mi turnaj nepovede, tak mi to dají pěkně sežrat. Vysloveně žádné ultimátum mi nedali, ale pokud nepředvedu něco úžasného, pěkně to od nich schytám (smích).

Říkal jste, že jste zvědavý, jak zvládnete hrát bez nich. Ale to vás potkalo už teď v minulých kolech v Pardubicích. Jaké to bylo?
Hrálo se mi výborně. S Petrem Sýkorou a s Divíškem jsem hrál levé křídlo dozadu, což pro mě byla nová zkušenost. Ale zase byla velká změna. Oni umějí dát přihrávku z jakékoli situace přesně na hůl, takže jsem s nimi dal i gól a měl další spoustu šancí. Pak jsem hrál s Dopitou  a Blažkem a to bylo také neskutečné. Oni dokáží podržet puk, nelítají tam zmateně jako my. Ale tím nechci říct, že by se mi s klukama z naší lajny hrálo špatně. Už se těším, až se kluci dají dohromady.

Plný program zápasů Euro Hockey Tour znamená dvanáct zápasů navíc. Nebojíte se, že by vám mohly na konci sezony při play-off docházet síly?
Doufám, že ne. Může to být znát týden po turnaji, ale dál to zaběhne do starých kolejí extraligy. Ale jestli se to nepozná v play-off, to opravdu nevím. Snad ne…
 
Když jste dostal pozvánku na Švédské hry. Neproblesklo vám hlavou, že tím roste vaše šance podívat se na mistrovství světa? Přece jenom, je to poslední turnajová prověrka před šampionátem…
Každý turnaj v reprezentaci je pro hráče pocta, je to něco jiného než extraliga. Určitě se chci a potřebuju předvést. I proto, že je to poslední turnaj před mistrovstvím světa. Chtěl bych mít pozvánku, to je jasné… Ale teď na to takhle nechci myslet, abych se pak vyhnul zklamání, kdyby to nevyšlo. Teď mě čekají tři zápasy a dál se uvidí.
 
Dvakrát jste získal ocenění pro nejlepšího hráče turnaje: jak doma v Pardubicích, tak na Baltice. Myslíte, že na to dokážete ve Švédsku navázat?
No, ono se to doposud střídalo. Jednou ano a jednou ne, takže teď to vypadá, že nic nevyhraju (smích). Ale budu rád za každý gól nebo bod. Jak jsem říkal: hlavně, aby se pak v novinách nepsalo, že jsem to bek kluků z lajny nezvládl. To bych pak s nimi vážně nevydržel (smích).

Petr Průcha přichází na sraz české hokejové reprezentace, která se sešla v pražské T-Mobile Areně.Najdete na iDNES.czmobilní verze