Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Průcha do NHL? Turnaj napoví

1 2004
Praha - Česká reprezentace je na hokejovém mistrovství světa plný zkušených hvězd, které nehrají o smlouvu. Pro benjamínka týmu Petra Průchu je ale šampionát šancí dostat se do nejslavnější ligy světa, může být vstupenkou do NHL. "Je to určitě velké plus pro další vývoj mé kariéry," říká pardubické křídlo. "Stejně jako mi pomohlo mistrovství světa dvacetiletých na draft, tohle by mi to mohlo pomoct i do NHL."

Bude Petr Průcha v příštím roce dál válet za Pardubice, nebo se vydá za hokejovým štěstím za moře? Do značné míry to závisí i na jeho výkonech na mistrovství světa.

A zatím ze za ně rozhodně nemusí stydět. Chodí na přesilovky do elitní řady s Jaromírem Jágrem, patří k nejprůbojnějším útočníkům v mužstvu. A dává góly.

Ve čtyřech zápasech vstřelil už čtyři, i když ten poslední mu omylem nepřipsali. Po hvězdách Jágrovi a Ručinském je debutant na šampionátu dospělých nejproduktivnějším hráčem českého výběru.

S Jágrem by mohl působit v jednom týmu i v NHL. Byl totiž draftován New York Rangers, nejbohatším klubem NHL. V létě se zúčastnil přípravného a testovacího kempu nadějí newyorského mužstva u kanadského Calgary.

"Bylo to super," vzpomíná. "Kemp se konal v univerzitním městečku, v nějakém rychlobruslařském komplexu. Ale na tom dlouhém oválu nás nikdo makat nenutil," usmál se Průcha, který si v Kanadě pochvaloval parádní zázemí. A to je z Pardubic zvyklý na pořádný komfort.

Po osmi dnech přípravy a testů se vrátil zpět do Evropy a připojil se k pardubickému mužstvu, které zrovna hrálo turnaj ve Švýcarsku. Díky skvělé reprezentační sezoně se nakonec jako jediný z trojice Kolář, Koukal, Průcha probojoval i na mistrovství světa. Tady je zámořským pozorovatelům nejvíc na očích.

Ještě před zahájením turnaje zájem skautů nepociťoval a ani moc neřešil. "Je tu Tom Renney, ten má nějakou vysokou funkci v Rangers," říkal před šampionátem. Renney, který je nyní asistentem kanadského trenéra Babcocka, působí v New Yorku ve funkci hlavního kouče.

Během turnaje už ale pozornost zvědů Rangers zaregistroval. "Je jich tu spousta, nejen z Rangers," říká. Newyorský tým vyslal na mistrovství skauty dva, s Průchou už hovořil Slovák Ján Gajdošík. "Popřál mi, ať se mi daří. Že se prý bude dobře dívat. I pan Renney už se mnou krátce mluvil."

Jednadvacetiletý chrudimský rodák je absolventem gymnázia, s angličtinou by neměl být problém. "Jsem pokročilý začátečník," tvrdí. "Ale domluvím se, třeba s Kanaďany jsem si rozuměl výborně."

Průchův možný vstup do NHL tak komplikuje snad jen výluka, která se v zámořské lize má konat od října kvůli nové kolektivní smlouvě mezi hráči a majiteli klubů.

Autor:


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze