Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Průcha o Jágrovi: Jardovi přeju, ať se mu daří

Petr Průcha (druhý zleva) se raduje se spoluhráči z Rangers. | foto: ČTK

30 2008
Bern (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Byly to časy! Hokejista Petr Průcha byl v New Yorku Jágrovým spoluhráčem i spolubydlícím. Krajanů sedělo v kabině Rangers víc, z každého rohu zněla čeština. Teď je to jinak. Číslo 68 odešlo z NHL do Ruska. A v Rangers zbyli z Čechů jen Rozsíval a právě Průcha.

"Trochu smutno mi z toho je. Škoda každého Čecha, který jde pryč," řekl 26letý Průcha v Bernu, kde jeho tým dnes čeká zápas o Victoria Cup proti Magnitogorsku.

Po čem se vám stýská?
Byli jsme česká kolonie, měli jsme pohodu. Ale takový už je hokej. Při hře mě to snad nijak výrazně neovlivní.

Dřív to uhodilo do uší hned při vstupu do kabiny: smích a čeština.
Jasně, chodilo to tak. Česká mentalita je maličko jiná. Je to jasné, spíš jsme se zasmáli vtipu v češtině než v angličtině, ve které nemusíme tolik rozumět. Přesto i teď máme v týmu hodně vtipné kluky.

Troufnete si s nimi na žertování v angličtině?
Moc ne. Pořád neznám všechny možné dvojsmysly.

Křištálová lupa Čeká vás první sezona bez Jágra. Budete o hodně slabší?
To ukáže čas. Ale je to velká ztráta, jednoho z nejlepších hráčů na světě jen tak nenahradíte. Už jen svou přítomností v kabině ohromně pomáhal, natož svými góly a výkony na ledě. Je určitě znát, že tady není.

Voláte si?
Od konce prázdnin jsem s ním nemluvil. Má toho teď v Rusku na starosti určitě dost. Vím, že jeho Omsk měnil trenéra a že se jim konečně začalo dařit. Přeju hodně štěstí!

Budete ho mít i vy? Po sezoně vám končí smlouva, nebojíte se výměny?
Ta hrozí vždycky. Nad tím nemohu přemýšlet. Rád bych se tuhle sezonu propracoval do prvních tří lajn, hrál aspoň třináct čtrnáct minut za zápas.

Už je to nějaký čas, co vám ohromně vyšla první sezona v NHL. Nečekal jste tehdy přece jen, že to pak půjde snáz?
Kdepak, věděl jsem, že něco obhajovat je vždycky těžší. Bylo mi jasné, že takovou sezonu už jen tak mít nebudu. Loni jsem se nedostával do přesilovkových formací a to je v současné NHL problém. Při hře pět na pět se dává málo gólů, to už musí někdo udělat vyslovenou chybu. Letos? Zatím mám v přípravě hodně šancí, ale neproměňuju je. Nemůžu být se sebou spokojený.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze