Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Průcha: pracovitá naděje českého hokeje

28 2004
Pardubice - Před pěti lety se Petr Průcha nevešel v Pardubicích do juniorského týmu. A dnes? Jako jeden z pěti extraligových hokejistů hraje v Praze na mistrovství světa. "Je to třešnička na dortu, splnil se mi sen," prohlásil jednadvacetiletý pardubický útočník, nejmladší člen českého výběru.

Letos prožívá báječnou sezonu. S výjimkou nevydařeného extraligového play-off mu vyšlo vše, na co jen v koutku duše pomyslel. Zařadil se mezi nejvýraznější postavy pardubického týmu, zabydlel se v reprezentaci a je jejím nejlepším střelcem.

Navíc si dvakrát z turnajů Euro Hockey Tour odvezl trofej pro nejlepšího útočníka. A teď bojuje s národním týmem na světovém šampionátu. "Sezona mi vyšla. Dávno jsem překonal cíle, který jsem si před jejím začátkem dával," pronesl Průcha.
"Udělal neskutečné pokroky," podotkl Pavel Marek, bývalý trenér pardubických juniorů a dnes kouč extraligového Třince.

Než si však nadějný hokejista vydobyl současné postavení, okusil i zklamání. Před pěti lety na něj v týmu pardubických juniorů nezbylo místo. Odešel hrát druhou nejvyšší soutěž do Chrudimi. "Ten rok jsem na to neměl," přiznal Průcha.

Mnozí hráči v jeho situaci zahořkli a rezignovali. On nikoliv. Po celou sezonu tvrdě dřel, aby se do Pardubic vrátil. "Byl nesmírně cílevědomý a poctivý," vzpomněl jeho tehdejší chrudimský trenér Milan Topol.

Petr Průcha
Narozen 14. září 1982 v Chrudimi, Hokejový útočník HC Moeller Pardubice.

Účastník MS 2004, MS hráčů do 20 let 2002.

Nejlepší střelec české reprezentace v letošní sezoně, dvakrát byl vyhlášen nejlepším útočníkem při turnajích Euro Hockey Tour (ČP Cup a Baltika Cup).

Juniorský mistr republiky 2001 a 2002, seniorský vicemistr republiky 2003
Bilance v extralize: 3 sezony, 146 utkání (25 gólů a 32 nahrávek).

Bilance v reprezentaci:
19 utkání - 10 gólů.

V roce 2002 si ho při draftu NHL vybral New York Rangers jako 240. hráče v pořadí.

Průchova snaha byla úspěšná. Kouče Marka po roce svou výkonností přesvědčil, že do extraligového týmu pardubických juniorů patří. Na konci sezony mohl slavit zisk mistrovského titulu, který si v následujícím roce zopakoval.

"Petr byl nesmírně ctižádostivý. Nikdo mu nedával velké šance, ale sám se vypracoval, nic mu do klína samo nespadlo. Navíc byl neustále pozitivně naladěn a cokoliv mu člověk řekl, tak se snažil si z toho něco vzít," vzpomíná Marek. "Když je někdo tak zapálený jako on, výborně se s ním pracuje."

Už tehdy ukazoval střelecké schopnosti. Ve dvou sezonách dal 83 gólů. "Má v sobě čich na góly. Je to dar, který se těžko získává. Narodil se s ním," podotkl Marek.


Kariéra

Průchova kariéra stoupala strmě vzhůru. V sezoně 2001/02 dostal poprvé šanci v extralize, brzo se dočkal premiérové branky a na přelomu roku si zahrál na mistrovství světa hráčů do 20 let v domácí Duhové aréně. Přestože český výběr vyšel po zlatých letech naprázdno, Průchovo jméno nezapadlo. Důkazem byl draft NHL, kde po něm sáhl slavný New York Rangers.

Od minulé sezony už patří natrvalo do sestavy extraligových Pardubic. Útok Kolář, Koukal a Průcha, který sestavil trenér Miloš Říha, vzbuzuje v soupeřích hrůzu. Dravost, rychlost, neúnavný pohyb a nebojácnost mladíků dokáží vnést zmatek i do řad mnohem zkušenějších protivníků.

Vloni v září dostali mladíci šanci v reprezentaci. A okamžitě zazářili. Průcha byl dokonce vyhlášen nejlepším útočníkem ČP Cupu v Pardubicích. "Nejprve jsem si myslel, že je to omyl," skromně podotkl Průcha.

Nebyl. Dokázal to i při dalších turnajích Euro Hockey Tour. "Chytil šanci za správný konec. Odehrál výborné zápasy," prohlásil Marek.

Formu si držel také v extralize. Ukázal i svou adaptabilitu. Když se v play-off zranil jeho tradiční spoluhráč Kolář, hned si báječně porozuměl s Jiřím Dopitou. Souhra dvojice, kterou od sebe dělí čtrnáct let, klapala na výbornou.

"Petr je na své mládí vynikající hráč. Je sebevědomý, umí nahrát i vystřelit, nevadí mu tvrdost a udělá na ledě spoustu práce," ocenil Dopita svého spoluhráče. Výkony pardubického dua neunikly ani pozornosti reprezentačního kouče Slavomíra Lenera. Oba nominoval na světový šampionát a Průcha se mu za to už odměnil dvěma góly do sítě Kazachstánu.

"Je to velice šikovný kluk. Všichni musí vidět, že je velkým talentem. Škoda, že není o trochu větší, ale zase na druhou stranu je mnohem mrštnější. Má vynikající rychlost, techniku a umí dát góly," prohlásila největší osobnost českého výběru Jaromír Jágr, s nímž Průcha už také několikrát vyjel na led.

Českému hokeji tak vyrůstá nová hvězda. "Moc bych mu přál, aby jeho vzestup pokračoval stále strmě a aby se třeba prosadil i v NHL. Věřím, že i pak zůstane tak skromný jako dosud," prohlásil Marek.


Petr Průcha očima maminky

Jaké nosil ze školy poznámky?
Moc poznámek nenosil, ve škole s ním nebyly žádné problémy. Vzpomínám si na poznámku za utržený rukáv u košile spolužáka a na gymnáziu za rozbité okno míčem.

Co dělal vždycky nerad?
Především úklid, je nepořádný. Měl společný pokoj se sestrami, vždy jim vše rozházel. Zůstalo mu to dodneška.

Za co nejvíc utrácel své kapesné?
Nijak extrémně neutrácel. Většinou si kupoval knížky. Až se moje kolegyně v práci divily. A dodneška utrácí za McDonalda.

Na kterého hokejistu si hrál?
Na brankáře. Strašně ho to bavilo. Udělal si molitanové betony, lapačku a všichni jsme na něj museli doma střílet tenisákem. Venku s klukama a ani na ledě ale do branky nešel. Chtěl být jako Gretzky, který nebyl stejně jako Petr žádný obr.

Jakým jídlem jste mu udělali radost?
Jednoznačně řízkem s bramborovým salátem. Kdykoliv se odněkud vrací, hned volá, zda bude řízek se salátem.

Kdy se vrátil z hokejového zápasu nejvíce potlučený?
Musím to zaklepat, ale zranění se mu vyhýbají. Odřeniny, pohmožděniny nebo nějaké šití jsou u hokejisty běžnou věcí. Ví, že se o něj bojím. Proto pokaždé z ledu rychle vstane, i kdyby ho to strašně bolelo.

Jaký dárek mu udělal největší radost?
Nejspíše to bylo v dětství bikrosové kolo.

Chtěli jste mu hokej někdy zakázat?
Nikdy. Ale ani jsme ho do hokeje nenutili. Vždy strašně chtěl sám. Od malička byl úžasně živý a hokej ho chytil. Ani kvůli němu nestonal. Když byl nemocný, tak maximálně dva dny, aby stihl zápas.

Museli jste v jeho pokoji hodně uklízet?
Hodně a pravidelně. Většinou to ale odnesly jeho dvě sestry, s nimiž měl pokoj. Ani mi nechtěl dát klíč od svého bytu, když se odstěhoval, abych mu tam nechodila uklízet.

Za co jste mu nejvíc vyhubovali?
Díky hokeji neměl na nic čas, ve škole mu to šlo, takže určitě jenom za nepořádek a neuklízení.

Čeho se bál?
Ničeho. Nikdy si na nic nestěžoval, vždy si vše dokázal vyřídit sám. Měl jen obavu z toho, že je malý a nebude z něho hokejista.

Když byl malý, čím jste si přáli, aby jednou byl?
Neměla jsem žádné přání. Jenom mě trošku mrzí, že odešel z vysoké školy. Nešlo to skloubit s hokejem, ale určitě na to měl. Škola mu šla, byl chytrý. Jeho sestry se musely učit, jemu stačil jen výklad. Bez problémů zvládl i maturitu na sportovním gymnáziu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V žákovském dresu Tesly Pardubice Petr Průcha možná jen v koutku duše snil, že jednou nastoupí i za reprezentaci. V letošní sezoně se dočkal a nyní dokonce poprvé v kariéře hraje na mistrovství světa. Přestože ho v duelu s Kazachstánem pečlivě střežil Oleg Kovalenko, pardubický útočník přispěl k výhře 7:0 dvěma góly.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze