Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Průcha si z Jágra hlavu nedělá

21 2004
Senohraby - Kdože to hraje s Jágrem a Strakou v elitním českém útoku? Tak se asi budou divit Kanaďané při čtvrteční generálce na hokejový šampionát. V řadě s Jaromírem Jágrem si zahraje mladičký Petr Průcha. Že bude nervózní? Kdepak. "Nestresuju se z něj, nedělám si z toho hlavu," říká s úsměvem pardubické křídlo.

Petr Průcha by se možná měl zhluboka nadechnout, aby se mu z téhle sezony nezamotala hlava. Vždyť co už v ní všechno nezažil!

Před rokem byl "jen" nadějným křídlem pardubického útoku mladíků, které sem tam zaujalo drzými kličkami. Nyní, po povedené reprezentační sezoně, drží v ruce vstupenku do velkého světového hokeje: ve čtvrtek ho čeká zápas s Kanaďany, úřadujícími mistry světa.

Hokejová hvězdička se v něm popere o konečnou nominaci na mistrovství světa. Pomůže mi v tom spoluhráč z útoku Jaromír Jágr, pětinásobný vítěze bodování NHL?

"Zahraju si s hokejistou, ke kterému jsem vzhlížel už odmalička," těší se Průcha. Jágr ale nebyl jeho největším vzorem. Když se učil v Chrudimi a Pardubicích hrát hokej, učaroval mu ruský rychlík Pavel Bure.

"Pamatuju si, jak dal na olympiádě v Naganu pět gólů Finům," zavzpomínal Průcha, kterému bylo v té době patnáct let. "Tam dal góla snad ze všeho, od té doby jsem se díval jenom na něj."

Teď má možnost proniknout do velkého mezinárodního hokeje sám. Pokud nepropadne, může se protlačit až do závěrečné nominace na šampionát v Praze. Jako posun směrem k účasti na turnaji ale své zařazení do elitního útoku nevidí. "Já už jsem dávno překročil svůj cíl pro tuhle sezonu, teď už je to na trenérech," usmívá se Průcha.

V elitní formaci vedle Martina Straky a Jaromíra Jágra bude jeho úkolem napadat a získávat pro slavné spoluhráče puky v pásmu soupeře. "Stráča by měl hrát dozadu. O tom, co se bude na ledě dít, se však budeme bavit až při zápase."

Žádné velké taktické porady! potvrzuje i centr Straka, který proti Kanadě převezme od nehrajícího Jiřího Dopity roli kapitána. "Každý ví, co má na ledě dělat. Já to odjezdím vzadu," plánuje zkušený útočník. "Až nastanou nějaké herní situace, budeme se o nich třeba o přestávkách bavit. Ale dopředu nikomu nic do hlavy nevtloukáme."

Na Jágra už je zkušený harcovník Straka zvyklý. "Musíte mu hned dávat puk a pak hned najíždět. On na sebe dovede natáhnout víc hráčů a vedle něj je místo." Jak si ale s hokejovým esem sedne drzý pardubický mladík?

Uvidíme zve čtvrtek. Jasné však je, že se z toho nesesype, nervózní rozhodně není. "Jsem naprosto v klidu, čím déle tu vydržím, tím budu spokojenější," říká Průcha. "A když to nevyjde a na turnaj se nedostanu? Zajdu s klukama v Pardubicích na pivko, posedíme, pokecáme... Už takovéhle zápasy jsou pro mě nad plán."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze