Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prusek: Chci odchytat víc zápasů

3 2003
Ostrava - Do báglu s obrázkem římského legionáře naskládal betony, chrániče, tréninkový dres, helmu i brusle a rozloučil se v kabině s bývalými spoluhráči z Vítkovic. Martin Prusek, hokejový brankář Ottawy Senators, ve čtvrtek odlétá do Kanady, začíná mu třetí díl zámořského dobrodružství zvaného NHL.

S jakými plány odjíždíte?
Chtěl bych za Ottawu odchytat víc zápasů, loni jich bylo jen patnáct, a to je málo.

První sezonu jste odehrál na farmě, loni už jste byl jasnou dvojkou. Postupuje kariéra jak má, nebo jste čekal rychlejší posun?
Hned první rok jsem čekal, že se dostanu rychle z farmy, ale když jsem poznal, jak to v zámoří funguje, tak tvrdím, že rok na farmě je vlastně krátká doba. Jsem spokojený, jde to zatím dobře.

Jedničkou v Ottawě je Lalime. Jaký je člověk, jak vycházíte?
Úplně v pohodě. Je fajn kluk, žádný namistrovaný panáček. Má odchytáno spoustu zápasů, takže si věří. A je to dobrý gólman.

Ottawa má za sebou skvělou sezonu, vyhráli jste základní část a prošli až do semifinále Stanley Cupu. Ovšem nejspíš jste čekali víc...
Základní část se povedla, hráli jsme dobře. Semifinále je úspěch, ale v NHL se počítá jen vítězství. Na semifinále si časem nikdo nevzpomene. Byli jsme zklamaní.

Navíc vás předběhl Richard Šmehlík, když jako první v historii dovezl Stanley Cup do Ostravy.
O to mi ani tak nešlo. Daleko víc bych si cenil vnitřního uspokojení. Stanley Cup je hezká věc, ale pocit, že jste něčeho dosáhl, je hezčí.

Vzpomínáte na začátek minulé sezony? Týden před startem soutěže jste v zápase s Montrealem dostal devět gólů. Jak vám tehdy bylo?
Nó, to nebylo ideální. Moc jsem toho nenatrénoval, necítil jsem se v bráně dobře a zápas to potvrdil. I proto jsem se pak dlouho do brány nedostal. Musel jsem hodně dohánět, bylo to dost těžké na psychiku.

Ale do brány jste se dostal a pak se blýsknul sérií devíti zápasů bez prohry.
Snažil jsem se chytit šanci za pačesy. Ovšem v Ottawě je hra hodně postavená na obraně, má na to vhodné typy hráčů. Gólman to pak má snazší než třeba v Rangers.

Měla vaše série nějaký ohlas?
V Kanadě se všechno rozebírá, takže si jí v novinách všimli. Ale spíš to bylo o tom, že mi novináři nechali klid a nevytvářeli na mě tlak. Jó, kdybych své zápasy prohrával, tak to bych jako Evropan, od kterých se čekají výsledky, asi schytal.

V play-off nebyla šance, abyste se do brány dostal?
První dvě kola kluci odehráli výborně, nedostávali moc gólů, takže šance byla minimální. Trochu jsem to čekal v New Jersey, kdy jsme prohrávali 1:5, ale trenér asi nechtěl Patricka Lalima psychicky rozhodit a nechal jej dochytat. To se mu vrátilo, další zápasy znovu chytal dobře.

Ještě před play-off k vám přišel Václav Varaďa, to byl dobrý tah, ne?
Ano, Ottawa potřebovala takový typ, nebojí se vlítnout před bránu. A v play-off byl Venca hodně vidět.

Co to znamenalo pro vás, s Varaďou jste se jistě znali z Vítkovic.
Každý další Čech v mužstvu je přínos, máte si s kým popovídat. Kanaďané nejsou špatní kluci, ale jejich mentalita je přece jen jiná.

V týmu jsou i Bonk a Havlát, oba skvělí hokejisté. Ve Zlaté hokejce skončil Havlát třetí, kdežto Bonk až ve třetí desítce. Čím si vysvětlujete tak velký rozdíl?
Nevím. Asi proto, že Radek nedostal šanci v reprezentaci, nebyl vidět. Jen ze statistik toho moc vyčíst nejde, to by musel mít super sezonu, aby si jej novináři všimli.

Martin Havlát se s klubem stále nedohodl na nové smlouvě, asi by byla škoda hrát ligu bez něj.
Určitě. Když loni Martin některé zápasy kvůli zranění nehrál, jeho lajna jako by neexistovala.

Do NHL se vrací Dominik Hašek, naváže podle vás na své výkony?
U gólmana není roční výpadek tak vážný, neměl by mít problémy. Ale bude záležet, jak bude hrát tým.

Naopak skončil Patrick Roy, brankářská legenda. Kdo jej nahradí?
Myslím, že už nahradil. Suverénně nejvyrovnanějším brankářem je Martin Brodeur. V NHL je hodně výborných gólmanů, ale Brodeur je právě díky vyrovnanosti nejlepší.

Brankář Ottawy Martin Prusek chytá pokus Pavla Brendla z týmu Philadelphia Flyers.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze