Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První cesta s Omskem, to byla hrůza

22 2004
Omsk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pilot nechá řídit automat, odskočí si na záchod a propásne tak varovné hlášení o blížícím se boeingu. „Minuli jsme ho údajně asi o dvě stě metrů,“ popisoval dramatickou scénu hokejový obránce Jan Hejda z CSKA Moskva. „Dlouho jsme vůbec nic netušili. Prozradili nám to radši až na konci sezony, aby se nikdo nebál.“

Při plahočení se po rozlehlém Rusku v soukromých strojích, jež zpravidla patří klubům, hrozí víc dobrodružných příhod. Neblahé zážitky má hned z prvního výletu i Jaromír Jágr.

Z Voskresensku se z mužstvem Avangard Omsk vinou běsnění přírodních živlů vrátil asi s třináctihodinovým zpožděním oproti plánu.

„Hrůza!“ prohlásil. „Omsk to tady má s cestováním asi nejhorší, další mačafty jsou blíž Moskvě i sobě navzájem. Ani v Americe jsme se většinou takhle netrmáceli.“

Avangard vyrazil za trpkou porážkou 1:2 do Voskresensku ve čtvrtek navečer. Domů na jihozápadní Sibiř se dostal teprve v sobotu po 19. hodině.

Důvod? Zuřivá vánice zahltila Moskvu sněhem. Během dvou dnů napadlo aspoň 40 centimetrů.

Autobus ještě docela snadno dopravil omský tým závějemi z Voskresensku na moskevské letiště Domodědovo. Rusové jsou zvyklí šoférovat v extrémních podmínkách.

Jakmile se útočník Jágr uvelebil ve speciálu značky Tupolev, podle zvyku usnul.

„Vždycky hned spím. S tím nemám problém,“ tvrdí. „Jenže po třech hodinách nás hnali ven. Nepohnuli jsme se z místa.“

Chumelenice z temných oblak neumdlévala, vločky hnal ostrý vítr, navíc daleký Omsk se schovával v mlze. Spousta běžných letů byla zrušena. Ani šílenec by zřejmě neodstartoval, ačkoliv ruští piloti se prý vznesou do lecjaké sloty.

Hráči nuceně přenocovali v tranzitním hotelu na Domodědovu. Prostoje a zdržení zmožené sportovce obvykle dost podráždí.

„Není to nic příjemného, měli jsme letět hned po zápase,“ řekl Jágr.

Parťák z útoku Jaroslav Bednář se dušoval: „Tohle se stalo poprvé za ten rok, co tu jsem!“

A pak si rýpnul do Jágra: „Asi se s tímhle přivítáním čekalo až na tebe.“

Jágr se pak žertovně chlubil před reportéry: „Vidíte, co se všechno neděje, když sem přijdu.“

Při angažmá v ohromné zemi na východě se ve vzduchu stává leccos. Kdo ví, co Jágr ještě zažije. Mnozí Rusové si například příliš nelámou hlavu s používáním mobilních telefonů na palubě. Bez ohledu na ohrožení letů je nevypínají.

Brankář Dušan Salfický zase několikrát líčil, kterak jeho bývalí kolegové v CSKA Moskva v zádi aeroplánu potajmu kouřili a nedopatřením zapálili koš. „Byl z toho parádní poplach. Posádka se bála, že hoří letadlo,“ řekl bek  Jan Hejda.

Ten už nyní s úsměvem vzpomíná na kapitána, jenž onehdy málem dopustil v úvodu zmíněnou srážku s boeingem: „Moc se s ničím nepáral. Než jsme úplně přistáli, aspoň třikrát s námi praštil o zem. Ale o prázdninách ho vyměnili. I s letadlem.“

Jaromír Jágr bojuje u mantinelu s hráčem Voskresensku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze