Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První liga vrcholí, začíná souboj o finále

25 2003
Praha - ihlava a Kladno, mužstva ověnčená někdejší slávou z nejvyšší hokejové soutěže, proti nim týmy Chomutova a Prostějova. Vrcholí první hokejová liga, jejíž vítěz se postaví Havířovu v prolínací soutěži o extraligu. Semifinále play off začíná v úterý. Jaké jsou čtyři nejlepší týmy?

Kladno: jedině návrat
Loni na jaře se v kladenské hale koupali ve spršce šampaňského hokejisté Liberce. Šestinásobný ligový mistr po několika letech soužení padl do první ligy. Teď touží po jediném: vrátit se zpět mezi elitní čtrnáctku týmů. Zatím Kladno neklopýtlo, hladce vyhrálo základní část i první kolo play off s Třebíčí.

Klubu kromě sponzorů pomáhá finančně i město, do týmu se vrátili bývalí hráči, zůstali i někteří z extraligy včetně nejproduktivnějšího hráče první ligy, útočníka Roberta Kysely. Ještě těsně před play off přišlo pět posil. „Nikdo by nás neměl porazit třikrát za sebou,“ věří trenér Zdeněk Müller.

Jihlava: omezené možnosti
Už čtyři sezony od prohrané prolínací soutěže se Znojmem vězí hokejisté Jihlavy, nejúspěšnějšího klubu českého hokeje, v první lize. „Útok na extraligu? Časový horizont, ve kterém bychom ji opět mohli hrát, neurčím. Máme stále dost omezené finanční možnosti,“ říká jednatel klubu Ivan Padělek.

V semifinále narazí Jihlava na Chomutov, přes který se před třemi roky probila do baráže s Vítkovicemi. Od té doby tak blízko extralize nebyla. Loni vypadla ve finále s Libercem. Do play off šli Jihlavští tentokrát z druhého místa, výš se nikdy předtím nedostali. Znovu je ženou věrní diváci.

Chomutov: úspěch s koučem
Mix nadějí, mezi které patří třeba letošní objev Jeslínek, nejlepší střelec první ligy, a zkušených hráčů, kteří bojovali před dvěma lety v prolínací soutěži o extraligu proti Karlovým Varům, táhne Chomutov.

„Naším prvním plánem bylo vybojovat play off. Pokud bude štěstí, chceme v něm dojít co nejdál,“ řekl výkonný ředitel klubu Antonín Miškovský. „O extralize se nemá cenu teď bavit. To je předčasné.“ Chomutov je stabilizovaný klub, za kterým stojí důlní společnost, ale má řadu dalších sponzorů. Úspěchy týmu jsou spojeny především s osobou trenéra Vladimíra Kýhose. Když na podzim nahradil Zdeňka Vojtu a do Chomutova se vrátil už potřetí, mužstvo pozvedl k jeho bývalé slávě.

Prostějov: zatím splněný cíl
Historický úspěch i předsezonní cíl už vybojovali hokejisté Prostějova. Loni do semifinále nepostoupili, přestože měli úspěch na dosah, letos o něj bojovali na hranici vyřazení. Ambiciózní tým před sezonou vyhlašoval, že případný boj o extraligu by nevzdal. Nyní narazí na Kladno, se kterým má dobrou bilanci: venku sice oba zápasy prohrál, doma ale získal pět bodů ze šesti. „Doufám, že to Kladnu hodně znepříjemníme,“ řekl trenér Kamil Přecechtěl.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze