Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První třetina byla tragická, shodli se hráči

8 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Jenom těžko hledali čeští hokejisté slova po svém druhém vystoupení na Karjala Cupu. Domácí Finové vyhráli přesvědčivě 5:1, když po úvodní části vedli už 4:0. "První třetinu jsme sehráli špatně, co k tomu říct," krčil rameny kapitán týmu Jiří Vykoukal.

"Nehráli jsme se zdravým respektem, ale až bojácně. Finové nás zatlačili nás a od začátku jsme byli jejich aktivitou trochu zaskočení. A hned při prvním vyloučení se to k nim odrazil puk a vedli," řekl zkušený obránce.

"Zápas jsme začali tak, jak jsme skončili ve Švédsku. A za stavu čtyři nula už bylo těžké s tím něco udělat. Aspoň ve druhé a třetí třetině jsme uhráli remízu. Škoda začátku, myslím, že jsme s Finy klidně mohli hrát," lituje Vykoukal.

Z prohry a špatného výkonu ale nedělá tragédii. "Snažím se to vidět pozitivně. Je tady spousta mladých kluků, kteří poprvé zažili takovou atmosféru a nástup Finů. Je to pro nás jedině dobře, musíme se z toho poučit. Horší by  bylo, kdybychom takhle zahráli na mistrovství světa. Teď si musíme říct: Dobře. Hráli jsme tragicky první třetinu. Pojďme zítra hrát líp a dobře ten turnaj zakončit," burcuje jako správný kapitán před nedělním zápasem s Rusy.

Od druhé třetiny nahradil Adama Svobodu, který čtyřikrát inkasoval, Roman Málek. "Nastoupili na nás. Puk se jim dvakrát odrazil přímo na hokejku. S tím se nedalo nic dělat," zastal se svého brankářského kolegy. Na Svobodův vrub padla jenom čtvrtá branka, která padla po jeho nešťastném vyhození.

Trápení svých spoluhráčů sledoval v první třetině ze střídačky. "Málo jsme pokrývali hráče před brankou. Hodně stříleli, byli důrazní před brankou a jasně nás přestříleli," poznamenal.

Už v průběhu úvodní dvacetiminutovky se připravoval, že půjde chytat. "Tušil jsem to. Ale skočit do zápasu je těžké. Nemám to rád. Jsem rád, že se mi to povedlo," pochvaluje si. Dlouho odolával nájezdům Finů, nakonec ale i on v závěru kapituloval. "Gól mě mrzel. Střelu jsem chytil a sáhl jsem si i na dorážku. Myslel jsem, že je puk vedle, ale bohužel zapadl do branky. Lepší dostat puk na konci, než hned z první střely," poznamenal Málek.

Jediná gólová radost nesla vizitku Radka Dudy. Ten potrestal po osmnácti vteřinách vyloučení Karalahtiho. Psala se ale už 51. minuta. "Každý gól je pěkný, ale v takovýto moment si ho neužijete tak, jako kdybychom vyhráli. Balaštík mi parádně přihrál. Byl to odrazový můstek, snažili jsme se s tím něco udělat. Ale celý zápas jsme byli pasivní," uznal Duda.

Hodně námětů k přemýšlení měl i trenér Slavomír Lener. "Finové začali famózně. Viděli, co s námi dělali ve třetí třetině Švédové a asi to vzali jako recept. Skvěle bruslili, hodně stříleli a my jsme to neustáli. Je třeba si z toho vzít ponaučení. Byla to jen jedna třetina. Musíme se naučit hrát pod tlakem a dostat se z něj," konstatoval český trenér.

Hráče se snažil burcovat, vzal si po dvou brankách oddechový čas, míchal sestavou, ale mdlý projev mužstva a těžkopádnost v kombinacích nepozvedl. "Recept byl v jednoduchosti. Žádné křížné přihrávky. Ale my jsme se zbavovali puků a co je jednoznačné: Finové nás přeruslili. Ale je to jen jeden zápas. Proti Rusům ještě máme šanci si napravit reputaci," říká trenér.

Česko - Finsko 1:5 - referát z utkání čtěte ZDENajdete na iDNES.czmobilní verze