Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prvoligové Opavě hrozí, že nedohraje sezonu

16 2004
Opava - Hokej v Opavě bojuje o přežití. Prvoligový klub trpí nedostatkem financí a hrozí mu, že v krajním případě nedohraje sezonu. Vedení klubu nařklo radnici, že neplní smluvní závazky o pronájmu haly. Tomu se ale opavský primátor brání. Do boje o záchranu klubu se vložil i jeho někdejší majitel Radim Masný.

Opavský hokejový klub viní ze současné tíživé finanční situace město. Ve svém tvrzení se opírá o následující fakta: podle platné smlouvy o pronájmu se hokejový klub musí starat o provoz a údržbu zimního stadionu, jenž je majetkem města.

To klubu až doposud podle této smlouvy hradilo provozní náklady, jako jsou platby za energie či platy technického personálu stadionu, jelikož zastupitelstvo pro tyto účely schválilo dotaci ve výši 7,5 milionu korun ročně.

Klub: Novou smlouvu o pronájmu haly nepodepíšeme
Od konce loňského roku však město odmítá faktury dodavatelů hradit, ačkoli mu to stále platná smlouva ukládá. Zástupci hokejistů jsou přesvědčeni, že za jeho postojem je snaha donutit klub nájemní smlouvu vypovědět a přimět jej uzavřít novou, s méně výhodnými podmínkami.

"Odstoupením od této smlouvy bychom přišli přibližně o 1,5 milionu korun ročně, které díky ní můžeme získat na pronájmech jednotlivých částí stadionu. Tyto peníze tvoří podstatnou část našeho rozpočtu a do poslední koruny jdou zpět na rozvoj hokeje," uvedl ředitel opavského zimního stadionu Bohumír Vojtovič v prohlášení pro média. "Bez nich je v současné době provoz klubu na stávající úrovni nemyslitelný," dodal.

Primátor: obvinění jsou nesmyslná
Město se však jako viník svízelné situace v opavském hokeji necítí. "Nebereme hokejovému klubu Slezan jeho názor, ale ta obvinění jsou naprosto nesmyslná a nezakládají se na pravdě," bránil se primátor Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro ČTK.

Jednoznačně popřel, že by město neplnilo smluvní podmínky. "Podle znění smlouvy město přispívá do výše schválené rozpočtem a tak to také funguje. Pokud se hokeji zdá sedm a půl milionu ročně málo, není problém na naší straně," opáčil Stanjura.

Zatímco klubová kasa zeje prázdnotou, na opavský hokej se valí další hrozby. "Pokud nám ČEZ vypne proud, do 12 hodin odplave led a vznikne ekologická havárie, nemluvě o dalších škodách," připomněl Vojtovič jedno z aktuálních nebezpečí.

"Město nás chce nechat ekonomicky vykrvácet a očekává, že přijdeme s prosíkem a vzdáme se smlouvy výměnou za uhrazení všech faktur. To by však znamenalo konec hokeje," pravil ředitel opavského stadionu.

Pomůže klubu dřívější mecenáš Radim Masný?
Do boje o záchranu opavského hokeje se vložil i jeho někdejší majitel Radim Masný, který klubu už nabídl pomoc právníků a řeší kritickou situaci u juniorů, jimž přispěl na nákup hokejek. Klub shání další potenciální partnery. V hokejových kuloárech se však delší dobu nesou také neoficiální informace o tom, že prvoligová licence byla už na podzim nabídnuta okolním klubům z nižších soutěží.

"Situace je krizová," připustil předseda klubu Mario Boubeníček. "Kdybychom odstoupili od smlouvy, přijdeme o příspěvky a dotace z ČSTV a Českého svazu ledního hokeje ve výši kolem půldruhého milionu. Tyto peníze jsou ale pro klub existenční," dodal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze