Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Půjdou nám po krku, předvídá kouč Augusta

24 2001
P r a h a - Hokejovou reprezentaci čeká vrchol sezony. V sobotu v Německu vypukne světový šampionát, národní tým má před sebou zapeklitý úkol. V posledních dvou letech vyhrál titul, namlsaní fanoušci znovu budou žádat zlato. "A navíc nám všichni půjdou po krku, ostatní týmy nás budou chtít sesadit," předvídá reprezentační trenér Josef Augusta, který si v náročném programu našel necelou hodinu, aby on-line diskutoval se čtenáři iDNES. Trpělivě vysvětloval, proč nevybral jiné hráče, odhalil i pár zajímavostí ze zákulisí.Odpovědi trenéra Augusty najdete ZDE

"S týmem, který jsem vybral, jsem spokojený. Ale přiznávám, že třeba Michala Sýkoru, Frantu Kučeru nebo Martina Straku bych ještě velmi uvítal," přiznal kouč. "Ale bohužel nejsou k dispozici."

Před sebou má ohromnou výzvu - pokud se mu povede dovést reprezentaci k třetímu titulu v řadě, zařadí se do historie. To se ještě nikomu v československé historii nepodařilo.

"Velkého tlaku jsem si vědom," reagoval na otázku čtenáře, jenž předvídá, že v případě neúspěchu budou fandové žádat jeho hlavu.  "Vím. Ale doufám, že o ni nepřijdu," usmál se šéf národního týmu.

Kdo je Josef Augusta?
Josef Augusta se kádru chopil v únoru roku 2000, kdy uctívaný Ivan Hlinka odešel do Pittsburghu. "Převzít po něm mužstvo je ohromný závazek," přiznal tehdy čerstvý šéf reprezentace. U týmu působil v roli asistenta již od července 1998, kdy vystřídal Slavomíra Lenera. Před tím vedl národní B-mužstvo.

Uznávaný kouč patřil jako aktivní hráč ke skvělé generaci jihlavského hokeje šedesátých a sedmdesátých let. Získal osmkrát ligový titul (1967-72, 1974 a 1982) a prosadil se i v národním mužstvu. Startoval na čtyřech šampionátech (1969, 1974, 1975 a 1978), na olympijském turnaji v Innsbrucku 1976 a ve stejném roce se zúčastnil také Kanadského poháru. Většinou nastupoval jako bránicí levé křídlo v útoku s Ebermannem a Hlinkou nebo s kladenskými hvězdami Novákem a Novým.

V nejvyšší soutěži odehrál 552 utkání, nastřílel 168 gólů. Za Československo nastoupil ve 100 duelech, trefil se čtyřiadvacetkrát.

Další kluby, kde Augusta trénoval:
- Jihlava (spolu s Jaroslavem Holíkem ligový titul v roce 1991),
- Zlín (čtvrtfinále play off),
- Olomouc (titul 1994),
- Alleghe (Itálie)

Trenér hokejové reprezentace Josefa Augustu několik otázek čtenářů při on-line rozhovoru hodně rozesmálo

Autor:


Najdete na iDNES.cz



mobilní verze