Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Působil s Tichonovem, teď chválí Martince

6 2001
Nymburk - Ve slavném ruském týmu CSKA Moskva dělal asistenta legendárnímu Tichonovovi. Pak sám vedl konkurenční Dynamo, před tím jako hráč válel za tehdejší sovětskou reprezentaci. V roce 1968 vyhrál olympiádu. Ostřílený kouč Alexej Mojsejev od října trénuje Kazaň, kde působí čeští hráči Patrik Martinec a Jan Benda. A moc si je pochvaluje. "Od té doby, co jsem přišel, odehráli všechny zápasy. A to už svědčí o jejich kvalitě," říká Mojsejev. Bylo krátce po tréninku v Nymburce, kde je mužstvo na soustředění.

Patrik Martinec přišel z české extraligy. Čím vašemu týmu přispěl?
Je na něm vidět typická česká škola. Umí hrát velmi chytře, je technický. Má skvělou přihrávku. Nově jsem ho teď dal do útoku s Kvartalnovem a Cyplakovem. Určitě budou hrát dobrý kombinační hokej.

A co Benda, jenž neuspěl v zámořské NHL?
Ten už má trochu kanadské návyky. Bude hrát v útoku, kde je další velmi urostlý hráč. Tato formace by měla vynikat především silovým pojetím, takovým kanadským stylem. Oba dva útoky by měly patřik k našim nejúdernějším.

Váš předchůdce Krikunov nedával Martincovi velký prostor, nechával ho spíše sedět. Vy jste s ním spokojený?
Od té doby, co jsem přišel, tak odehrál všechny zápasy v základní sestavě. A to už je sám o sobě výborný výsledek a mluví za vše. Je na ledě vidět, dává góly a je přínosem pro tým.

V současné době je Kazaň na desátém místě. Nepomýšleli jste na lepší umístění?
Náš kádr má na vyšší místa. Teď je hlavní prioritou dostat se do osmičky pro play off. A věřím, že to dokážeme. Mužstvo teď dobře trénuje.

Hodně českých hráčů v současné době míří do ruské ligy. Čím to?
Česká reprezentace získala třikrát za sebou titul mistra světa. To svědčí o tom, že je prostě nejlepší... Hokejový jazyk je navíc všude stejný, v tom není problém. Hráči se musí vypořádat se sociálními problémy, třeba si musí zvyknout na jiné prostředí, na Rusko jako takové. My se v Kazani snažíme hokejistům dát co nejlepší podmínky, zázemí mají na špičkové úrovni.

Kouč Vladimír Vůjtek přišel do Ruska jako první zahraniční trenér. A jeho Jaroslavle vede ruskou ligu. V čem je jeho kouzlo?
Jeho organizace hry je výborná, výsledky také. Kdyby to nebyl dobrý trenér, mužstvo by nehrálo tak dobře.

Je to velké překvapení, že je Jaroslavle v čele?
Ani ne. Klub byl jedním z favoritů soutěže.

Ruský hokej se teď při světových soutěží trápí, už dlouho nezískal medaili. V čem je problém?
Nejde to svádět na to, že nám hráči odcházejí do NHL. To odcházejí i evropským týmům, Česku také. Musíme se zamyslet nad tím, jak se v Rusku věnujeme mládeži. Bývají problémy s financováním, trenéry. Mladí kluci nemívají dobré podmínky. 

Dnešní trénink Kazaně byl velmi rozmanitý. To je ruská specialita? Nebo jenom vaše?
Snažím se, aby to bylo co nejzajímavější. To mám naučené od trenéra Tarasova, který vždy vymýšlel spoustu cviků. Hodně koučů na tento styl zapomnělo, ale já se k tomu vracím. A přináší to výsledky.

Ruští trenéři mají pověst spíše "diktátorů". Vy ale přitom vypadáte velmi příjemně, ani při tréninku jste moc nekřičel.
Křikem se nic nespraví. Spíše se hráčům snažím vysvětlovat chyby v klidu. Musím se snažit, aby to hráči pochopili a vzali si to k srdci. A to se neustálým pořváváním nedá dělat.

Proč si Kazaň pro soustředění vybrala zrovna Česko?
O tom se v klubu rozhodli ještě dříve než já jsem přišel. Ale mně se tady moc líbí, byl jsem tady už kolikrát.

Jak vzpomínáte na dřívější vypjaté souboje Sovětského svazu s Československem?
To byly vždy zápasy na vysoké úrovni. Hrál jsem proti spoustě vynikajících hráčů, osobně si pamatuji třeba Dzurillu, Golonku, Pospíšila, Fardu, Nedomanského... Všichni tito hráči udělali pro váš hokej hrozně moc.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze