Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pyšný Montreal se utápí v depresi

1 1999
M o n t r e a l, P r a h a - Kanadská hokejová chlouba hlásí dramatický úpadek. Nejúspěšnější klub historie Montreal Canadiens se protlouká zřejmě svým nejhorším obdobím. Třiadvacetkrát vyhrál Stanley Cup a ve druhé polovině dvacátého století nepřetržitě náležel k nejobávanějším soupeřům pro každý tým NHL. V posledních letech dvakrát po sobě nepostoupil do play off, ztrácí fanoušky, nedostává se mu peněz a budoucnost se na něj nevlídně mračí.

"Dřív bych se díval na televizní záznam zápasu, i kdybych znal výsledek. Byli to moji Canadiens!" vyjádřil náladu zhrzených příznivců Pierre Leduc, který pracuje na tamním letišti. "Vášnivě jsem jim fandil, ale teď už jich mám fakt dost!" Maurice a Henri Richardovi, Jacques Plante, Jean Béliveau, Doug Harvey, Guy Lafleur a Patrick Roy povýšili příslušnost ke Canadiens na výsadu. V současnosti však mužstvo pyšnou tradici shazuje. Jeho nedávný výbuch 1:6 v Nashvillu považují novináři, kteří létají i na utkání venku, za nejhorší výkon v dějinách klubu.

Před lety se kvůli permanentkám na domácí střetnutí psaly beznadějné pořadníky. Poloprázdné tribuny byly nepředstavitelné. Nikdy se vstupenky nemusely inzerovat, lidi se o ně rvali. V hledišti moderního Molson Centra se nyní množí volná místa. Marketingové oddělení se učí, jak drahé lístky propagovat a prodat. Publikum nedávno na své hráče zlostně bučelo už při nástupu na led. "Rozumím těm lidem, výsledky na ledě neodpovídají sumě, kterou zaplatí," prohlásil prezident klubu Pierre Boivin.

Nebýt aktuální čtyřzápasové vítězné série, potáceli by se Canadiens mezi Atlantou a Tampou u samého dna NHL. Ani nyní se ovšem neřadí mezi vážné adepty postupu do Stanley Cupu. "Několik let máme obrovské potíže se zraněními, takovou smůlu snad nikdo nikde neviděl," tvrdí útočník Martin Ručinský, jenž v Montrealu působí už pátým rokem. Odborníci rovněž ze současné bídy viní manažery, kteří se nevhodnými tahy zbavili opor Roye, Recchiho a Damphousse, aniž by získali adekvátní náhradu.

Sváteční nálada v klubu přetrvává. Hrát za Montreal je pořád věcí cti. "Legendy jako Beliveau nebo Lafleur občas zajdou do kabiny stisknout nám ruku, člověka až zamrazí, když si uvědomí, co dokázali," říká Ručinský.

Nicméně tradice ve světě ovládaném penězi mnoho nezmůže. V důsledku převahy amerického dolaru nad kanadským strádají kanadské kluby finančním nedostatkem. Dostávají se do ponižující role, kdy mají prostředky jen na to, aby mladého hráče objevili, rozvinuli jeho talent a jakmile vzrostou jeho platové požadavky, pustili jej na jih do bohatších krajů.

Martin Ručinský přesto doufá: "Hokej se nehraje na papíře, je to jen otázka času, kdy dá Montreal dohromady dobré mužstvo. Jsem optimista, Canadiens nejsou na cestě k zániku."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze