Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrátí se NHL do Quebeku? To je utopie, míní expert z Kanady

Videotron Centre. Zbrusu nová aréna v Quebeku se už těší na NHL | foto: Wikipedia

30 2015
Plánovaná expanze NHL se odkládá. Dva hlavní kandidáti: Quebec a Las Vegas, zatím musí čekat. Přijde však vůbec někdy? „NHL v Quebeku nemůže být dlouhodobě životaschopná,“ míní André Richelieu, kanadský marketingový expert. Podle něj není Quebec dostatečně velkým trhem.

Půlmilionový Quebec podal přihlášku stejně jako Las Vegas letos v červenci. Aby skutečně vstoupil do nejslavnější hokejové ligy světa, musí projít schvalovacím řízením.

Původní odhad byl, že by o přijetí nových celků mohlo být jasněji někdy v prosinci, dle posledních vyjádření se o něm rozhodne až v novém roce.

Měla by však NHL v Quebeku vůbec smysl?

O zájmu fanoušků lze v kanadském městě pochybovat těžko. Po NHL se jim stýská od roku 1995, kdy se tamní Nordiques přestěhovali do Colorada. A podle Richelieuho, který se specializuje na sportovní marketing, je zájem o produkty se značkou Nordiques pořád mimořádný.

„Lze to vysvětlit sympatiemi fanoušků k týmu a fenoménem retro-marketingu,“ tvrdí. „Jenže byli by tito lidé ochotní pravidelně platit vysokou cenu za zápasy NHL, až by nadšení opadlo?“

V Quebeku se letos otevřela nová aréna Videotron Centre, která pojme 18 500 fanoušků. Zatím v ní však hraje jen místní juniorský tým Remparts, který koupila společnost Quebecor, vlastník arény.

„Díky tomu si Quebecor zajistí alespoň minimální množství událostí, které se v aréně budou konat. A trochu tím sníží ztráty, o které se podělí s městem,“ líčí Richelieu. „Aréna v Quebeku je ale jasným příkladem toho, jak může marnivost podněcovat vznik obřích sportovních projektů, aniž by se uvažovalo o důsledcích takového rozhodnutí.“

První angažmá Quebeku v NHL trvalo 16 let. I tehdy se však řešil problém toho, že kanadské město je příliš malým trhem. Stejný důvod by podle Richelieuho neprospěl Quebeku ani letos.

„Cena za ‚vstupné‘ do NHL (asi 500 milionů dolarů) v kombinaci se slabým kanadským dolarem a malým trhem v Quebeku jsou faktory, kvůli nimž je vysoce nepravděpodobné, že se NHL do Quebeku brzy vrátí. Konceptuálně to možné je, ale z finančního a strategického hlediska dost nepravděpodobné,“ uvedl.

Jedinou možností, která by podle něj mohla dávat smysl, by bylo přesídlení jiného týmu NHL do Quebeku. „Z toho, co vím, tak je to jediná varianta. A to by Gary Bettman (komisionář NHL) ještě nemohl mít jinou možnost s americkým městem, jako když se Atlanta stěhovala do Winnipegu. Což neplatí: teď má k dispozici jiné alternativy jako třeba Las Vegas,“ řekl Richelieu.

„V současné situaci mi přijde, že sen o tom, že se NHL vrátí do Quebeku, je utopie.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze