Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bělohlav žádá atraktivní hokej: Výhra 1:0 by se těžko líbila lidem

Radek Bělohlav na střídačce hokejových Českých Budějovic | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

8 2015
Už ve středu startuje první hokejová liga. Českobudějovický Motor patří k favoritům a vstoupí do ní zápasem v Havířově, který začne v 18 hodin. „Někteří hráči jsou na to hrát pod tlakem dávno zvyklí a ostatní to zkusíme také naučit,“ říká sportovní ředitel klubu Radek Bělohlav.

Sportovní ředitel a asistent trenéra si uvědomuje, že v nadcházejícím ročníku budou hrát hokejisté pod tlakem. Také ví, že v těžkých situacích mohou podávat slušné výkony. „Ušili jsme si na sebe bič, ale s tím musíme do sezony jít,“ říká rozhodně. A jeho osobní cíl? Přeje si alespoň zopakovat minulou úspěšnou sezonu.

Ve druhé sezoně prvoligového Motoru jste se dostali až do baráže o extraligu. Když si letos baráž nezahrajete, bude to neúspěch?
Můžeme si pochopitelně po sezoně říci, že to byl neúspěch. Je jasné, že jsme si na sebe trochu upletli bič, ale s tím musíme jít do sezony. Chceme minimálně zopakovat takové play-off a dostat se zase do baráže. Nemůžeme říkat, že ne.

Ostatně jste na to kádr připravovali celé léto.
Snažili jsme se. Jak říká Petr Rosol, teď jsou na řadě hráči, aby to ukázali i na ledě. Jména samotná sezonu neodehrají a my se musíme snažit z nich dostat maximum.

Nevidíte to jako moc velký tlak, že každý už dopředu mluví o baráži?
Myslím si, že jsme hráli první sezonu pod velkým tlakem a druhou už se slušnými ambicemi, takže všichni ve vedení jsme byli zvyklí hrát pod tlakem. Někteří hráči jsou na to dávno zvyklí a ostatní to zkusíme také naučit. Ale ano, pod tlakem se dají podávat slušné výkony.

Poprvé se ale řeklo nahlas, že cílem před sezonou je postup do extraligy.
To ano. Vždycky jsme ale také tvrdili, že hlavně chceme hrát atraktivní hokej. Ono je fajn doma získávat body a vyhrát 1:0 a 2:0, ale nevím, jestli by se to lidem líbilo. Nechceme tu naopak hrát ani divoké zápasy 6:5, od toho učíme obranu. Po atraktivitě pak přicházejí další věci, a když postup vyjde letos, budeme jen rádi. Když ne, zkusíme se poučit a postoupit příště.

Mladíkům nebudou svazovat ruce ohlášené ambice?
My si pořád říkáme mladíci, ale ti kluci jsou zase o rok starší a doufám, že zkušenější a lepší. Mluvíme tu o hráčích, kterým je dvacet, dvaadvacet let, a nevím, jestli nám v té době někdo říkal mladíci. To jsme byli, když nám bylo sedmnáct.

Vnímáte to, že v Budějovicích se před sezonou mluví o tom, že je Motor favoritem a že baráž by měla být jasnou záležitostí?
Vnímáme. Po loňsku jsme si takto lidi připravili a víme, že tlak na nás a naši práci bude. O to to bude složitější, ale s tím jsme do toho šli. Od začátku, co jsme do Motoru vstoupili, jsme věděli, co je náš cíl. A když se nám povede postoupit do extraligy do tří let, bude to fajn.

Kdybyste se zase dostali do prolínací soutěže, víte už teď, že byste sáhli třeba na extraligové hráče v rámci střídavých startů, aby vám pomohli?
Zase tak jednoduše to také nejde. K vrcholu sezony musíte směřovat průběžně a koncem ledna se uzavírají možnosti přestupů. Těžko můžete přemýšlet, že už jste v baráži. Tam jsou jasná pravidla, ve kterých musí mít daný hráč odehráno předepsaný počet utkání v dané soutěži. Což je spravedlivé, takže do baráže o extraligu nastoupí kmenoví hráči klubu, a tím pádem se ze soutěže nestává žádný paskvil.

Bude nadcházející ročník první ligy jiný než ten minulý?
Chomutov postoupil tam, kam výkony i zázemím patří. Kladno tam máme pořád a u Slavie se skoro celou sezonu počítalo, že k nám spadne. Určitě to bude jiná sezona, a když zkopírujeme tu loňskou, budu jenom rád.

Jak byste zhodnotil letní přípravu, jak se vám líbil herní projev týmu?
Ten řadím výš než výsledky. To, co jsme si plánovali, se nám dařilo. Odehráli jsme tolik zápasů, abychom protočili všechny kluky. Nestalo se nám to co vloni, že skoro celý kádr nehrál všechny přípravné zápasy. Letos jsme v některých utkáních obětovali výsledek a prakticky jsme na oslabení, přesilovky a konce třetin posílali všechny hráče. Abychom si vyzkoušeli, jak se chovají ve stresové situaci, a oťukávali si je do sezony. Také junioři nastoupili do zápasu z voleje a neznali do detailů náš systém. Moc gólů jsme nedostali a to je fajn.

Najdete nějaká negativa?
Jediné minus přípravy je, že se brankář Ondra Bláha kvůli zranění zapojil jen do jednoho utkání. To mě hodně mrzí.

Ve středu to všechno zase začne znovu. Jaké máte osobní přání před další sezonou?
Už jsem to říkal. Chtěl bych zopakovat dobré play-off a účast v baráži. Musím také říci, že mně osobně loňský hokej přinesl daleko více krásných zážitků v mé pozici, než když jsem sám hrál. Hráči se parádně povede tři až pět zápasů za sezonu, ale my jsme doma odehráli řadu krásných zápasů, které jsem si na střídačce užil. A nesmím zapomenout na skvělé utkání v Jihlavě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze