Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Loni jsme podcenili sportovní stránku. To už nehrozí, tvrdí Bělohlav

Radek Bělohlav | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

5 2014
Sportovní manažer hokejistů Českých Budějovice Radek Bělohlav porovnává loňské a letošní léto. Před rokem stavěli klub od základů, nyní hráči absolvují tradiční přípravu. Na led vyjeli už v červnu.

Před rokem touto dobou 44letý sportovní ředitel a zároveň trenér budějovického ČEZ Motor Radek Bělohlav myslel na hokej, kudy chodil. Byl totiž jednou z hlavních postav, které po odchodu extraligového Mountfieldu vytvořily nový klub.

„Tehdy to ale moc o sportu nebylo, spíše jsme věci zařizovali tak, abychom mohli vůbec hrát,“ říká po roce bývalý útočník, který má zlato ze světového šampionátu z roku 1996 ve Vídni a na svém kontě 974 ligových startů.

Kdybyste měl porovnat loňské a letošní léto, jaké jsou největší rozdíly?
Hodně velká změna je to hlavně v tom, že teď má klub lidi na svých místech. Já mám nějaké funkce. Kluci „nahoře“ v managementu se zase starají o něco jiného. Takže současné léto je pochopitelně jiné, všichni už víme, co máme dělat, a tím pádem je všechno snazší. O sportovní stránku se teď zajímáme mnohem více.

Loni jste se touto dobu starali o co?
Abychom vůbec mohli hrát. Byly to věci, které prakticky s hokejem nemají co dělat. Potom jsme možná dopadli, jak jsme dopadli. Ačkoliv rozhodně nebylo v plánu podcenit sportovní stránky klubu, ale bohužel to loni jinak nešlo.

Nejbližší zápasy Motoru

Českobudějovičtí hokejisté hrají v úterý od 18 hodin přípravný zápas v Kladně, ve středu od 17.30 hodin se letos představí poprvé před domácím publikem. Proti Jihočechům nastoupí Sparta Praha, která v Budějovicích trénuje.

Neměl jste vy sám před rokem krizové situace, kdy jste si říkal, že vaše snaha nedopadne dobře?
Největší krizovky jsme asi měli v červnu, červenci a snad i v srpnu. Ale to opravdu nemělo s hokejem nic společného. Že se ve sportu nedaří, na to můžete být připravený, ale na různé administrativní věci okolo klubu ne.

To jste asi musel pořád myslet na dění v Motoru, ne?
Ano, bylo to 24 hodin denně. Ale už to máme za sebou.

Vzal jste si nějakou zkušenost pro další působení u hokeje z loňského léta?
Jistě. Všichni v Motoru chceme naše zkušenosti a naučené věci hned použít pro tuto sezonu, abychom byli lepší, úspěšnější a zajímavější pro lidi a naše partnery.

Všechno zlé je ale pro něco dobré. V minulé sezoně chodilo na Motor hodně diváků a celkově tu vládla hokejová euforie. Bude to platit i letos?
Sami na sebe máme letos větší nároky, pochopitelně i diváci budou mít vyšší ambice. Ale myslím si, že za první rok jsme ukázali, že máme určenou nějakou cestu, a budu rád, když euforie z Motoru bude pokračovat dál a nejen letos.

Nadšení z budějovického hokeje pokračuje i u sponzorů klubu?
Loni jsme do toho šli skoro bez ničeho, s rizikem, že chod klubu nemusíme zvládnout. Podepisovali jsme hráčské smlouvy, aniž bychom měli na kontě nějaké peníze. Takže s letoškem se otázka peněz a sponzorů opravdu nedá srovnat.

Neměli jste tedy letos chuť udělat letní přípravu o to náročnější, abyste předešli výsledkům z minulé sezony?
Myslím si, že loni byla příprava podobná té současné. Přeci jen máme vizi, jak trénovat. Letos byl na trénink čas, máme kádr pohromadě a absolvovali jsme vše, co jsme chtěli. K tomu nám přálo počasí. Samozřejmě pokračujeme v přípravě dál.

V červnu jste ale měli novinku, hráči vyjeli už na led.
Není to moc tradiční, to je pravda, ale tréninky na ledě byly plánované. Od kluků na přípravu u pana Pouzara máme pozitivní ohlasy. Přeci jen nějaké zkušenosti s tím už máme, i když to nechci srovnávat s loňským rokem. Hráči se i během suchého tréninku potkají s ledem, technicky je jim to samozřejmě bližší a také se jedná o náročnou dřinu.

Za sebou už máte přípravný zápas v Plzni. Co může napovědět trenérům první přátelské utkání?
Pochopitelně se jedná o syrové utkání. Proti nám nastoupilo mužstvo, ve kterém většina kluků také hrála v letošní sezoně hokej poprvé. V těchto zápasech ale jde hlavně o to, jestli kluci dělají to, co s nimi trénujeme a co od nich vyžadujeme při přípravě. Pak sledujeme i nasazení jednotlivých hráčů a co můžu říci, tak v Plzni kluci zápas odehráli ve slušném tempu.

Další přípravné zápasy hrajete s loni ještě extraligovým Kladnem či se Spartou. Je to pro prvoligový celek lepší, než kdybyste trénovali se soupěři z vaší soutěže?
Třeba s Kladnem jsme chtěli hrát ještě dříve, než spadlo. Bude to kvalitní soupeř. Další extraligové týmy jsme si také záměrně vybrali, protože jednak s nimi máme dobré vztahy a jednak je to zajímavé srovnání pro naše mladé hráče i pro diváky. Kluci z extraligy to ale mají také těžké i oni jsou na začátku přípravy.

Do startu první ligy zbývá přes měsíc. Co ještě chybí dotrénovat?
Opravdu máme před sebou ještě celý měsíc. Ještě minulý týden jsme se zaměřovali při tréninku hlavně na objemy. Ale co se týká taktiky, například rozehrávky a hru ve středním pásmu jsme nenacvičovali ještě vůbec. Tým si pochopitelně něco pamatuje z loňska, ale samozřejmě, že v některých činnostech budeme pokračovat dál. Trénink důležitých věcí teprve začne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze