Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V jedenácti daleko od rodiny. Teď talent Faksa poznává NHL

Radek Faksa (vpravo) z Dallasu u mantinelu atakuje Charlieho Coyla z Minnesoty. | foto: AP

29 2016
Málokdo pro hokej obětoval tolik co Radek Faksa. Jako kluk musel opustit rodinu, aby se mohl dál zlepšovat. Teď se mu to vyplácí. Ve 22 letech září v play-off NHL za Dallas.

Faksa s hokejem začínal v rodné Opavě. Jenže když mu bylo jedenáct, začal místní klub přerůstat, budil se v něm mimořádný talent. Jeho rozvedená matka, která živila ještě další děti, však neměla čas ani peníze, aby synovi dopřála lepší podmínky. Zdálo se, že snu o kariéře hokejisty je konec.

Vtom se ozval Třinec, bohatý klub z průmyslového města. Nabídka zněla: Když za nás bude Radek hrát, zajistíme mu ubytování, stravu a postaráme se, aby zvládal školu.

Paní Faksová se ocitla před osudovou volbou. Nechtělo se jí syna poslat kamsi do neznáma. Nechtělo se jí upínat na mlhavou naději, že se Radek jednou skutečně stane úspěšným hokejistou. I přesto nakonec dala na intuici a nabídku Třince přijala. Věděla, že syn hokej miluje.

Fotogalerie

Radek Faksa

A tak se Radek v jedenácti přestěhoval do města, kde nikoho neznal. První týden v ponurém hotelu probrečel. Těžce si zvykal na nový svět. Musel si sám nakupovat, chodit k doktorovi, vyřizovat věci ve škole. Plno povinností pro klučinu, jehož spolužáci si dál užívali bezstarostného dětství. „Když dnes vidím malé kluky, nedokážu si představit, že by opustili rodinu a dokázali se o sebe postarat,“ s úsměvem říká pro MF DNES.

Byla to šichta. Přes týden škola a tréninky, o víkendu zápasy. Domů se Faksa dostal jednou za dva týdny. A po dni s nejbližšími už zase ujížděl do Třince, vstříc další dřině.

Není divu, že občas udeřily krize. „Jednou mi bylo tak smutno, že jsem se už málem vrátil zpátky do Opavy. Ale nakonec jsem se sešel s ředitelem Třince panem Markem a s trenérem juniorů Kopřivou. A ti mi zařídili takové podmínky, že jsem zůstal,“ vypráví.

Na draftu výš než Hertl

Faksa si mužskou extraligu za Oceláře nikdy nezahrál. V hlavě měl NHL, a proto v sedmnácti učinil další odvážné rozhodnutí: zamířil do zámoří. „S agentem jsme se domluvili, že by bylo dobré za oceán odejít už rok před draftem. Abych se naučil řeč, zvykl si na jiný styl hokeje. A byl to správný krok,“ hodnotí zpětně mladý dobrodruh.

V kanadské juniorce zaujal a na draftu NHL si ho vybral Dallas. Faksa slyšel své jméno už jako třináctý v pořadí, žádný z krajanů ten rok nebyl vybrán výše. Dokonce i v Česku známější Tomáš Hertl skončil až čtyři místa za ním.

Pak se Faksa tři roky zoceloval na farmě a v této sezoně se konečně chytl. Po boku Aleše Hemského se činí ve třetí lajně Dallasu a nyní poznává i magickou atmosféru play-off. Stars v 1. kole zdolali sveřepou Minnesotu a pracant Faksa zářil.

Radek Faksa z Dallasu se raduje z gólu v zápase s  Arizonou.

Radek Faksa z Dallasu se raduje z gólu v zápase s Arizonou.

Těží z urostlé postavy, všestrannosti, zápalu. Trenér ho posílá i na klíčová vhazování v závěrech zápasů. „Je to velká zodpovědnost. Tady v zámoří je buly ještě důležitější než v Čechách. Souvisí to s tím, že je menší kluziště, po buly bývá hodně šancí,“ vysvětluje Faksa.

Ve druhém kole Dallas vyzve silné St. Louis a strhující bitvy budou sledovat i Faksovi doma v Opavě. Mít syna v NHL je pro maminku jistě nepopsatelný pocit. Už ví, že všechen ten risk se vyplatil. Že všechno to odříkání mělo smysl.

„Máma je pyšná. V kariéře mi moc pomohla. Celá rodina mě podporuje, sleduje zápasy v noci. Všichni vstávají, aby se mohli dívat. Je dobré vědět, že v Česku máte někoho, kdo za vámi stojí.“

Autor:


"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze