Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


A zase ten Ruutu. Jsou to psychopati, řekl mstitel Smoleňák

Bitka Radka Smoleňáka (vpravo) a Tuoma Ruutua v duelu Česko vs. Finsko | foto: Anna Vavríková, MAFRA

22 2015
Jsou věci, které se ani po deseti letech prostě nemění. Třeba že Jaromír Jágr je dál v reprezentaci a třeba i to, že ústřední hokejový nepřítel nosí jméno Ruutu. Jarkko Ruutu tvrdě sestřelil Jágra na olympiádě v Turíně 2006, teď se ukázal - v podobné roli - i jeho mladší bratr Tuomo. Po jeho střetu, byť čistém, zůstal ve středečním zápase s Finskem ležet na ledě Jiří Novotný.

A tak zatímco v Turíně se žádný mstitel nenašel, tentokrát si Ruutua „podal“ Radek Smoleňák.

„Jsou to blázni, mají to v krvi, tak by mě zajímalo, kde vyrůstali,“ řekl Smoleňák po zápase.

Jak došlo k vaší bitce?
Jirka Novotný se otáčel, ale bohužel tam byl Ruutu a celá jejich rodina je známá tím, že tyhle věci jako jsou tvrdé hity vyhledávají. Byl jsem nejblíž, tak jsem udělal to, co by udělal každý z týmu.

Novotný po střetu zápas nedohrál. Jak na tom je?

„Má docela velkou tržnou ránu pod okem, ale myslím, že to bude v pořádku,“ řekl po utkání kouč Vladimír Růžička.

Ruutu se ale rvát nechtěl, že?
Nechtěl, však jsem mu to asi desetkrát říkal. Ale je vcelku jedno, jestli chtěl, nebo ne. Neměl moc na výběr. Měl by být zvyklý z Ameriky a vědět, že když něco takového udělá, přijde podobná odveta.

A pak jste dostal trest na pět minut a do konce utkání.
Zatímco on jen dvě. Přijde mi to zvláštní, navíc po tom jeho hitu. Určitě jsem klukům moc nepomohl, museli hrát oslabení, ale zaplaťpánbůh to perfektně odbránili a gól nedostali. To bych nebyl nadšený, kdyby dostali na 2:2.

Chtěl jste se bitkou i ukázat?
Nedělal jsem to proto, že bych si myslel, že když se někoho zastanu, pojedu na mistrovství. To ne. Udělal jsem to proto, že jsem to tak cítil. A je jedno, jestli je to na turnaji v Nové Včelnici nebo tady.

Fotogalerie

Už jste zmínil, že rodina Ruutuů je svou hrou známá. Máte s nimi nějaké jiné zkušenosti?
S tímhle ne. Ale je to blázen stejně jako brácha, proti kterému jsem kolikrát hrál ve Finsku. Mají to prostě v krvi, takže by mě zajímalo, jak vyrůstali. Na druhou stranu je respektuju. Tohle je tvrdá práce, a když se na ně podíváte, mají na tom hokej na založený a zažili perfektní kariéru. Není to jen o tom dávat góly. Někdo musí dřít. Samozřejmě jsem nasr..., že Jirka dostal pecku, ale na druhou stranu je to hokej.

S Jarkkem Ruutuem máte historky?
Jo, on byl psychopat! Pořád hulákal, že mi zlomí ruce, hlavu a tak. Jsou to blázni a trochu mimo. Ale vím od Jirky Tlustého, který s ním hrál, že je to mimo led super kluk. Mimo led možná, na něm je to blázen.

Každý tým by ale měl mít zlého muže. Berete tuhle roli v reprezentaci vy?
V klubu je má role jiná, ale tady se chci udržet v týmu. Máme spoustu šikovných kluků, kteří jsou lepší v přesilovkách a v dávání gólů. A tým potřebuje od všeho něco, takže se té pozice nezříkám. Jsem velkej, musím chodit tam, kde to bolí, a jestli mi to pomůže zůstat v reprezentaci, budu rád. Nemůžu si myslet, že budu každý zápas dávat tři góly a díky tomu se dostanu na mistrovství. To bych byl blázen. Musím dělat všechno, abych ukázal, že jsem platný.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze