Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radikálně se asi měnit nebudu, tvrdí Hlinka

Hlinka po vítězném zápase - Hokejový kouč Ivan Hlinka ještě jako trenér Pittsburghu Penguins | foto: ČTK/AP

29 2001
Praha - Měl tři měsíce na to, aby nabral novou energii. Relaxoval u golfu, občas ho rozptýlila dvouměsíční vnučka Míša. Během následujících měsíců bude hokejový kouč Ivan Hlinka potřebovat hodně sil. Má před sebou další sezonu u týmu NHL Pittsburgh Penguins, jako jediný Evropan v prestižní roli hlavního kouče se znovu vystaví pekelnému tlaku. "V něčem jsem se poučil, ale nijak radikálně se zase měnit nebudu," říká legendární trenér v exkluzivním rozhovoru. "Nejsem přece u hokeje první rok."
Poslechněte si zvukový záznam - ikonka audio

Zapojíme do hry více hráčů

A v čem jste se tedy poučil?
Některé věci budu dělat jinak. Třeba musíme vytvořit jeden speciální útok, který dokáže pokrýt největší hvězdy soupeře. Více příležitosti dáme čtvrté formaci, do hry vůbec zapojíme více hráčů. Náš výkon v prohraném semifinále byl hodně ovlivněn únavou největších opor.

Přesně tohle vám vytýkali zámořští žurnalisté. Sledoval jste během léta, co o vás psali?
Vůbec ne. Co ještě tam bylo? 

Třebaže byste měl více času strávit s týmem u videa...
Vždycky záleží na výsledcích. Někdy máte hodně videa a prohráváte. Já si prostě budu dělat svou práci a nebudu se nijak podstatně měnit. Nejsem přece u hokeje první rok, abych v tomhle směru něco poznával a získával.

Budete už sám vést předzápasové proslovy? Teď to měl na starost jeden z asistentů.
Rozhodně do toho budu více zasahovat. Ale musím říct, že ten systém se mně zdál dobrý. Já jsem zvyklý takhle spolupracovat, dělám to během celé trenérské kariéry. Snažím se s asistenty hodně mluvit, slyšet jejich názory. A i tady jsme to měli dobře rozdělené.

Pittsburgh jste dotáhl k nejlepšímu výsledku za posledních pět let. Přesto se valila kritika. Jste před novou sezonou zdravě naštvaný?
Je to pro mě výzva, bez ní bych mohl těžko takovou práci dělat. Ale rozhodně to není z mé strany nějaký truc, jako že já vám teď ukážu. Když budete každý den vyhrávat, asi budete hrát dobře. Nejde o to, že chci vyhrát Stanley Cup. Ten můžu vyhrát, pokud pro to budu celou dobu něco dělat. Velká věc se vždycky skládá z malých částí.

Nehodlám ze sebe dělat kvůli novinářům blbce

Těšíte se?
Předpoklad dobrého výsledku před námi je, takže se mám na co se těšit. Navíc mám zase větší zkušenosti, nejdu do neznáma.

Ale tlak na vás bude opět obrovský. Tentokrát začnete jako jediný evropský kouč...
Nápor to bude pořádný. Třeba u trenéra národního týmu je také, ale nejvíce během mistrovství. V NHL je to stále, každý den, celou sezonu. Ale už vím, do čeho jdu. A všechno se bude odvíjet od výsledků.

A co novináři? Znovu vás čeká spousta rozhovorů, ty samé otázky pořád dokola. Budete mít více trpělivosti?
Mluvit s tiskem je jedna z povinností trenéra, to naprosto chápu. A já se novinářům nebráním. Ale nechci, aby si lidi říkali, ten Hlinka povídá furt to samé. Tam vám jednu otázku pokládají třikrát týdně a na takové věci jednoduše nemíním odpovídat. Nechci vypadat jako blbec.

Pokusil jste se během léta zdokonalovat angličtinu?
Ano, snažil jsem se učit. Četl jsem, poslouchal. U mě už to není otázka naučit se slovíčka, ale chce to mluvit a každodenně se v jazyku pohybovat. Tím se člověk lepší. Pokud jde o hokejové věci, domluvím se. S hráči i novináři. Ale samozřejmě to může být ještě lepší

Proč bych si měl po odchodu Jágra oddychnout?

Co udělá s Pittsburghem odchod Jaromíra Jágra?
Uvidíme. Rozhodně to mužstvu neprospěje, takových hráčů jako je on moc po světě nechodí. Jeho hokejové umění nám bude chybět.

Jak se s tím tedy vyrovnáte?
O tom se můžeme bavit až během kempu, kdy uvidíme, kteří hráči v Pittsburghu zůstanou.

Hodně se napsalo o vašich údajných sporech s Jágrem. Neoddychnete si, že odešel?
Proč bych to měl dělat? Vždyť pro mě byla radost dělat během sezony s hokejistou takových kvalit. Vrcholový hokej není jenom o tom poslouchat kouče, špičkoví hráči do týmu přináší něco svého. Proto jsou tak dobří.

Takový je i Mario Lemieux. Chce se ale soustředit především na domácí zápasy, hodně venkovních možná vynechá. Co vy na to jako trenér?
Budeme o tom ještě diskutovat.

Arbitráž přisoudila některým hráčům o hodně vyšší plat. Bude na to vůbec Pittsburgh mít?
Fakt nevím. Je to otázka rozpočtu a uvidíme, jak se s tím klub vyrovná. Ale je pravda, že někdo si přilepšil opravdu slušně.

Jeden velký trejd už má Pittsburgh za sebou. Odešel Jágr s Kučerou, přišli tři mladíci. Není to pro tým nevýhodné?
To se teprve uvidí. Ale tam nejde jen o sportovní stránku. Výměna se dělala kvůli ušetření peněz. A kdyby z Washigtonu přišli stejně kvalitní hráči, tak by musel klub zaplatit stejné peníze. To by se neušetřilo nic a Jarda Jágr mohl klidně.

Musíte stále brát ohledy na finanční situaci. Štve vás to hodně?
S tím se nedá nic dělat, ze své funkce nemůžu ekonomické věci řešit. Když chcete ale nějakého hráče a je finančně dostupný, tak to není problém. 

O hráčích na olympiádu se musíme radit

Nelitujete s odstupem času, že jste odmítl trénovat reprezentaci na olympiádě?
V žádném případě. Nebyl důvod, abych do toho šel. Pepík Augusta s Vláďou Martincem dělají svou práci dobře. Současný realizační tým jsme ještě trochu posílili a já věřím, že dobře. Ale až výsledky ze Salt Lake City určí, jestli jsme neudělali blbost.

Kdo bude mít rozhodující slovo při konečném výběru hráčů?
Samozřejmě se budeme radit. Každý řekne svůj názor a podle toho je vybereme. Se všemi trenéry vycházím v pohodě, v tom bych neviděl problém.

A když bude zásadní spor? Kdo ho rozsekne? Vy jako generální manažer?
No to někdo bude muset udělat... Ale teď fakt nevím kdo, nedokážu na to odpovědět.

Jágr nedávno řekl, že není definitivně rozhodnutý o účasti na olympiádě. Pokud by cítil, že týmu nepomůže, hrát nebude...
Pokud Jarda bude v pořádku, tak na olympiádu pojede. Kdyby se zranil, to se potom nedá nic dělat. Ale já doufám, že bude fit a na turnaji se objeví. 

Jak to vypadá s Petrem Svobodou, možným kapitánem? Dá se zdravotně v pořádku?
Všechno záleží na tom, jestli začne sezonu. V současné době musí absolvovat lékařské testy v Montrealu a jejich výsledky zatím nevíme. Ale myslím si, že Petr hrát chce.

Utkání budete sledovat jako generální manažer mimo střídačku. Budete tedy méně nervózní?
Nepatřím k lidem, kteří jsou klidní. Ale to je otázka věku, zkušeností, časem člověk začíná některé věci vnímat jinak. I jako trenér.

Co třeba?
Naučil jsem se nekritizovat rozhodčí. Když to kouč udělá během zápasu, hráči hned začnou dělat to samé a mužstvo ztrácí koncentraci. Jsem naopak pozornější na bezprostřední reakce hokejistů a hned na ně reaguji.

S týmem jste vyhrál olympiádu v Naganu, v očích fanoušků jste hrdina. Teď se může něco podobného třeba povést Josefu Augustovi. Nemáte obavy z toho, že trochu ustoupíte ze slávy?
Tak na to tedy vůbec nemyslím.

Moje vítězství v golfu? Že jsem se zlepšoval

Stačil jste si během léta pořádně odpočinout?
Snad ano. I když těch akcí bylo hodně, také společenských. Nebyla to zase vyloženě odpočinková dovolená. Občas jsem si pochoval vnučku Míšu, ale na mě je ještě moc malá...

A co golf? Nechcete se pochlubit nějakou cenným skalpem?
Golfu jsem si užil opravdu dost. A moje největší vítězství je v tom, že jsem se  zlepšoval.

Autoři: ,


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze