Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažerská role splněna. Vrbata je znovu hráčem a letí přes Atlantik

Radim Vrbata si k představení nových dresů hokejové Mladé Boleslavi přizval první vicemiss z roku 2009 Lucii Smatanovou (vlevo) a modelku Barboru Navrátilovou. | foto: Jan Pavlíček

2 2013
V pondělí má Radim Vrbata na programu usednout do letadla a zmizet na dlouhé měsíce v Americe, kde hraje NHL za Phoenix. Hodně toho ale přes léto stihl i doma. Jako spolumajitel mladoboleslavského hokejového klubu měl fůru práce. A dokázal i chodit na led, aby se poctivě připravil na zámořskou sezonu.

"Letos to léto bylo lehčí než loni. To jsme byli čerstvě po sestupu z extraligy a všechno se tu stavělo úplně od začátku," uvedl Radim Vrabata.

V čem je na tom tedy Boleslav lépe než před rokem?
Povedlo se nám klub stabilizovat, ať už v kancelářích, nebo v kabině. Přivedli jsme kvalitní posily Broše s Klimentou. Cesty k vylepšení stále hledáme. Plán je jasný, play-off a pak baráž o extraligu.

Hradec Králové do ní postoupil administrativně, namísto Českých Budějovic. Boleslav o téhle možnosti neuvažovala?
Bavili jsme se o tom, ale hned jsme to zavrhli. Chceme tam jít se zdravým kádrem, finančně silní a vybojovat si postup sportovní cestou. Zavrhli jsme to poměrně rychle.

Boleslav za 60

Boleslav bude v první lize pracovat s rozpočtem 60 milionů korun na sezonu. Trenérem zůstává František Výborný, kapitánem jeho syn David, z extraligy přišli zkušení Michal Broš (Sparta) a Tomáš Klimenta (Třinec). V přípravě Boleslav zdolala Liberec a dvakrát Kladno.

Postup do extraligy je tedy jasným cílem?
Určitě to tak je, ale nechceme být velkohubí. Budeme dělat postupné kroky. Dobře soutěž nastartovat, mít před play-off co nejlepší startovní pozici.

Stále vás lze považovat hlavně za hráče, čili funkcionářského nováčka. Zaskočilo vás letos něco v téhle roli?
Neřekl bych, že zaskočilo. Ale člověk se furt učí, takže můžu přiznat, že bych třeba letos něco udělal jinak, než před rokem.

Podílíte se i na výběru hráčů?
Právě v tomhle směru jsme v klubu udělali změnu. Nejen já, ale i další lidé z vedení a realizačního týmu si řeknou své. Je to kolektivní práce, všichni se musíme shodnout a být přesvědčeni o správnosti daného kroku.

Útočníci Michal Broš a Tomáš Klimenta, to jsou na první ligu posily velmi zvučné.
Oba nám moc pomůžou. Brošák je silnej centr, udělá nám další lajnu, takže náš výkon nebude tolik stát jen na jedné. Přechod do první ligy nebere jako degradaci a určitě má před sebou ještě dvě výborné sezony.

Nebyl jste překvapený, že Tomáš Klimenta zůstal stranou extraligového trhu?
To jsem tedy byl. Hrál jsem s ním za Liberec, pak o něj hodně stál Třinec. A najednou byl bez angažmá. Řekli jsme si, že ho rádi získáme, i když to nebyl laciný hráč.

Jak ovlivnilo váš kádr pravidlo o povinném nasazování mladých hráčů?
Musím říct, že my ty mladé hráče máme a asi bychom některé hráli, i kdyby to pravidlo neexistovalo. Máme možná výhodu, že je můžeme v první lize ohrát. Předpokládáme, že budeme v tabulce nahoře, takže nebudou tolik pod tlakem. Každopádně chceme až do konce sezony udržet široký kádr a když se naskytne možnost, třeba ho ještě i zkvalitníme.

S týmem chodíte trénovat na led, jak se před sezonou cítíte?
Už jsem dotrénoval, odlétám do Ameriky. Letní příprava byla stejná jako vždy, pak jsem byl čtyři týdny s klukama na ledě. Kemp v zámoří začíná kvůli olympiádě o něco dřív, snad budu dobře připraven.

Padalo vám to na tréninku?
Jak kdy (smích).Najdete na iDNES.czmobilní verze