Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gudasův další zkrat. Český bek má v NHL definitivně nálepku zákeřňáka

Radka Gudase z Philadelphie vykazují rozhodčí z ledu po zákroku na Bobbyho Farnhama z New Jersey. | foto: AP

17 2016
Tak dlouho si zahráváte, až si vysloužíte nesmazatelnou nálepku šílence. Hokejový obránce Radko Gudas do téhle fáze (zřejmě nadobro) dospěl v zámořské NHL. Od Nového roku předvedl třetí kontroverzní zákrok, po kterém ho nejspíš nemine další disciplinární trest.

Gudas v nočním zápase na ledě New Jersey nepředvedl vyloženou „prasárnu“, na druhou stranu šlo o zcela zbytečný faul.

Jakub Voráček zakládal útok ve středním pásmu a hra se už dávno přesunula za útočnou modrou.

Vtom uslyšel píšťalku rozhodčího, vůbec netušil proč. Když se otočil, zjistil, že na druhé modré leží domácí forvard Bobby Farnham. Důvod? Gudas. Řízný bek se k němu přiřítil ze strany a sejmul ho.

Je nejspíš zbytečné řešit, jestli domácí útočník pád přihrál. Podstatné je, že se zákrok odehrál zcela mimo hru a že Gudas přijel k Farnhamovi jako třetí hráč zpoza svého parťáka Nicka Schultze. A je nezpochybnitelné, že ho chtěl trefit.

Pro mnohé je takové chování na ledě nepochopitelné především s ohledem na okolnosti. Tak především Gudas před pár dny ošklivě atakoval Daniela Catenacciho z Buffala a manažer Ron Hextall společně s trenérem Davem Hakstolem s ním proto měli pohovor týkající se stylu jeho hry. Podle zámořských médií mu zdůrazňovali: „Hraj tak, abys pomáhal týmu vítězit.“

Pravda, Philadelphia duel na ledě New Jersey zvládla a vyhrála 6:3, vedení však Gudase nejspíš nepochválí. Sudí ho totiž za zmiňovaný faul vyloučili do konce utkání, což znamená jediné: v příštím duelu bude chybět automaticky a navíc ho čeká slyšení u disciplinárky.

Je velice pravděpodobné, že od ní neodejde bez další suspendace. Svou roli bude hrát jeho historie.

Kromě probíraného faulu na nováčka Catenaccia předtím předvedl jiný nepříjemný faul na koleno Lucase Lessia z Montrealu. A v prosinci byl Gudas suspendovaný za útok na hlavu útočníka Mika Zibenejada z Ottawy.

„Tohle je můj styl hokeje. Neřekl bych, že to bylo něco tak hrozného,“ říkal Gudas naposledy. A stejný názor měl nejspíš i nyní, protože přijel za rozhodčím a zblízka na něj (s nechápavým výrazem) zakřičel: „Cože?“

Kde je hranice tvrdosti a zákeřnosti? Jisté je, že se Gudas hromaděním exesů už nesmazatelně zaškatultoval do druhé kategorie. Minimálně pro většinu fanoušků a především pro všechny hráče soupeře. Téhle nálepky se už nezbaví a bude to mít své důsledky.

Jsou zákroky Radka Gudase za hranou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. února 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 2829
Ne 674

Marcus Foligno z Buffala si nebral servítky: „Gudas hraje zákeřně. Neštítí se jít po nováčcích, Catenacciovi šel po hlavě. Je to idiot, to je všechno, co o něm můžu říct,“ prohlásil.

Známý obránce P.K. Subban z Montrealu zase řekl: „Neznám toho hráče osobně, ale vypadá to, že je to typ člověka, který na ledě podobné věci prostě dělá.“

Další se s ním neváhají na ledě poprat. Je možné, že si na něj jednou někdo počká. A je zřejmé, že to Gudas bude mít kvůli své pověsti také těžší u rozhodčích, kteří budou každý jeho zákrok posuzovat přísněji. Nemluvě o tom, že protihráči využijí každou příležitost, jak Gudase vyřadit ze hry. Třeba mírně přihraným pádem.Najdete na iDNES.czmobilní verze