Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obránce Gudas: Faul, nebo hit? Rozdíl u mě dělá 0,03 vteřiny

Drew Miller (vpravo) z Detroitu a Radko Gudas z Philadelphie bojují u mantinelu. | foto: AP

16 2016
Hokejový raubíř Radko Gudas se změnil. Po odpykání šestizápasového trestu, který dostal v NHL za ostrý faul, byl během deseti duelů vyloučen jen jedinkrát. Nevídané! Obránce Philadelphia Flyers, který je na ledě platný hlavně důrazem, navíc začal sbírat i body.

Za deset duelů jste jich nasbíral pět. Stal se z vás ofenzivní bek?
To úplně ne, ale docela se nám daří v útoku a dáváme góly. Na druhou stranu jich ale bohužel také hodně dostáváme.

I tak to vypadá, že jste se změnil. Dáváte si pozor na fauly?
Já si nemyslím, že by moje zákroky byly hrozné. U toho posledního jsem byl podle pravidel o 0,03 vteřiny později v souboji, proto jsem byl potrestán. I tak jsem s tím verdiktem nesouhlasil, ale musel jsem ho respektovat. Že teď boduju a mám jen dvě trestné minuty, je pro mě zadostiučinění. Aspoň disciplinárka i novináři vidí, že nejsem zákeřný.

Fotogalerie

Co vám řeklo vedení Philadelphie?
Stojí za mnou. Vědí, že hraju tvrdý hokej a že se občas stane, že přijedu do souboje o 0,03 vteřiny později, když mám v průměru 200 až 300 hitů za sezonu. Proto se jednou nebo dvakrát může stát, že to bude na hraně nebo kousek za ní.

Přesto musíte své zákroky neustále vysvětlovat. Je to otrava?
Ani ne, spíš je otrava pořád mluvit s disciplinárkou. Ale vážně: hokej jde určitým směrem a všichni se tomu trendu musíme přizpůsobovat. I to mi pomáhá se vyvíjet. Pro mě je pozitivní, že za mnou klub stojí a chce, abych hrál.

Je Philadelphia klub dělaný pro vás?
Jsem tam spokojený. Dostávám opravdu hodně příležitostí a odehraju každý zápas hodně minut. Myslím, že jsem pro tým platný. Navíc tam mám i Michala Neuvirtha a Kubu Voráčka, to je taky obrovská pomoc, když jsme tam tři Češi. A manželce se ve městě také líbí.

Na ledě jste se zklidnil. Dostal jste zákazy, co už nesmíte?
Nedá se říct, že by mě v klubu vyloženě označkovávali a něco nakazovali.

A doporučila vám něco disciplinárka?
Jednání s disciplinárkou probíhá prostřednictvím hromadného telefonátu, u kterého je klubový manažer, můj agent, zástupci hráčské asociace a já. Probírá se, co u daného zákroku bylo špatně, co udělal špatně hráč, který hit inkasoval, i ten, který ho rozdal. Co příště změnit, co se dá ovlivnit, co ne. Všechny tyhle aspekty se berou v potaz a podle toho se udělá rozhodnutí. Bohužel, stalo se, všichni se musíme poučit. I ten kluk se trošku poučí.Najdete na iDNES.czmobilní verze