Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechat osud v rukou Francie a Lotyšska byl vlastní gól, píší Rakušané

V SÍTI. Rakouský brankář Bernhard Starkbaum nezastavil střelu Du Boise v utkání proti Švýcarsku. | foto: AP

13 2015
Jediný výsledek je mohl vyřadit z elitní hokejové společnosti: vítězství Francie za dva body. A jak utkání skončilo? Francouzští hokejisté porazili Lotyšsko po samostatných nájezdech. Rakušané opět po roce padají do „béčkové“ skupiny MS.

Hlavní trenér Daniel Ratushny neuměl po skončení zápasu mezi Francií a Lotyšskem najít slova: „Je to pro mě hodně emocionální. Jsem velmi zklamaný kvůli hráčům, kteří do všech zápasů dali úplně všechno. Je to zklamání, skoro bych řekl vztek.“

Rakušané se po pondělní výhře nad Německem po samostatných nájezdech posunuli na šesté místo tabulky s bodovým náskokem na Lotyšsko a se dvěma na Francii. Záchrana byla nadosah, jenom jediný scénář mohl ještě Rakousko potopit: porážka od Kanady a výhra Francie za dva body proti Lotyšsku.

Bohužel až příliš pravděpodobný.

„Tým udělal skoro všechno správně až na to, že nechal vlastní osud v rukou Francie a Lotyšska. To byl vlastní gól,“ napsal web televizní stanice ORF.

Da Costa: Tekly mi slzy bolestí

Utkání Lotyšů s Francouzi dlouho nevypadalo, že by mohlo skončit žádanou výhrou v prodloužení nebo po nájezdech. Ačkoliv měli Francouzi obrovský tlak, Lotyši se skvělým Masalskisem v braně vedli o dva góly. Až čtyři minuty před koncem vyrovnal Sacha Treille a poslal zápas do prodloužení a k záchraně.

Úsilí, které Francouzi do zápasu vložili, reprezentoval Teddy Da Costa, jenž nastoupil přes zle poraněné koleno. „Bolí to opravdu hodně. Ve třetí třetině mi dokonce po tváři tekly slzy, jak moc to bolelo,“ řekl klíčový útočník týmu. „Ale já jsem neuvažoval, že bych nehrál. My jsme ten zápas museli vyhrát!“

Rakušané zažili černé úterý. Nejdřív museli sledovat deset gólů Kanady a pak si prožili odpolední muka u zápasu dvou konkurentů, který skončil výhrou Francouzů po nájezdech.

„Nemůžeme tomu uvěřit. To jsme si nezasloužili,“ hořekoval Ratushny.  

Ani slovem však nezmínil, že by se Francouzi a Lotyši společně domluvili na výsledku, aby Rakousko potopili. Kouč byl jen zklamaný, jakým směrem se turnaj vyvinul.

Rakousko po šesté za sebou ihned po postupu vypadlo z elitní divize. Z toho ve dvou posledních případech s hodně hořkým koncem. V Helsinkách 2013 a nyní také v Praze vyhráli Rakušané dvě utkání a posbírali celkem pět bodů.

Ve druhé skupině by takový výsledek v pohodě stačil na záchranu, jenže okolnosti jim pokaždé nepřály.

„Náš tým by si zasloužil zůstat v elitní divizi MS bez jakýkoliv kdyby nebo ale,“ prohlásil pro Kurier šéf rakouského hokeje a bývalý reprezentační kapitán Dieter Kalt. „Je mi líto, že hráči, kteří odvedli maximum, musejí přijmout tak trpký konec.“

Rakouské mužstvo na letošním šampionátu omladilo sestavu. Skoro polovina týmu zažila vůbec svou první velkou akci a bez několika veteránů, kteří mimo jiné vybojovali ceněnou olympijskou účast v Soči, rozhodně nezklamala. Celek předváděl sympatický hokej a zaskočil i papírově silnější Švýcarsko nebo Německo.

„Přes všechno, co se tady stalo, jsme zanechali velmi dobrý dojem. Za poslední roky jsem nezažil tak sebeobětující se tým,“ řekl Kalt. „Před turnajem jsme neměli důvěru, ale nakonec jsme dokázali přispět k prestiži rakouského hokeje.“

Blíž záchraně už dlouho Rakousko nemělo. Stačilo urvat jediný bod navíc. Třeba z prodloužení proti Lotyšsku, možná šlo lépe zvládnout konec normální hrací doby s Německem. Anebo se modlit za výsledek zápasu Francie s Lotyšskem.

Jenže to už bylo v rukou jiných.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze