Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rakousko: spolu se Slovinskem outsider

22 2003
Přestože se Rakousko v posledních letech drží v elitní skupině mistrovství světa, úspěchů nedosahuje. Je všeobecně považováno za hokejového trpaslíka. Rakušané ale patří do skupiny jedenácti reprezentací, které se v minulosti radovaly na šampionátech z medailí. Na dva bronzy, jež naši jižní sousedé vybojovali, už ale napadala silná vrstva prachu. Třetí skončili Rakušané na MS 1931 a pak na šampionátu roku 1947, kde výhrou nad Švédskem pomohli domácímu Československu k prvnímu titulu mistrů světa.

Pak ovšem následoval pád a po roce 1957 chyběli Rakušané až do roku 1993 v elitní skupině mistrovství světa. Naposledy sestoupili při domácím šampionátu ve Vídni, kde naopak slavili triumf Češi. Zpátky se dostali o rok později díky rozšíření počtu účastníků elitní skupiny.

Na minulém šampionátu skončili Rakušané na 12. místě. Od bojů ve skupině o udržení je zachránila výhra 5:3 nad Slovinskem, jediná na celém mistrovství světa.

Poprvé ještě za Rakousko-Uherska
První mezistátní utkání Rakousko - Čechy se odehrálo ještě za Rakouska-Uherska, v únoru 1912 při ME v Praze a skončilo vítězstvím domácích 5:0.
Dodatečně však bylo anulováno, protože Rakousko ještě v té době nebylo členem Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF, dříve LIHG). Tam byl Österreichischer Eishockeyverband (ÖEHV) přijat až o měsíc později.ˇ

Čtyři výhry Česka
Reprezentace České republiky hrála s rakouskými hokejisty zatím čtyřikrát a vždy vítězně. Poprvé to bylo v únoru 1994 v základní skupině olympijských her v norském Lillehammeru. Češi vyhráli 7:3. Podruhé se oba soupeři utkali v základní skupině na mistrovství světa ve Švédsku roku 1995 a duel skončil výhrou českých barev 5:2.

Ve zbylých dvou měřeních sil už Rakušané neskórovali. Na mistrovství světa 1999 podlehli Česku 0:7 a loni v Pardubicích v přípravě před mistrovstvím světa 0:6.

Na střídačce rakouské reprezentace dlouholetého kouče Rona Kennedyho nahradil Herbert Pöck. Většinu týmu tvoří hráči domácí soutěže. Ale nechybí dva krajánci ze Švédska a dva z Německa.

Česká stopa v rakouském hokeji byla v této sezoně hodně patrná. Někdejší kouč Znojma Stanislav Barda dovedl k titulu hokejisty Lince. V týmu měl navíc gólmana Pavla Nešťáka. Na play-off odešel do Štýrského Hradce karlovarský obránce Hlavačka.

Širší kádr Rakouska pro MS ve Finsku:
Brankáři:
Claus Dalpiaz (Innsbruck), Gert Prohaska (Heraklith), Michael Suttnig (KAC),
obránci: Robin Doyle (Lustenau), Herbert Hohenberger (Heraklith), Peter Kasper (Innsbruck), Sven Klimbacher (Linec), Andre Lakos (Vídeň Capitals), Philippe Lakos (Vídeň Capitals), Robert Lukas (Linec), Thomas Pfeffer (Linec), Johannes Reichel (KAC),  Gerhard Unterluggauer (DEG Metro Stars/Něm.),
útočníci: Thomas Auer (Lustenau), Christoph Brandner (Krefeld/Něm.), Raimund Divis (Feldkirch), Gregor Hager (KAC), Martin Hohenberger (Innsbruck), Dieter Kalt (Färjestads/Šve.), Roland Kaspitz (Heraklith), Thomas Koch (KAC), Philipp Lukas (Linec), Christian Perthaler (Linec), Thomas Pöck (U. of Massachusetts/USA), Kent Salfi (Heraklith), Oliver Setzinger (Vídeň Capitals), Mark Szücs (Linec), Matthias Trattnig (Djurgardens/SWE, Daniel Welser (KAC).

Reprezentační desetiletka Rakouska
1993: MS skupina A - 9. místo
1994: MS skupina A - 8. místo
1995: MS skupina A - 11. místo
1996: MS skupina A - 12. místo (sestup)
1997: MS skupina B - 4. místo (postup díky rozšíření)
1998: MS skupina A - 13. – 16. místo
1999: MS skupina A - 10. místo
2000: MS skupina A - 13. místo
2001: MS skupina A - 11. místo
2002: MS skupina A - 12. místo

Loňské výsledky Slovinska na MS
Základní skupina
- Švédsko 3:5
- Rusko 3:6
- Slovinsko 5:3
Čtvrtfinálová skupina
- Finsko 1:3
- Slovensko 3:6
- Ukrajina 2:3

Autor:


Advantage Consulting, s.r.o.
LOGISTIK JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze