Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


EBEL táhne diváky. Hokejovému Znojmu už jezdí fandit i Rakušané

Fanoušci hokejového Znojma. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

31 2014
K hromadné euforii z doby před patnácti lety to má ještě daleko, přesto lze říct, že Znojmo opět zažívá hokejový boom. Fanoušci postupně poznávají kouzlo mezinárodní EBEL a letos jich chodí nejvíc od chvíle, kdy Orli opustili extraligu.

Nejen česky ženou fanoušci hokejové Orly. Občas se z jejich řad ozývá také němčina. Znojmo se totiž může pochlubit mezinárodním táborem příznivců. "Přibývá lidí, kteří na naše zápasy dojíždí z Rakouska. Dokonce tam vznikl první fanklub," sděluje manažer Orlů Petr Veselý.

Rakušané navíc cestují i na venkovní utkání. "Snaží se pochytit pokřiky v češtině a zapojovat se do fandění. My s nimi zase dáme občas něco v němčině," usmívá se jeden ze znojemských fandů Jakub Maršalík.

Nejen díky této výpomoci zpoza hranic se znojemský zimní stadion zaplňuje čím dál víc. Letos na něj chodí v průměru 2 485 diváků, což je nejvíc za posledních pět let. Tedy od chvíle, kdy Orli opustili českou extraligu. "S diváky je to běh na dlouhou trať. Chtěli bychom dosáhnout hranice tří tisíc lidí na zápas, čemuž se pomalu blížíme," podotýká Veselý.

Za oživení hokejového zájmu vděčí jihomoravský klub svému přestupu na mezinárodní pole. Zkratka EBEL pořád působí pro řadu českých fanoušků exoticky, ve Znojmě však soutěž celků z Rakouska, Slovinska, Maďarska, Česka a nově Itálie získává čím dál lepší zvuk. "Lidé přijali EBEL za svou. Je v ní vidět odlišný styl než u nás: hraje se víc do těla, hodně se útočí a padají góly," vysvětluje Veselý.

Pořád platí, že extraliga ve Znojmě táhla víc, ale v posledních letech v ní Orli i jejich návštěvy skomírali. "Trenér Hořava se snažil s týmem, co neměl takovou kvalitu, uhrát co nejlepší výsledky a hodně se bránilo. Navíc panoval strach, jestli se bude v další sezoně pokračovat. Lidí tak každou sezonu ubývalo po pětistovkách," vzpomíná Maršalík.

Návštěvnost Orlů

2008/09, extraliga - 2 691

2009/10, 1. liga - 1 623

2010/11, 1. liga - 1 547

2011/12, EBEL - 2 435

2012/13, EBEL - 2 335

2013/14, EBEL - 2 485

Ve dvou sezonách v první lize pak mizeli diváci ještě rychleji. "Teď je vztah k hokeji mnohem lepší. Žádné obavy nepanují, navíc většině lidí se hokej v EBEL líbí."

Znojmo v ní působí třetím rokem a letos zažívá největší nárůst návštěv v celé soutěži. "Hodně tomu pomáhají také hráči svými výkony," připomíná Veselý postup do lepší nadstavbové skupiny.

Ohání se však také klubové vedení. S pomocí města zvelebuje svůj postarší stánek, na příští sezonu například chystá moderní osvětlení. Navíc je o Orlech slyšet, charitativní a zvací akce jsou samozřejmostí.

Prostředí na stadionu pomáhají zlepšovat rovněž hosté z ciziny, například z Vídně jich jezdí až šest stovek. "Některé věci se v téhle lize nenosí. Za skoro tři roky jsme se nesetkali s žádnými většími problémy," oznamuje Veselý.

Příznivci Orlů navíc potvrzují svou družnost. "Zápasy se nesou v přátelském duchu a můžeme pokecat v cizích řečech," pochvaluje si Maršalík. Jen s výjezdy je to složitější. "V extralize jsme měli 250 kilometrů za hroznou dálku, teď jsme za to rádi. Cenově je to v Rakousku také jinde. Ale zase si můžeme projít pěkná města."

Domácí návštěvy tvoří podle klubového průzkumu zhruba ze 60 procent obyvatelé Znojma. Další zájemci dojíždějí, mezi nimi i dvě až čtyři stovky orlích fandů zpoza hranic. A zdá se, že tribuny se budou dál zaplňovat, přestože se o slovo hlásí i fotbalisté, kteří postoupili do první ligy. "Beru to jako úspěch pro Znojmo, ale odliv hokejových fanoušků snad nehrozí," doufá Maršalík.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze