Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rakušané byli nejlepší, shodli se hokejisté

1 2004
Praha - Česká hokejová mašina narazila v pátek večer na dosud nejtěžší překážku. "Rakušané byli nejsilnějším týmem, proti němuž jsme na šampionátu dosud hráli," shodli se hráči i kouč Slavomír Lener. "Byla to dobrá příprava na Kanadu a na čtvrtfinále," prohlásil obránce Jaroslav Špaček. "Půl zápasu hráli skvělý hokej."

Síla v soubojích, vynikající bruslení, pevná obranná hráz... Tak se představilo Rakousko českým fanouškům i hokejistům. Loni ve Finsku nadělili Češi výběru jižních sousedů osm gólů, teď zápas skončil "jen" 2:0.

"Byl to dosud náš nejhouževnatější soupeř," řekl Slavomír Lener, který předtím na mistrovství světa v Praze dovedl národním tým k výhrám nad Lotyšskem, Kazachstánem a Německem.

"Byli velmi silní v osobních soubojích, chodí do těla, jsou dobří u mantinelu. A každý souboj poctivě dohrávali," vypočítával trenér silné stránky pátečního soupeře. "Byli zatím důraznější než Kanaďané," prohlásil dokonce.

Pro Lenera, ale i pro většinu hráčů, je rakouský celek zatím největším překvapením turnaje. "Viděl jsem jejich zápas s Kanadou, kde hráli výborně," připomněl obránce Špaček nečekanou remízu favorita na úvod mistrovství. "Kanaďané byli zaskočeni z jejich hry do těla. Na nás vyrukovali podobně."

Český tým byl ale na odolného soupeře nachystán. "Mužstvo jsme připravovali na to, že utkání bude těžší, než třeba s Lotyšskem," tvrdí hlavní trenér. Pozitivem byla podle něj obranná hra, naopak v ofenzivě se český tým občas trápil. zejména při zakládání útoků, pokažená rozehrávka dlouho brzdila herní projev.

"Byl špatný led, puk skákal," vysvětluje Špaček. "Kvůli tomu jsme si nedovolili žádnou kličku navíc," řekl zkušený zadák. "Na led si ale nemůžeme stěžovat," ohradil se Lener. "V NHL bývá někdy ještě mnohem horší."

O druhé přestávce si vzal kouč v kabině slovo, musel změnit taktiku. "Hodně nás přečíslovali, byly tam i situace, kdy se dostávali do brejků čtyř na dva. Takže před poslední třetinou jsme si řekli, že ten zápas chceme odehrát s nulou. Jsme rádi, že se nám to podařilo," uvedl Lener.

"Je to další krok té cesty, o níž věříme, že bude ještě hodně dlouhá."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze