Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rakušané? Umí potrápit favority

1 2004
Brno - Těsná prohra Rakouska s českými hokejisty o dvě branky vůbec nepřekvapila kouče Stanislava Bardu, který už čtyři roky působí v tamní lize v Linci. "Rakušané pokračovali v dobrých výkonech na mistrovství světa," začal Barda, který loni přivedl Linec k prvnímu titulu rakouského mistra.

"Chtěl bych jen upozornit, že kromě Thomase Vanka hrají v rakouské reprezentaci ještě další dva hráči českého původu - bratři Robert a Philipp Lukasové, kteří začínali s hokejem v Brně," dodal.

Po tomto úspěchu se rozhodl odejít a na střídačce jej nahradil Fin Veli-Pekka Ketola. Úvod uplynulé sezony ale Linci, v jehož barvách hráli i čeští hokejisté brankář Pavel Nešťák a obránce Petr Kuchyňa, nevyšel. Proto se vedení klubu koncem roku
rozhodlo povolat znovu Bardu, pod jehož vedením to tým dotáhl k ligovému stříbru.

O rakouském hokeji se toho podle Bardy v Česku moc neví. "Na výkonnostním vzestupu rakouského hokeje má velký vliv i současný model nejvyšší domácí soutěže. Mnoho českých odborníků se sice dívá na Rakousko z hokejového pohledu jako na rozvojovou zemi.

Ovšem všechna ligová utkání mají vynikající atmosféru, většinou jsou vyprodána, velký zájem má televize. Tyto okolnosti se odrazily na tom, že hráči v každém utkání bojují na doraz. Což se projevuje na zvyšující se kvalitě," dodal Barda, jenž rovněž upozornil na skutečnost, že rakouští hokejisté startují ve všech nejvyšších soutěžích v Evropě a zájem o ně je i v NHL.

"Rakušané v utkání s námi potvrdili, že jsou schopni konkurence a mohou ztrpčit život nejednomu z favoritů. Herní převaha byla jednoznačně na straně českého týmu, který trpělivě bránil a znovu prokázal velkou sílu v přesilových hrách, V tomto
směru ještě Rakušané za námi zaostávají," domnívá se trenér, který ale dává rakouské reprezentaci naději na postup do čtvrtfinále.

"K postupu nicméně musí porazit Lotyšsko a případně Německo. Je to těžké, ale nikoliv nemožné. Němci si zřejmě nebudou chtít nechat postup ujít, ale s Lotyšskem budou mít oba soupeři stejné vyhlídky na úspěch," poznamenal Barda.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze