Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rangers jsou vyřazeni. Co bude dál s Jágrem?

Jaromír Jágr | foto: Reuters

5 2008
Pro newyorské Rangers už letošní sezona skončila, hráči se místo hokeje budou pár měsíců věnovat hlavně golfu. Někteří z vyřazeného týmu se už v kabině Madison Square Garden neobjeví. Jedním z nich může být i Jaromír Jágr, nejlepší český hráč historie. Dres Rangers už možná nikdy neobleče. A co víc – možná už si nikdy nezahraje NHL.

Nejdříve základní fakta: Jágrovi je 36 let a v Rangers mu končí smlouva. Poprvé v zámořské kariéře si bude moci vybrat, kde bude chtít dál působit. Poprvé od roku 1990 na něj nikdo nevlastní hráčská práva. Tedy ještě do konce června papírově patří Rangers a ti mu jako jediní mohou předkládat návrhy na nový kontrakt.

Od 1. července je však Jágr volným hráčem a může si zvolit, kde bude hrát. A samozřejmě může odejít do Evropy, aniž by se musel někoho ptát. Už dávno má na stole nabídku z ruského Omska.

. anketa: kde bude hrát jágr v příští sezoně? tipujte zde

Jisté je v téhle chvíli jedno: Jágr neoznámí konečný verdikt během nejbližsích dnů. Pravděpodobně se bude rozhodovat až v létě. „S hokejem nekončím. Budu dál hrát. Jen ještě nevím kde. Nechtějte po mně, abych o tom mluvil pár minut po posledním zápase sezony,“ řekl včera v Pittsburghu.

Kdo z fanoušků se chce mezitím bavit spekulacemi, jaký bude další osud české hvězdy, měl by si položit i následující otázky:

1. Co bude dál s Rangers?
Od roku 2004 byl newyorský tým budován podle Jágrových představ. Generální manažer mu přivedl české parťáky a když si kapitán s některým hráčem nepadl do oka, byl dotyčný brzy vyměněn. Výsledek? Po sedmi hubených letech se Rangers konečně dostali do play off. Jednou skončili v prvním kole, dvakrát ve druhém. Což jistě není špatné. Na druhé straně je jasné, že tým v tomto složení dosáhl svého stropu.

Před rokem Rangers nakoupili útočníky Scotta Gomeze a Chrise Druryho, kterým dali multimilionové smlouvy sedm, resp. pět let. S takovým platem jsou prakticky nevyměnitelní. A proto právě okolo nich bude generální manažer muset stavět nové mužstvo. A v něm už pro Jágra nemusí být místo.

2. Má klub na Jágra dost peněz?
Český útočník byl jedním z nejlépe placených hráčů NHL, ročně pobíral 8,36 milionu dolarů. Ovšem mnohem důležitější je, že z této částky mu Rangers platili jen 4,94 milionu a zbytek na účet posílal Washington, jeho předchozí zaměstnavatel. Pokud by newyorský klub s Jágrem prodloužil smlouvu, musel by už celou gáži platit sám.

Platový strop pro týmy NHL na další sezonu bude zřejmě lehce nad 50 miliony dolarů. Už nyní hráči Rangers se smlouvu mají na příští rok jistých 34 milionů. Jen trojice Lundqvist, Drury a Gomez zatíží rozpočet 21 miliony dolarů! K tomu tým potřebuje podepsat nové kontrakty s Averym a Rozsívalem (nebo za ně získat adekvátní náhradu), koupit tak dva kvalitní obránce, najít někoho místo Straky a možná i Shanahana. A  ještě sehnat peníze pro Jágra. A to všechno zařídit tak, aby nebyl překročen platový strop.

Samozřejmě Jágr za kariéru v NHL vydělal už hodně, přesněji 98 038 851 dolarů, takže by teoreticky nemusel s klubem tvrdě vyjednávat a mohl jít pod cenu. Jenže pak by zase bylo dost nelogické, aby lídr mužstva, který ponese největší zodpovědnost a po každém nevydařeném zápase bude médii kritizován, byl třeba až šestým nejlépe placeným hráčem...

3. Co odejít do jiného klubu NHL?
I to je pochopitelně možnost. Minulý týden sice Jágr řekl, že pokud zůstane v zámoří, tak jedině v týmu Rangers. Ale po pár měsících může tuhle věc vidět zcela jinak. Takových prohlášení už NHL slyšela...Jinde mu mohou nabídnout více peněz než v New Yorku, slyšet může i na delší kontrakt. Důležité může být i to, jestli přijde nabídka z města, kde se dobře žije a kde je hlavně šance získat Stanley Cup.

Na druhé straně: o kom lze při dnešní vyrovnanosti týmů už v létě říct, že má velkou šanci vyhrát NHL? Snad jedině o Detroitu. Vždyť kdo před sezonou tušil, jak rychle budou ze hry Anaheim nebo Ottawa...

4. Jak velkou roli může sehrát touha zapsat se do historie?
Hokej je kolektivní sport a Jágr na veřejnosti vždy mluví o tom, že úspěch týmu je pro něj prvořadý. Určitě však moc dobře ví, jak si stojí v historických tabulkách, a jako každý by chtěl svou pozici ještě vylepšit. I to může být motivace pro setrvání v NHL, ať už v jakémkoli týmu.

Po třetím prohraném zápase s Pittsburghem hovořil před novináři o tom, kolik mu je let a proč už nedává tolik bodů jako v minulosti. „Sbíral v pětatřiceti letech Gretzky stále 200 bodů za sezonu? Myslím, že ne. Přesto byl lepší než 70-80 procent hráčů NHL,“ řekl.

A mluvil vlastně i o sobě. Už nemá na to, aby s mladíky Ovečkinem nebo Crosbym soutěžil o individuální trofeje, ale stále ještě může hrát v NHL důstojnou roli. A sbírat body – i když o něco pomaleji než dřív.

Ještě dvě takhle „špatné“ sezony a v tabulce produktivity poskočí na sedmé místo, před svůj velký vzor Maria Lemieuxe. Hranici 700 gólů zatím překonalo jen šest hráčů historie, Jágrovi chybí 54 zásahů. I to se dá, pokud nepřijdou zranění, za dvě sezony stihnout. Vedle Lemieuxe by tak přeskočil i další legendy Messiera a Yzermana. Dost důvodů v NHL pokračovat, ne?

5. Jak vážné může být vábení ruského Omsku?
O tom, že ruský klub může splnit Jágrovy finanční požadavky, není pochyb. Český hráč by navíc nešel do neznáma, už v sezoně 2004-05 na Sibiři působil. A město mu leželo u nohou. Jágr se navíc nijak netají svou náklonností k pravoslaví. Zdá se, že Omsk by pro něj mohl být ideální destinací. Zvlášť když by v týmu potkal krajany Pavla Rosu a Jakuba Klepiše.

Jenže před třemi roky byl v Rusku jen na krátké misi a věděl, že ta brzy skončí a on se zase vrátí do NHL. Teď by jej čekala celá sezona, možná dvě. Se všemi minusy ruského angažmá, jako jsou  společná letní příprava, pobyty na báze nebo únavné cestování (v Rangers letos jen 5 z 92 zápasů odehrál v jiném časovém pásmu). A co si budeme povídat, život v New Yorku je zajímavější než v Omsku.

A hlavně: vyhrát Gagarinův pohár není zdaleka tak prestižní věc jako bojovat o Stanley Cup.

. Jágr v NHL


Kluby:
Pittsburgh (1990-2001), Washington (2001-04), NY Rangers (2004-08)

Základní část: 1273 zápasů, 1599 bodů (646 gólů + 953 asistencí)

Play off: 169 utkání, 181 bodů (77 gólů + 104 asistencí)

Týmové úspěchy: Stanley Cup 1991 a 1992

Individuální ocenění: Hart Trophy 1999, Art Ross Trophy 1995, 1998, 1999, 2000, 2001

Místo v historii: góly – 12. místo, přihrávky – 13. místo, body – 9. místo, zápasy – 54. místo

Celkový výdělek: 98 038 851 dolarů

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze