Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rébus pro Lenera: koho do branky?

20 2004
Praha - Bez skvělého hokejového gólmana se nedá vyhrát mistrovství světa. Na koho se spolehne Česko v Praze? Kouč Lener musí vyřešit záhadu brankoviště. Pod tím tlakem by se většina lidí zhroutila. Jakákoliv chyba může gólmana hokejové reprezentace na domácím šampionátu proměnit v národního psance. On však musí drtivý nápor vydržet.

„Bez správného člověka na tomhle postu nemáte naději na medaili!“ tvrdí legendární brankář Jiří Holeček, trojnásobný mistr světa.

Jenže na koho se kouč Slavomír Lener spolehne? Ani on sám teď nejspíš neví. Skoro nic není jisté. Nezbývá mu než čekat, kdo bude k mání ze zámoří, kde má Česko největší „machry“ s lapačkou.

Haška a Hniličku si kvůli zraněním škrtl. Vážní kandidáti Vokoun, Turek a Čechmánek se v klubech soustředí na tuhý boj o postup do play-off. Prusek působí jako náhradník v silné Ottawě, jež asi půjde ve Stanley Cupu daleko.

„Můžu mít k dispozici čtyři gólmany z NHL. Anebo žádného. S tím se musím smířit,“ řekl Lener.

V pátek ráno se vrací přes Atlantik ze své inspekce. I nadále bude sledovat aktuální zprávy. Ty teď nejsou zrovna báječné. Čechmánka z Los Angeles při porážce s Dallasem zase vystřídali, v únoru se mu to přihodilo už potřetí. Bolí ho třísla.

Turek se v Calgary podle tamních deníků propadl na post dvojky za Finem Kiprusoffem.

Vokoun si sice po třech týdnech užil s Nashvillem vítězství, avšak dostal tři branky a do prosincové formy má daleko. Stěžoval si na neohebnost nových betonů. „Ať si je nejdřív vyzkouší v tréninku, do zápasů by měl nastoupit s fungujícími chrániči,“ pravil nashvillský kouč Barry Trotz.

Mezi adepty pro šampionát působícími v evropských soutěžích vyčnívá dvojice Málek - Salfický. Oba nedávno chytali na Švédských hrách, posledním turnaji před mistrovstvím v Praze a Ostravě. „Málek je lepší,“ tvrdí Holeček.

„Ale mrzí mě, že se výběr zužuje. Nikdo se mladým klukům nevěnuje komplexně jako dřív. Česká gólmanská škola upadá.“ Záhada brankoviště je nesmírně citlivý problém i z hlediska složení nominovaného tria.

Jiří Holeček má jasno: „Jednička Turek, dvojka Málek, trojka Čechmánek.“ Jenže smíří se Čechmánek s rolí druhého náhradníka? Není to pro něj ponižující role? Nepasoval by na jeho místo spíš skromný dobrák Salfický? I tohle je třeba zvážit.

„Na to se nemůžete ohlížet,“ odporuje však radikál Holeček. „Musíte mít tři nejlepší gólmany. Když se vám jednička zraní, potřebujete dvojku, která tam vlítne a turnaj dochytá. Jako jsem to měl já s Dzurillou. A nezáleželo na tom, jestli jsme se měli rádi.“

Pravda, na šampionátu ve vlasti, při tom očekávaném svátku, většina hráčů snese i podřadnější úlohu. Třeba Tomáš Vokoun se nechal slyšet: „V Praze bych dělal i trojku!“

 Lener se vrátil z NHL spokojený, účast přislíbil i Lang

Kdo se hlásí do reprezentační branky?

Brankář Plus Mínus
Tomáš Vokoun
Nashville, 27 let
Prožívá v NHL životní sezonu, vybrali ho do Utkání hvězda mistrovství chytal i loni. V poslední době na něj přišla krize. V šesti únorových utkáních dostal 21 branek.
Roman Turek
Calgary, 33 let
Ohromný kliďas, podobně jako Čechmánek urostlý chlap. Má plno zkušeností. Za reprezentaci dlouho nechytal, většinu sezony promarodil, měl poraněné kolenní vazy.
Roman Čechmánek
Los Angeles, 32 let
Dokonale zná atmosféru mistrovství. Vychytal titul v Petrohradě 2000. V NHL prochází těžkým obdobím, často je střídán, pouští zahanbující góly.
Roman Málek
Plzeň, 26 let
Úžasnou ohebnost a reflexy projevil v lize i na několika mezinárodních turnajích. Plzni hrozí, že nepostoupí do play-off. Co by pak Málek dělal dva měsíce do šampionátu?
Dušan Salfický
CSKA Moskva, 31 let
Vtipálek, oblíbený v každém kolektivu. V ruské lize patří ke špičce. V téhle sezoně mu nesloužilo zdraví, v národním týmu se objevil jen dvakrát.
Martin Prusek
Ottawa, 28 let
Ve statistikách NHL má z Čechů jasně nejlepší čísla. Asi by dělal i náhradníka. V NHL chytá jen občas. Navíc asi nebude volný. Ottawa půjde v play-off daleko.
Adam Svoboda
Pardubice,  26 let
Otloukl se v play-off extraligy i na mezinárodních turnajích. Pardubice na něj spoléhají. Šampionátu se ještě nezúčastnil. Na rozdíl od vrstevníka Málka nevychytal v lize titul.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze