Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Recept hokejistů: víno nebo rýže

27 2004
Praha - Bylo mu 52 roků a na ledě stačil dvacetiletým mladíkům. Hokejová legenda Gordie Howe v NHL po padesátce dokazoval, že ani vysoký věk neutlumí jeho umění. Howe hrál ligový hokej dohromady 32 roků. V jedné formaci si zahrál i se syny Markem a Martym. Divné? "Vůbec ne. Proč? Pro mě byl hokej vždycky vším," vysvětloval.

Nejstarším hráčem uplynulé sezony NHL byl třiačtyřicetiletý Igor Larionov. Veterán zvaný "Profesor" si v sovětské lize poprvé zahrál v roce 1977. To byl jeho spoluhráči z New Jersey Patriku Eliášovi zrovna rok...

Jak to, že toho Larionov tolik vydržel? "Cvičil jsem, držel dietu a každý večer jsem si dával dvě deci vína," prozradil. Přesto se s NHL loučí. "Je to smutné, ale musí to být."

Jen o měsíc je mladší další legenda, holohlavý Mark Messier z New York Rangers. Ten si ještě zahrál proti Howeovi! "Pamatuji si to. Dostal jsem od Gordieho pěknou ránu loktem. Říkal jsem si: když už nic jiného v hokeji nedokážeš, můžeš se vždycky chlubit, že tě udeřil Gordie Howe," tvrdil Messier.

A Češi? Gólman Dominik Hašek se ani v devětatřiceti nedokázal rozloučit. "Chci být zase každý den v hokejovém kolotoči," řekl po svém loňském návratu do NHL.

Jeho krajan Jaromír Jágr zase prohlásil, že chce hrát do čtyřiceti. "To platilo za komunistů, že máš hrát do třiceti a pak skončit," vysvětloval.

V české extralize byl v poslední sezoně "největším staříkem" třiačtyřicetiletý Otakar Janecký z Pardubic.

A jeho recept na dlouhověkost? "Když jsem byl maličký, tak jsem snědl patnáct knedlíků. Teď jím spíš rýži nebo brambory."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze