Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reichel bojuje, taky trenér se ho zastal

17 2003
Toronto, Praha - Kapitán hokejových mistrů světa a vítěz olympiády utopený ve čtvrtém útoku? Koho by to nehnětlo? Centr a vůdce Robert Reichel bez ohledu na předchozí triumfy v reprezentaci musel v Torontu přijmout tak trochu vedlejší roli. Zraněný, osočovaný v novinách, leckdy opomíjený koučem, v loňském play off obtížně přemáhal mrzutou náladu. Od podzimu se však pověst jedenatřicetiletého muže ve městě u jezera Ontario značně vylepšuje. Sám se o to nejvíc přičinil. Dřel v oslabení, naplno bruslil, byť si málokdy zahrál s nejlepšími spoluhráči a na přesilovku se jen díval ze střídačky. Místo pomazlení s pukem a vtipných narážeček kolem něj svištěla nahození a řinčely srážky.

"Na jaře při Stanley Cupu nemluvil, při tréninku první utíkal z ledu," vzpomněl si František Kaberle starší, jenž létá za synem Tomášem, bekem Toronta. "Na podzim byl Robert úplně jiný. Veselejší. A hlavně hrál dobře." O nevydařeném play off a pokřiveném vztahu s trenérem Quinnem už Reichel mluvit nechce, byť v něm trochu trpkosti zůstalo: "Nemá cenu to rozebírat. Stejně to nevrátím. Máme novou sezonu."

V ní si Reichel získal okolí poctivým přístupem a nasazením v  zápasech. Neurazil se, když ho postavili do poslední řady se rváčem Tiem Domim. Stále častěji ho Quinn využíval. Zejména při oslabení na něj spoléhal. A když se v prosinci zranil kapitán Mats Sundin, Reichel dočasně povýšil  dokonce na prvního centra mužstva. V bodování klubu je osmý s 22 body (6+16).

"Tak měsíc a půl je to lepší, hraju dost," říká. "Ne každý hráč je nadšený, když chodí na oslabení. Jenže hodně se vylučuje, a tak hrozí, že se na led skoro nedostanete." A odolat soupeřově početní výhodě bývá důležitý a nesnadný úkol. "Trenér mě tam dává, což znamená, že mi snad věří," tvrdí Reichel.

Mezi ním a svérázným Quinnem nikdy nebudou nejvřelejší vztahy, teď spolu ovšem vycházejí solidně. "Evropané to tady vždycky budou mít těžší," uvažuje Reichlův agent Petr Svoboda. "Ale Robert se hecnul,  přizpůsobil se a v poslední době ho Pat Quinn několikrát poslal na klíčové buly v koncovce." Kouč dokonce  tento týden vyčetl torontským novinářům, že se příliš často do Reichla navážejí.

"Jakmile chcete něco kritizovat, pokaždé napíšete o Reichlovi nebo o Höglundovi," prohlásil na tiskovce. "Mně se líbí, jak Robert na ledě přemýšlí. Mohl by víc bodovat, ale i tak je pro nás užitečný. Naše hra v oslabení se zvedla od chvíle, kdy jsme ho při něm začali využívat."

K Reichlovi převážně patří jaksi zamračený obličej, ale on taky  umí kabinu rozesmát. Posloužil i pro pobavení ostatním. Ti mu do jeho přihrádky v šatně vylepili výstřižek z  časopisu The Hockey News.

V rubrice "Rozděleni při porodu" srovnávali Reichlovu fotografii s obrázkem herce  Anthonyho Hopkinse jako lidožrouta Hannibala Lectora ve filmu Mlčení jehňátek. Reichel polkl hrdost a nějakou dobu nechal ten kus papíru nad svým místem viset. Podřídil se rovněž odlišným  hokejovým pořádkům v klubu, a vysloužil si tak respekt.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze