Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reichel: Ještě mám chuť do hokeje

26 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Chvíli před začátkem prvního zápasu českých hokejistů na mistrovství světa seděl jejich kapitán ještě v letadle. Na konci utkání už si ho mužstvo žádalo, aby vedl vítězný pokřik v kabině. Rozený šéf Robert Reichel přiletěl už na svůj devátý šampionát. Jen jednou se vracel bez medaile, před jedenácti lety právě z Finska. "Celý turnaj je vyloženě o čtvrtfinále a pak o tom co je za ním," říká trojnásobný kapitán mistrů světa. "Máme dobré mužstvo na to, aby se vrátila chuť vítězit."Dále čtěte: Češi úspěšně vstoupili do šampionátu x Motivovat tým pomohl i propadák Američanů x Vyhrála zdravá jednoduchost, říká Lener x Porazit odevzdaného soupeře je povinnost

V NHL jste s Torontem vypadl z play-off. Bylo těžké to překousnout a kývnout na nabídku přiletět na mistrovstí světa?

Rozhodování je těžké, když se prohraje v play-off, tak by člověk nejradši vůbec nic nedělal. V tu chvíli myslíte úplně jinak, máte hokeje dost. Ale mě osobně play-off docela vyšlo a chuť hrát jsem ještě měl. Navíc mi vyšla
sezona lépe než loni. Najednou se ve vás něco zlomí a řeknete si, že jedete.

Musel vás trenér Lener přemlouvat?

Ne, nepřesvědčoval mě. I když vztah se Slávou při mém rozhodování samozřejmě hrál roli. Jak říkám, hlavní byla chuť do hokeje. On mi jen  řekl, jak se věci mají a rozhodnutí nechal na mě. Stejně jako manželka, ta mi do toho taky nemluvila.

Bral jste to tak, že přijíždíte reprezentaci pomoci v nouzi?

To ani ne. Beru to tak jak jsme to bral vždycky. Chci, abychom tady něco pořádného uhráli, abychom opět našli chuť vítězit.

Národní tým už vypadá trochu jinak než ten, který získal tři tituly v řadě. Zlatou generaci pomalu střídá nová. Najde tu chuť, kterou měly předešlé výběry?

Nemyslím si, že by tam byl nějaký velký propad. Loni hráli kluci výborně a pak vypadli ve čtvrtfinále. Nejde o to, dávat v úvodu deset gólů v každém utkání. Prostě si musíme uvědomit, že je to všechno o jednom zápase. Když prohrajete čtvrtfinále, jedete domů. A já si myslím, že mužstvo si tohle určitě uvědomí.

A vy mu tohle budete vštěpovat...

Nejen já, je tu víc zkušených hráčů. Straka, Špaček, přiletí Hejduk nebo Kaberle. Vnitřní řád týmu je zavedený, nemá cenu ho měnit. Je tu sice hodně nových kluků, ale mužstvo máme dobré.

Musel jste se seznamovat s hodně hokejisty?

S některými jsem si potřásl rukou poprvé. Je tu opravdu dost nových tváří, ale i spousta těch, se kterými se dobře znám. A je dobře, že tu jsou, oni vědí, co to obnáší, co musí udělat, aby Česko skončilo první.

Jeden z nich, Martin Ručinský, mohl být mezi nimi. Mrzí vás, že si s ním nezahrajete?

Je to škoda. Byl připravený přijet, mluvili jsme spolu ještě v zámoří.

Nepřesvědčoval jste Tomáše Kabreleho, vašeho spoluhráče z Toronta?

S tím když jsem se o bavil v Kanadě, tak prohlásil, že nepřijede. A teď jsme spolu mluvili znovu a on říkal, že přijede.

Další z vašich klubových kolegů Tie Domi vás kvůli účasti na turnaji napadl v médiích. Že prý nechápe, jak může někdo při tak velkém zklamání, jakým je vyřazení ve Stanley Cupu ještě chtít letět na mistrovství světa. Co si myslíte o jeho kritice?

Nevím. Když jsme se loučili, tak mi nic podobného neřekl. Každý má na to svůj názor, Česko je malá země a reprezentovat byl sen každého hráče. A tak to beru i já. A Švédové, Finové, nebo třeba Slovák Švehla v Torontu to tak asi berou taky, když jsou teď tady.

ZVEDNE ZNOVU POHÁR? Robert Reichel ukazuje divákům pohár pro šampiony. Podaří se českému týmu zopakovat úspěch z přelomu tisíciletí?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze