Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řekl jsem Tichonovovi, že je senilní dědek

8 2003
Karlovy Vary - Co jsem zažil s trenérem Viktorem Tichonovem za rok v CSKA Moskva? Radši se neptejte. Nadávky, pak zase polibky a hlazení po hlavě. Je chytrý, hokejově vzdělaný starší pán. Mimo led je i vtipný a příjemný, ale když začne zápas, tak ho prožívá. Občas je to pod jeho vedením psychicky náročné. Nadává, hlavně v kabině. Pořád se mu něco nelíbí.

Těžko jsem se s tím vyrovnával, ale pochopil jsem, že to dělá účelově. Řve a za minutu na nás mrká a snaží se usmát. Chce nás naštvat, abychom se víc snažili. Má v hlavě ideální představy, proto musí pořád kritizovat.

Je naučený pořád vyhrávat, porážky ho deprimují. Vypadá to, že ho i fyzicky bolí, jak je smutný. V minulé sezoně mi nadával do českých parchantů, teď mě zase líbá. Co je lepší? Radši mám to druhé, i když to jsou ty jejich ruské polibky. Vášnivé a vlhké.

Když mě opakovaně urážel, už jsem to nevydržel a vyříkal jsem si to s ním. Řval jsem na něj, že je senilní dědek. Nebyl na to zvyklý. Křičel na mě ještě víc, ale teď už mi nic nevyčítá, mám klid.

Na třiasedmdesát let nevypadá. Pořád je v kondici, na trénincích s námi bruslí, dělá

Kdo je Viktor Tichonov

 - narodil se 4. června 1930
 - ruský hokejový trenér
 - vede CSKA Moskva a ruskou reprezentaci
 - bývalý obránce, má čtyři domácí tituly
 - jako trenér získal třikrát zlato na olympiádě, osmkrát na mistrovství světa
 - bývalý plukovník sovětské armády
 - syn Vasilij pracuje jako jeho asistent u CSKA

kliky opřený o mantinel. Nepije, nekouří, jí zdravě, hlavně zeleninu. Na tréninku nosí tepláky, ale když je zápas, chodí vyfešákovaný. Oblek, košile, kravata, vyleštěné boty.

Před hráči si drží odstup. Nedovedu si představit, že bychom spolu šli třeba na pivo. Už kvůli jeho věku. Navíc společné akce s mužstvem nejsou. Občas chodí jen na basketbal, fotbal, žije s CSKA.

Pořád u sebe nosí blok a dělá si poznámky. Co? To kdybych věděl. Rusky už umím dobře, ale on píše hodně mrňavým písmem, nejde to přečíst. Na soustředění ve Finsku i v Německu se s místními bavil, ale nevím jakou řečí. Anglicky to nebylo.

Co o něm řekli hráči:

Igor Larionov:
Nebezpečný fanatik
Alexej Kasatonov:
Nejlepší trenér, složitý člověk jako všichni velikáni.
Vjačeslav Fetisov:
Jeho éra skončila, u reprezentace nemá co pohledávat.

Možná se bavil rusky, má možná takovou autoritu, že mu všichni rozumějí.

Jak vychází s novináři? Dává si pozor, aby jim neprozradil nic důležitého. Proto nemá rád, když dělají rozhovory hráči, bojí se, aby nevyzradili taktiku. Když jsme byli jednou v krizi, měli jsme dokonce trénink za zavřenými dveřmi. Stadion nechal úplně vyklidit. Hodiny jsme si povídali o chybách.

A jaký je jeho syn, který mu dělá asistenta? Má funkci toho hodnějšího, ale i on se umí rozzuřit. Vyžaduje, aby mu hráči koukali do očí, když s nimi mluví. Ale je jiný než táta. Toho se všichni hráči bojí.

Přesto jsem v Moskvě zůstal další sezonu. Člověk si asi zvykne na všechno, i na Tichonova.

Brankář Dušan Salfický nastupuje k zápasu, ve kterém jeho CSKA Moskva hrál s Karlovými Vary.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze