Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Renberg chce nejdříve zlato, pak do NHL

3 2001
Hannover - Druhým gólem na šampionátu zachránil aspoň bod pro svůj tým švédský útočník Mikael Renberg v zápase s USA. Jeho střelecký úspěch rozhodl o tom, že Švédové půjdou do čtvrtfinálové skupiny se třemi body a mají tudíž velkou naději na další postup. Zlato z mistrovství světa - to je Renbergův hlavní cíl pro tuto sezonu. Pak by se možná vydal zpátky do NHL, kde před lety získal značné renomé. "Asi si pak sednu se svým agentem a posoudíme nabídky. Teď ale myslím jen na šampionát a na titul," říká odhodlaně Renberg.

Někdejší člen philadelphské Legie zkázy, kde řádil po boku Erika Lindrose a Johna LeClaira, se v létě vrátil do Švédska. Z rodinných důvodů. Rozvedl se a chtěl být blízko své dcery. A pak také stejně jako Robert Reichel nenašel společnou řeč s generálním manažerem Bobby Smithem z Phoenixu Coyotes. Nyní převzal klub Wayne Gretzky a všechno může být jinak. "Ale až po mistrovství," upozorňuje Renberg.

Podepsal pětiletou smlouvu v Lulea, městě nedaleko polárního kruhu. Měl být jednou z hlavních hvězd ligy i reprezentace. Na začátku sezony se mu příliš nedařilo, ale nakonec skončil v kanadském bodování Elitserien druhý za Kristianem Huseliem a dovedl tým do semifinále přes silné MoDo. Přitom vůbec není typickým kanonýrem. Je oceňován jako bojovník, důrazný hráč ve všech koutech kluziště.

Do Švédska se vrátil po sedmi letech nejen se skvělýmu hokejovými referencemi, ale i nadhledem. Je považován za hvězdu, která však zůstává skromná a nad věcí. Když se ho reportéři jednoho lokální švédského deníku ptali, jak se tak vytížený a obletovaný hráč vyrovnáná s obrovksým tlakem, odpověděl jim: "Matka, která živí čtyři děti,je pod mnohem větším tlakem."

Už na Švédských hrách jej kouč Hardy Nilsson postavil do jedné řady s Jörgenem Jönssonem a Andreasem Johanssonem a spolu hrají i v Německu. Jönsson je kapitán, Renberg jeho asistent. "S Jörgenem je jednoduché hrát, je to inteligentní hokejista. Johansson tvrdě maká jako já a má skvělou střelu. Myslím, že budeme dobří," říká Renberg.

Pro švédský hokej znamená mnoho. Nejlépe o tom svědčí skutečnost, že generální manažer reprezentace Andreas Hedberg jej spolu s Jönssonem už v předstihu nominoval do Salt Lake City. Nemusel, podle regulí to byla povinnost jen pro osmičku hráčů z NHL.

Autor:


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze