Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rusové naštvali i Fasela. Je to nedostatek respektu k soupeři, řekl

Zdrcení ruští hokejisté po vysoké porážce s Kanadou ve finále mistrovství světa v Praze. | foto: Reuters

18 2015
Trapas ruských hokejistů, kteří po skončení finálového zápasu mistrovství světa v Praze předčasně odešli z ledu, bude řešit i Mezinárodní hokejová federace (IIHF).

Její šéf René Fasel řekl, že jej rozhodnutí hráčů sborné opustit plochu O2 areny ještě před kanadskou hymnou zklamalo a jednání považuje za nedostatek respektu k soupeři. Rusko podle jeho slov může čekat i trest.

René Fasel

René Fasel dal najevo velkou nespokojenost.

„Po návratu z mistrovství světa to budeme řešit a požádáme o stanovisko i Ruskou hokejovou federaci. V IIHF platí pravidlo a příslušný trest bude vynesen,“ řekl Fasel pro agenturu TASS.

„Když jsem to viděl, bylo to pro mě obrovské zklamání. Za 29 šampionátů, na kterých jsem byl osobně přítomen, se nic takového nikdy nestalo. To, co udělal ruský tým, je absolutně nepřijatelné. Na ledě se při hře může stát cokoliv, ale nedostatek respektu k soupeři po jeho skončení nebudeme akceptovat,“ prohlásil Fasel.

Ruští hokejisté po prohraném zápase převzali stříbrné medaile, podali si s kanadskými hráči ruce, ale na zbytek ceremoniálu na ledě nezůstali. Většina hráčů poté okamžitě zamířila do kabin, jen několik z nich v čele a Alexandrem Ovečkinem nebo Jevgenijem Malkinem zůstala stát na ledě a byla připravena vyslechnout si i kanadskou hymnu. Kapitán týmu Ilja Kovalčuk ale poté pro ně přišel a odvedl je do útrob arény.

Zklamaní ruští hokejisté  po prohraném finálovém duelu s Kanadou.

Zklamaní ruští hokejisté

Ruský útočník Alexander Ovečkin po prohraném finálovém duelu s Kanadou.

Alexandr Ovečkin

Ruský útočník Jevgenij Malkin  po prohraném finálovém duelu s Kanadou.

Jevgenij Malkin

„Viděl jsem, jak se Ovečkin a Malkin snažil zastavit hráče, aby nešli do šatny. Nemůžeme z toho vinit hráče. Máme vedoucího týmu, trenéra nebo generálního manažera, kteří byli v té době na ledě a měli tomu zabránit,“ uvedl Fasel.

Šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak incident označil za nešťastnou shodu náhod. „Byla to jen organizační chyba. Ne neúcta k soupeři. Máme velký respekt k soupeři, podali jsme si s ním i ruce,“ řekl Treťjak. I ruská média však o incidentu referují jako o hanbě a ostudě. V různých internetových anketách počínání hokejistů odsoudili i čtenáři.

Bříza: Rusové přivezli do Prahy relativně hodně problémů

Petr Bříza hokejové studio

Člen organizačního výboru mistrovství světa Petr Bříza v rozhovoru s Alanem Hejmou pro Kauzu dne Rádia Impuls potvrdil, že případ se bude řešit na diplomatické úrovni. „Pro mě nepochopitelné. Myslím, že vzali šampionát až příliš přemotivovaně. Přivezli s sebou do Prahy relativně hodně problémů, které  tu vůbec nebyly. Osm týmů tu žilo velmi přátelsky, ale jakmile přijeli, zablokovali chodbu v hale, zvolili si jiný hotel, což pro nás bylo velmi vysoké bezpečnostní riziko. Tam se mohlo cokoli stát a to samozřejmě kdokoli z těch zahraničních novinářů spojí se šampionátem. Těch věcí tam tedy bylo víc a vyvrcholilo to tedy velikou ostudou jejich vlastní a nerespektem vůči soupeřům a celému mistrovství světa,“ řekl Bříza Rádiu Impuls.

Autoři: ,
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze