Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyloučení a šití. Smolný úvod v reprezentaci Janka nerozhodil

Obránce Bohumil Jank (vlevo) v dresu extraligového Hradce Králové. | foto: ČTK

16 2014
Královéhradecký obránce Bohumil Jank má za sebou dvě první utkání za český reprezentační tým, ve středu nastoupí ke třetímu, Česko hraje v Havlíčkově Brodě s Norskem.

Při prvním střídání, po minutě zápasu, Bohumil Jank kousek od mantinelu drcl ramenem do dánského protivníka a bylo z toho vyloučení. Vzhledem k tomu, že se utkání teprve rozbíhalo, samozřejmě úplně první. Když si český obránce svůj trest odseděl a dostal se na led podruhé, jeden z Dánů ho zasáhl hokejkou do obličeje tak nešetrně, že se na ledě objevila krev.

Kdo z diváků si v Děčíně, kde se reprezentační duel mezi Českem a Dánskem hrál, do jeho začátku nestačil všimnout, kdo nováček v národním týmu Bohumil Jank je, po čtyřech a půl minutách a těchto dvou událostech to věděl jistě.

U obránce hradeckého Mountfieldu však další nechtěné zviditelnění v jeho reprezentační premiéře už nečekejte. Naopak. Jednadvacetiletý bek dostal příležitost nejen ve výše popsaném prvním utkání, ale i o den později ve druhém a tam byl Jankův zápis do jeho průběhu pro hráče mnohem příjemnější. Asistoval totiž u druhé branky národního týmu a tím si ke svým prvním reprezentačním startům zapsal kanadský bod.

"To je samozřejmě příjemnější, zvlášť když já nepatřím na ledě k těm hráčům, kteří mají bodovat," říká hokejista, který si už dnes do své statistiky připíše další reprezentační start, nastoupí totiž v Havlíčkově Brodě proti Norsku.

Zahájit svoji reprezentační kariéru vyloučením hned při prvním střídání, to se hned tak každému nepovede. Jak k vašemu přestupku vlastně došlo?
Abych řekl pravdu, tak hlavně nevím, jestli to byl faul a jestli se vůbec mělo pískat. Jeli jsme s Dánem vedle sebe k mantinelu za pukem, předpokládal jsem, že teprve tam dojde k souboji. Cestou jsme ale do sebe šťouchli ramenama, Dán odpadl jako papír a rozhodčí pískl.

Nechat se po minutě vyloučit není moc běžné. Co jste si vyslechl, když jste se vrátil na střídačku?
Žádný řeči jsem na střídačce neslyšel. Asi by to bylo jiné, kdyby to byl nějaký zbytečný faul, ale tak to podle mě nebylo. Byl to běžný souboj, který rozhodčí vzali jako nedovolené bránění.

Vaši spoluhráči se v oslabení ubránili a pak naopak hráli přesilovku oni. Když jste se dostal na led podruhé, skončilo to krvavým šrámem. Co se stalo?
Někdo z Dánů mě šťouchl hokejkou do obličeje a byly z toho čtyři stehy. Ale hrát jsem mohl dál.

Jak se vám po tak neobvyklém vstupu do zápasu hrálo?
Nijak jsem na to nemyslel, takže to proběhlo v pohodě. Nijak mě to snad ani nerozhodilo, já jsem byl hlavně rád, že jsem hrát mohl, beru tyhle zápasy, a nejen je, ale i všechny tréninky jako obrovské plus. Každý den je dobrý.

Zápas jste vyhráli stejně jako o den později druhý, kdy jste k tomu přispěl asistencí při druhém gólu. Jak na svůj první kanadský bod v reprezentaci budete vzpomínat?
Pro obránce to je normální situace. Dostal jsem od Roberta Kousala křížnou přihrávku na modrou čáru, vystřelil jsem, dánský brankář puk jen vyrazil a Tomáš Radil ho vrátil do branky.

Pro vás jako pro obránce je asi důležité, že jste ani v jednom zápase nedostali gól. Jak vaše výkony komentovali trenéři?
Nějaké detailní rozbory nejsou, vždycky nám řeknou chyby hned po třetině, ukáží, co jsme udělali špatně. Něco se samozřejmě také vyskytlo.

Když jste na soustředění reprezentace před mistrovstvím světa odjížděl, říkal jste, že budete rád, když si zahrajete nějaký zápas. Máte za sebou dva, jak to vypadá s dalšími?
Proti Norsku budeme s Vojtěchem Mozíkem hrát třetí obranu, zatím zůstávám, což mě těší a aspoň vyzkouším dalšího soupeře.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze