Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentační kouč Špaček: Zranění Ručinského bych nepřeceňoval

Vladimír Růžička (vlevo) a Jaroslav Špaček na české reprezentační střídačce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

22 2015
Hned po úterním tréninku reprezentace spěchali na hotel, aby viděli alespoň poslední třetinu šestého hokejového finále. A výsledek reprezentační trenéry příliš nepotěšil. Jednak fandí Litvínovu, ke kterému mají vztah. Jednak si přáli, co nejrychlejší konec, aby vybrané hráče měli brzy u týmu a jednak z duelu s Třincem odstoupil Martin Ručinský, se kterým počítají na světový šampionát.

„Všichni mlží a nikdo neví, jak je to vážné. Možná ho už za toho rozhodnutého stavu chtěli šetřit, takže bych to nepřeceňoval,“ říká Jaroslav Špaček, asistent kouče Růžičky.

A mimochodem taky muž, který před dvěma lety sedmé finále hrál.

Starost ale o Ručinského máte, že?
To ano. Není to tak, že by se na to člověk vykašlal a řekl si, že když nedohrál, tak už tady nebude. Litvínov dal možná Růčovi ve třetí třetině volno, podobně jako Pavlu Francouzovi. Takže věřím, že se dá dohromady. Vsadí všechno na jedno kartu a půjdou do toho naplno.

Kdo podle vás získá titul?
Je to otevřené. Třinec se sice teď vrátil do série, ale když si vzpomenu na Plzeň, tak my jsme taky doma prohráli šestý zápas, jeli do Zlína a nikdo nám nevěřil. A vyhráli jsme. Bude to o prvním gólu, protože v této sérii většinou platí, že kdo dá první branku, vyhraje. Ten gól je hrozně důležitý.

Pro Litvínov je to asi teď kruté, když už v pátém zápase měl titul nadosah.
Cítí křivdu, hodně se píše o jejich nególu, ale tohle by měli hodit za hlavu. Všichni je odepisují, ale oni dvakrát v Třinci vyhráli, tak proč by nemohli i potřetí. Jen se musí soustředit pouze na tohle utkání.

Sám jste sedmý zápas finále hrál. Jaký to je duel?
O emocích, o taktice. Hlavní je mít chladnou hlavu a zmobilizovat všechny síly. A nedostat brzy gól, protože pak je těžké to dotahovat.

Týmy se už nepřekvapí, že?
Ne. Hodně se sledují, ví o sobě vše. Bude to o vůli, o štěstí, o špatně odskočeném puku. Všichni jdou do toho zápasu, aby vyhráli, ale po jednom blbém odrazu může být všechno jinak.

Ten váš sedmý zápas rozhodl v prodloužení Martin Straka. Přejete totéž Martinu Ručinskému?
Hlavně doufám, že bude hrát. Ale moc bych mu ten titul přál. Teď jsou na koni Třinečtí, protože si myslí, že se nemůže nic stát. Litvínov ale hrál první dva zápasy výborně, vystrkoval puky ze třetiny, pak čekal na přesilovky a z nich dával góly. To může být jeho zbraň i teď. Třinec zase požene výborné publikum, z čehož ale mohou pramenit chyby. Na to si musí dát pozor.

Jak velký problém je pro reprezentaci, že se finále natáhlo až na sedm duelů?
Je to nepříjemné, ale nedá se nic dělat. Loni bylo sedm zápasů v KHL, finále skončilo pár dní před šampionátem. Teď máme ještě osm dní do začátku. Tragédii bych z toho nedělal. Hlavně, aby byli všichni v pořádku.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze