Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reprezentanti se sešli před Švédskými hrami

3 2004
Praha - S cílem obsadit konečné druhé místo v tabulce Euro Hockey Tour odjede ve středu hokejová reprezentace na Švédské hry. Ve čtvrtek předehrávají svěřenci Slavomíra Lenera v Helsinkách duel s Finskem, zbylá dvě utkání pak odehrají o víkendu ve Stockholmu. „Chceme navázat na výkony z moskevského Baltika Cupu,“ přeje si kouč Slavomír Lener.

„Pokusíme se o aktivní pojetí hry jako na Baltika Cupu s cílem vydržet tak hrát celý zápas, nejenom třetinu jako na předchozích turnajích. Navíc máme mužstvo složené tak, aby bylo schopné měnit rytmus hry. Dva útoky spíš technické, dva důrazné,“ tvrdí Lener.

V kabině přivítal po úterním srazu v hale pražské Sparty téměř kompletní mužstvo. Chybělo kvarteto hokejistů, kteří se k týmu připojí až ve Finsku. Jsou to finští krajánci Vykoukal a Šachl a dvojice z CSKA Moskva Hejda, Salfický.

„Salfický a Hejda mají možnost trénovat v Moskvě a letět přímo do Helsinek. Nemá cenu, aby s námi absolvovali jeden trénink tady a pak s námi složitě letěli do Finska. To je případ i Šachla a Vykoukala,“ řekl Lener.

Změny v týmu projev mužstva nezmění
Oproti původní nominaci doznal tým čtyř změn. Z rodinných důvodů se omluvil Jiří Burger a pro zranění vypadli obránce Blaťák a útočníci Olesz s Balaštíkem. Místo nich Lener povolal debutanty Petra Šachla z finské Lapeenranty a litvínovského Lukáše Havla. Na turnaj odjedou i původní náhradníci Ptáček a Průcha.

Dodatečné změny ale Lenera z klidu nevyvedly. „Věřím tomu, že se tam ty hráče podařilo typově zasadit, aby mělo mužstvo stejný herní projev, jaký jsme si představovali při původní nominaci,“ tvrdí Lener.

S Průchou počítal Lener od začátku
Objev letošní reprezentační sezony Petr Průcha tak bude společně s Janem Hejdou jediným hráčem, který absolvuje kompletní program Euro Hockey Tour. „Už když jsem ho nominoval jako náhradníka, tak jsem věděl, že se někdo omluví a že nakonec pojede,“ usmál se Lener.

Poprvé bude moci otestovat mladého pardubického útočníka bez pardubických parťáků Koláře a Koukala. „Byl v této situaci i v Pardubicích, když byl Koukal nemocný a zvládl to, což mě utvrdilo, že je schopen hrát i s jinými hráči, nejenom v této trojici. Turnaj bude dobrý test pro něj i pro nás. Byl naším nejlepším hráčem na dvou turnajích a nominaci si zaslouží,“ řekl trenér.

Kde Průcha nastoupí? „Místo pro něj teprve budeme hledat,“ naznačil Lener. Na prvním tréninku se Průcha proháněl po ledě v hale Sparty s Mikeskou a s Markem.

Mít útok Duda - Beránek - Sup, vypadá nominace jinak
Konečné složení mužstva se blíží Lenerově ideální představě. „Typově jsou v mužstvu hráči, jaké chceme. Věřím, že ti kluci odvedou, co od nich čekáme. V týmu je sparťanská dvojice Marek - Chabada, pardubická dvojice Divíšek se Sýkorou, vrací se Vlasák. Ale zároveň musím konstatovat, že kdybychom měli lajnu Duda – Beránek – Sup, nebyli by tu jiní hráči,“ podotkl Lener.

Možnost otestovat údernou řadu, která loni pomohla Slavii k titulu, padla už před původní nominací. Beránek se omluvil z rodinných důvodů a Radka Dudu na turnaj neuvolnila ruská Kazaň.

Pro Švédské hry počítá Slavomír Lener se dvěma brankáři, sedmi obránci a čtrnácti útočníky. Třetí brankář Tomáš Duba tedy s týmem do dějiště turnaje neodletí. „Počítáme, že každý brankář odchytá jeden zápas a u třetího utkání se uvidí podle výsledku a formy. Každopádně počítáme s tím, že proti Finsku nastoupí Málek,“ prozradil Lener.

Švédské hry už nejsou generálkou před šampionátem
Dříve platilo, že na Švédských hrách se už brousila kostra týmu pro mistrovství světa a na tento turnaj letěl největší počet adeptů pro šampionát. Letos ale v týmu chybí například Dopita, Michal Sýkora, Beránek, Duda nebo Sup.

Posledně jmenovaného ale trenéři opomněli záměrně. „Je pro něj cennější, aby si teď orazil, potrénoval. Loni byl po náročné sezoně utahaný a na mistrovství mu už chyběla šťáva. Chceme, aby byl v případě, že se na mistrovství světa dostane, schopný zvládnout plnou zátěž,“ naznačil Lener své priority.

Mužstvo se po srazu ubytovalo v hotelu Expo a od čtyř hodin absolvovalo první společný trénink. Ve středu v 7:20 zamíří z Ruzyně s mezipřistáním v Kodani do Helsinek, kde ve čtvrtek nastoupí k utkání s Finskem. Poté se přesune do Stockholmu, kde ho čekají zyblá dvě utkání na turnaji.

Jak tým trénoval?
Málek (Duba) – Čáslava, Hamr, Novák, Ptáček, Tesařík – Vlasák, Hlinka, Chabada – P. Sýkora, Divíšek, Marha – Průcha, Mikeska, Marek – Trávníček, Klepiš, Dlouhý – L. Havel.Najdete na iDNES.czmobilní verze